Evdeki boş ve şekilsiz alanları değerlendirmenin yolları

Merdiven altı, köşe, koridorun sonu, odadaki şekilsiz bir alan… Her evde vardır o alanlardan; boş bıraksanız olmaz, her istediğinizi yerleştirseniz dekorasyon faciası gibi görünür. İşte bu tür alanları dekorasyonun bir parçası haline getirmek için biraz daha dikkatli ve özenli davranmak gerekir. Peki nasıl? İşte evdeki boş ve şekilsiz alanları değerlendirmenizi sağlayacak yaratıcı öneriler:

1. Aynalar ve antika objelerle görselliği güçlendirin

Evin girişindeki köşe, koridorun sonundaki alan gibi noktalar evinizin çok kullanılan geçiş alanları olmakla birlikte salon, mutfak gibi çok vakit geçirilen alanlar değildir. Bu alanlara ayna asarak veya antika objeler yerleştirerek daha şık ve görsel açıdan güçlü bir alan yaratabilirsiniz.

2. Dekoratif bir rafa ne dersiniz?

Evinizdeki bazı sıkıcı ve boş duran alanlara mobilya yerleştiremeyebilirsiniz. Ancak duvara asacağınız ince, ufak bir raf ve üzerine yerleştireceğiniz objelerle bambaşka bir hava yaratabilirsiniz.

3. Gömme dolapla işlevsellik katın

Evinizdeki şekilsiz bir alana yaptıracağınız gömme dolapla hem işlevsellik katabilir hem de dolap kapaklarıyla vereceğiniz şekil sayesinde formunu değiştirebilirsiniz. Seçeceğiniz renkli dolap kapakları, dekorasyonun bir parçası olabilir.

4. Sanatsal bir dokunuş ekleyin

Güzel bir resim, estetik bir fotoğraf, bir heykel bulunduğu alanın havasını birden değiştirebilir. Evinizdeki şekilsiz ve boş bir alanı, bir sanat eseriyle evinizin en güzel noktası haline getirebilirsiniz.

5. Bitkiyle enerjisini değiştirin

Bitkiler, bulundukları alanın enerjisini bir anda değiştirir. Evinizde dekorasyonu zor bir nokta varsa, bitkilerle bu noktayı dönüştürebilirsiniz. Büyük bir bitki veya sehpa üzerinde konumlandırılmış küçük bir bitki işinize yarayabilir.

6. Aydınlatma ekleyin

Evinizdeki kullanılmayan bir köşeye yerleştireceğiniz lambader veya abajur hem dekoratif görünür hem de evinizin daha aydınlık olmasını sağlar. Eğer yumuşak ışığı olan, dekoratif bir parça seçerseniz daha iyi sonuçlar alabilirsiniz.

7. Oturma alanına dönüştürün

Ufak bir koltuk, sandalye veya minderlerle evinizde ekstra oturma alanı yaratabilirsiniz. Belki hiç oturulmayacak bir alan olabilir. Ancak bunu dekoratif bir hamle olarak görebilir, evinize bu şekilde sıcaklık katabilirsiniz.

8. Ufak bir masaya ne dersiniz?

Evinizdeki boş bir alana ufak bir masa veya sehpa yerleştirebilirsiniz veya masaya dönüştürebilirsiniz. Örneğin kalorifer peteğinin üstüne kestireceğiniz bir parça mermer ile ufak bir masa yaratabilirsiniz.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!