Evi daha geniş göstermenin yolları ve dekorasyon önerileri

Herkes, kocaman ve yüksek tavanlı ve aydınlık bir eve sahip olmak ister. Ancak günümüz koşulları nedeniyle, stüdyo tipi daire ve loftlar da bir o kadar popüler. Sizin de küçük bir eviniz varsa, birkaç dekorasyon hilesiyle ortaya çıkan basık görüntüden kurtulabilirsiniz. İşte evi daha geniş göstermenin yolları:

1. Renkleri iyi tanıyın

Evi daha geniş göstermenin yolları genelde ışığı en verimli şekilde kullanmaktan geçer. Bu yüzden duvar rengi tercihini, ışığı emmeyen ve hatta bolca yansıtan renklerden açık renklerden yana yapmalısınız. Ayrıca duvarları, alt kısımları aynı rengin birkaç ton koyusu; üst kısımları ve tavanı ise daha açık tonlarda boyarsanız, elde edeceğiniz optik illüzyon sayesinde daha ferah bir mekana kavuşabilirsiniz.

2. Uygun desenlerden faydalanın

Çizgili kumaşlar kullanın
Çizgili kumaşlar kullanın

Eğer dar bir yaşam alanınız varsa, çok karışık desenler kullanmaktan mutlaka kaçının. Ayrıca birkaç farklı deseni kombinleme denemesi de dar mekanlarda hüsranla sonuçlanabilir. Siz en iyisi düz / pastel renkli ve çizgili döşemelik kumaş ve mobilyalar tercih edin.

3. Ayna kullanarak derinlik yaratın

Dar mekanlarda ayna kullanmak, yarattığı optik illüzyon sayesinde mekana derinlik duygusu verir. Bu yüzden, odanızı daha geniş göstermek için, çok kalın çerçeveli olmamak kaydıyla; duvar ve kapı gibi geniş yüzeylerde ayna kullanabilirsiniz.

4. Doğru aydınlatmalar kullanın

Yerden aydınlatma mekanı geniş gösterir
Yerden aydınlatma mekanı geniş gösterir

Evi daha geniş göstermenin yolları deyince akla elbette ışıklandırma fikirleri gelir. Öncelikle eviniz küçük ama güneş alan bir özelliğe sahipse, çok kalın perdeler kullanmaktan kaçının ki odanız güneş ışığından yeterince faydalanabilsin. Akşam saatleri için önerimiz ise, bir tavan lambasını tek başına kullanmak yerine bu aydınlatmaları, lambaderler ya da köşe lambaları gibi ışık kaynakları ile desteklemeniz.

5. Dağınıklığı yaratıcı şekilde gizleyin

Yaratıcı depolama çözümleri
Yaratıcı depolama çözümleri

Mekanların olduğundan daha basık ve kullanışsız görünmesinin ardında yatan en büyük nedenlerden biri de, mekan içinde yer alan fazla sayıdaki objedir. Bu yüzden küçük bir yaşam alanınız varsa çok sayıda küçük biblo ya da resim çerçevesi yerine; az sayıda ama büyük ebatlı aksesuarlar kullanmalısınız. Ayrıca ortalıkta bulunan modem, kablo vb. eşyaları da yaratıcı şekilde gizlemek, odanızı daha derli toplu ve ferah gösterecektir.

 

İlginizi çekebilecek diğer içerikler:

Küçük odalarınızı baştan yaratacak dekorasyon fikirleri

Evinizdeki dar alanları verimli kullanabilmek için pratik öneriler

Ev dekorasyonu: Evinizi daha kullanışlı hale getirecek 15 yaratıcı dekorasyon önerisi

 

 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!