Evimizin enerjisi bizim enerjimizi nasıl etkiliyor: Feng Shui ile enerjiyi dönüştürün

Bir iç mimar ve spiritüel öğrenci olarak Feng Shui uzun zamandır araştırdığım, projelerimde de mutlaka danıştığım bir uygulamadır. Çok uzun zamandan beri Çinli hükümdarlardan bankalara, tapınaklardan kişisel kullanım alanlarına kadar uzamış bir uygulama Feng Shui. Evimiz bizim tapınağımız olduğuna göre, onun enerjisi nasılsa bizimki de öyle olur. Mesela ev dağınıksa bizim de kafamız dağınık olur, evimiz çok organize, çok temizse, biz de kısıtlı, esnek olmayan yapıda oluruz, evimiz ne kadar çok eşyalıysa, biz de bir o kadar koşuşturmacalı, stresli oluruz.

Feng Shui’nin Türkçedeki karşılığı Rüzgar Su’dur. Yani evimizde rüzgar ve su elementi ne kadar dengeliyse, biz de mental ve spiritüel olarak o kadar dengeliyiz. Evin havalandırılması, muslukların bakımı, pencere açıklıklarının temiz ve çok fazla eşyadan arındırılmış olması, tuvalet, mutfak gibi ıslak zeminlerin bakımı gibi konular evin iç huzurunun artmasında temel oluşturuyor.

Bunun dışında, evin içinde chi’nin, yani enerjinin rahatça akabilmesi icin, kapı önlerinin, koridorların, pencere önlerinin mümkün olduğunca sade olması gerektiğine dikkat çekiyor Feng Shui.

Uzun koridorlar, bir oturma elemanı veya kilim ile, çarpık tavanlar ve eğimli duvarlar bitkiler ve heykeller ile dengelenebilir. Bu tarz alanlar chi’nin akışında hızlanma ve yavaşlamaya sebep olduğundan, dengesizlik unsuru olarak karşımıza çıkar.

Aynı zamanda karakterinize uygun renkler ve materyaller ile hem evinizdeki enerji akışını hem kendi enerji akışınızı dengeleyebilirsiniz. Çok hareketli oldugunuzu düşünüyor ve yavaşlamak istiyorsanız, evinize su unsurları, yapay havuzlar, akvaryum gibi elemanlar ekleyebilir, mavi, yeşil ve lacivert tonlarını artırabilirsiniz. Disipline ihtiyacınız oldugunu ve topraklanamadığınızı düşünüyorsanız, metal elemanlar, kare açılar, toprak tonları, sarı, koyu kırmızı gibi renklerden yararlanabilirsiniz.

İç huzurunuzdaki artışı desteklemek ve yaşam enerjinizi beslemek icin kullanabileceğiniz harika bir yöntemdir Feng Shui. Ve öyle düşünüldüğü gibi tonlarca para harcayarak evinizin dekorunu tamamen değiştirmeniz de gerekmez. Chi, evin içindeki radikal değişiklikleri sevmez, alıştıra alıştıra düzenlenmek ister. Çok sakin, huzurlu oldugunu düşündüğünüz ama hareket katmak istediğiniz evinize piramit seklinde kırmızı bir mum ekleyerek bile başlayabilirsiniz işe.

Konu ile ilgili daha detaylı bilgi almak, evinizdeki koşulları değiştirmek için benimle [email protected] adresi üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Sevgilerle…

İlginizi çekebilir: Boşluklar doldurulmak için değildir: Sadeleşin, hafifleyin, özgürleşin

Gizem Demirci
Selamlar, Ben Gizem, Hollanda'da ikamet etmekteyim. Hayat akışım dünyanın birçok yerinde yaşamamı, birçok farklı işle uğraşmamı sağladı. İspanya'da, İtalya'da, Almanya'da ve son olarak Hollanda'da ... Devam