Evlilikte yaşanan problemleri çözerken izlenebilecek yapıcı yollar

Evlilikte ya da ilişkide çiftler birbirini çok seviyor olsa da problem yaşanması kaçınılmazdır. İki farklı ve benzersiz bireyin ortak bir hayatı yaşamaya çalışması, kendilerinden bir şeyler paylaşması ve birbirinin hayatına tanıklık ediyor olması fedakarlık, zaman ve enerji gerektirir.

kavga

Her tartışmadan sonra ‘Bundan sonra asla böyle davranmayacağım. Bu son!’ dediğiniz anlardan hemen sonra bile aynı hataları tekrarlayabiliyor ve ilişkinizi yıpratıyor olabilirsiniz.Bundan sonra asla böyle davranmayacağım. Bu son!’ dediğiniz anlardan hemen sonra bile aynı hataları tekrarlayabiliyor ve ilişkinizi yıpratıyor olabilirsiniz.

Bu nedenle ilişkinizdeki hataları en aza indirmenin ve partnerinizle olan iletişiminizi güçlendirerek ilişkinizde problem olarak algıladığınız durumları değiştirmenin basit ve etkili yöntemlerini sizler için derledik.

Kendinizin ve partnerinizin farklı birer birey olduğunun farkına varın

Birlikte olduğunuz kişiyle ne kadar mutlu olursanız olun onu hayatınızın merkezine koymanız, hem o kişinin hem de sizin bireysel özgürlüğünüzü kısıtlar ve bir süre sonra ilişkinizde problem yaşamanıza neden olur. Bu nedenle partnerinizle birbirinize ne kadar bağlı olursanız olun, tek başınıza geçirebileceğiniz zaman aralıkları yaratmaya çalışın.

Bir arada yaşıyor olsanız bile kitap okumak, yemek yapmak gibi kendinizle baş başa kalabileceğiniz zaman dilimleri yaratmak, kendinizi çok daha iyi hissetmenizi sağlayacak ve ilişkinize olumlu şekilde geri dönecektir. Aynı şekilde, partnerinizi problemleriniz olduğunda çözüme ulaştıracak bir otorite figürü olarak görmek, yani onu gözünüzde büyütmek ve idolleştirmek yerine problemlerinizle tek başınıza başa çıkmaya çalışmanız ancak partnerinizin desteğiniz arkanızda hissetmeniz de, o yanınızda olmadığı zamanlarda yaşayacağınız boşluk ve yalnızlık hissini en aza indirecektir.

Tartışmalarınızda adil olun

Her çiftin anlaşmakta güçlük yaşadığı bazı durumlar vardır ve bu durumlar zaman zaman problem dönüşerek tartışmalara yol açabilir. Anlaşmazlık durumunun probleme dönüşmesinin sebebi, tarafların problemin kaynağı olarak birbirlerinin kişisel özelliklerini referans göstermeleri ve karşı tarafın kişilik özellikleri aleyhine suçlamada bulunmalarıdır. Anlaşmazlık durumunu kavgaya çevirmek yerine, var olan duruma odaklanmak ve olumsuzluğa neden olan dış kaynakları doğru analiz etmek, iki tarafın da birbirini kırmadan problemin çözümüne odaklanmasına yardımcı olacaktır.

Yaşadığınız anlaşmazlığın sebeplerini tartışırken sesinizi yükseltmemeye, okları karşı tarafa çevirmemeye, hislerinizde ve söylediklerinizde mümkün olabildiğince şeffaf ve anlaşılır olmaya özen gösterin. Tartışma sırasında geçmişte yapılan hataları konuşmaktan, partnerinizin kişiliğiyle ilgili şikayetlerde bulunmaktan ve agresif bir tavır sergilemekten uzak durun. 

Birlikte eğlenebileceğiniz aktiviteler yapın

Birlikte olduğunuz kişiyle düzenli olarak eğlenceli aktiviteler yapmak, sağlıklı ve mutlu ilişkilerin en önemli ihtiyaçlarından biri. İlişkinizin sağlıklı ilerleyebilmesi için hem sizin hem de partnerinizin duygu durumunun sağlıklı olması, yani kendinizi mutlu ve pozitif hissetmeniz gerekiyor.

Bu nedenle partnerinizle birlikte yapabileceğiniz ortak aktivitelerin bir listesini çıkarın ve bu listede yer alan aktiviteleri düzenli olarak hayatınıza entegre etmeye çalışın. Aynı şekilde cinsel yaşamınızı renklendirin ve romantizmi ilişkinizden eksik etmeyin.

Pes etmeyin

İlişkinizi ve iletişiminizi daha iyi kılabilmek için zaman ve enerji harcamanız gerektiğini unutmayın. Sevdiğiniz kişiyle mutlu zaman geçirebilmek, iyi iletişim kurabilmek, problemleri birlikte çözebilmek ve daha huzurlu olabilmek için yapıcı olmanız ve karşınızdaki kişiyi olduğu gibi kabul etmeniz büyük önem taşıyor. Evliliğin ya da ilişkinin birbirinize verdiğiniz bir söz olduğundan ve bu nedenle problem yaşadığınız an bitirme seçeneğiniz olduğundan çok, yaşadığınız problemlerin ilişkinizin önüne geçemeyeceğinden emin olmanız önem taşıyor. Kendinize, partnerinize ve ilişkinize güvenin ve asla çözülebilecek problemler karşısında pes ederek ilişkinizi yıpratmayın.

Sevgililer gününüz kutlu olsun…

 

 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!