#Evdeberaberiz: Karantina sürecinde aktif kalarak evde daha enerjik ve hareketli zaman geçirmenize yardımcı olabilecek öneriler

Zamanımızın neredeyse tamamını evde geçirdiğimiz karantina döneminde hem sağlığımızı hem de formumuzu koruyabilmek için evde daha aktif olmanın yollarını arıyoruz. Tüm alışkanlıklarımızın ve rutinlerimizin hızlı bir şekilde değiştiği bu dönemde, fiziksel olarak kısıtlı bir alana sahip olmanın ve bu alanı başkalarıyla paylaşmanın zorluğunun yanı sıra hareket etmek ve aktif olmak için gerekli motivasyonu da bulamıyor olabilirsiniz.

Sosyalleşme araçlarından çalışma alışkanlıklarımıza kadar tüm yaşantımızın dijitalleşme sürecine girdiği şu dönemde, daha aktif, enerjik ve hareketli bir yaşam için de teknolojinin sunduğu yenilikçi teknolojilerden faydalanabilirsiniz. Son yılların en öne çıkan aktif ve sağlıklı yaşam trendlerinden biri olan giyilebilir teknolojiler, yenilikçi tasarımlarıyla ve yaşam kalitesini artırmayı amaçlayan özellikleriyle günlük yaşamımızı kolaylaştırmaya devam ediyor. Evde olduğunuz süre boyunca daha aktif ve hareketli bir yaşam tarzı benimsemenize yardımcı olacak önerileri sizler için derledik.

Evde maraton koşmak mümkün!

Evde yürüyüş yapmak ilk etapta garip bir öneri gibi görünüyor olabilir ancak karantina döneminde evinin koridorunda maraton koşusu tamamlayanlar bile oldu. Karantina öncesi dönemde farkında olmadan da olsa işten eve giderken ya da alışveriş yaparken günlük hareket ihtiyacımızın bir kısmını karşılayabiliyorduk. Ancak şu anki düzende sabah uyandıktan sonra akşama kadar geçen süreyi yürümeye hemen hemen hiç ihtiyaç duymadan tamamlayabiliyoruz.

Araştırmalar sağlıklı ve aktif bir yaşam için yetişkin bir bireyin günde ortalama 6000 adım atması gerektiğini söylüyor. Adım sayısı konusunda idealinizdeki rakamlara ulaşamasanız bile adımlarınızı ölçen bir akıllı saat edinerek günlük ne kadar hareket ettiğinizi ölçümlemeniz, sizi evde hareket etmek konusunda fazlasıyla motive edebilir. Arkadaşlarınızı da etkinliğinize dahil ederek ev yürüyüşlerinizi ve günlük adım sayınızı mini bir meydan okumaya dönüştürebilirsiniz. Yürüyüşlerinizi kardiyo egzersizine dönüştürerek yağ yakımını hızlandırmak istiyorsanız Leslie’nin ‘‘Walk at Home by Leslie” isimli Youtube kanalındaki yüzlerce yürüyüş egzersizinden kendinize uygun olan bir evde yürüyüş programına katılabilirsiniz. Adım saymanın dışında nabzınızdan uykunuza kadar sağlığınıza dair pek çok veriyi kontrol edebileceğiniz Samsung Galaxy Watch aktif serisine göz atabilirsiniz.

Kim demiş toplantılar masa başında yapılmalı diye?

Uzaktan çalışanların gününün büyük bir kısmını telefonda yapılan toplantılarda geçiyor. Toplantı sırasında görüntülü katılmak zorunda olmadığınız buluşmalarınızı evde yürüyerek yapmaya ne dersiniz? Üstelik kablosuz bluetooth bir kulaklık kullanarak elinizde telefon taşıma derdinden kurtulabilir, toplantı sırasında yürürken önemli gördüğünüz noktaları ya da hatırlatmaları tabletinize not alabilirsiniz. Bilgisayar kullanmanız gerektiği durumlarda da bilgisayarınızı ayakta kullanabileceğiniz yüksek bir yerde konumlandırabilir ve hareket ederek toplantı sırasında özgürce yürüyebilmenin keyfini çıkarabilirsiniz. Unutmayın, adımlarınızı sayan akıllı saatinizde beliren her yeni adım sağlık haneniz için artı puan demek.

Spor yaparken de #Evdeberaberiz

Bu dönemde spor salonları, yoga ve pilates stüdyoları bir süreliğine kapalı. Ancak evde olmanız spor salonundaki motivasyonla antrenman yapmanıza engel değil. Sosyal medyada  bulabileceğiniz sayısız egzersiz videosu, ihtiyaçlarınıza ve deneyiminize uygun egzersiz programları, dünyaca ünlü eğitmenlerin ücretsiz canlı yayınları yalnızca bir tık ötenizde. Bizim favorimiz Kerim Savaş Sarı’nın Instagram’da yayınlanan #EvdeFitAnlar programı. Bu programla egzersize günde yalnızca 20 dakikanızı ayırarak evde daha aktif zaman geçirmeniz ve kendinizi daha dinamik hissetmeniz mümkün. Kerim Savaş Sarı’nın hazırladığı Evde Fit Anlar egzersiz programlarını Samsung Türkiye IGTV’den takip edebilirsiniz. Ayrıca tablet ya da telefonunuza yükleyeceğiniz antrenman ve egzersiz uygulamalarını akıllı saatinizle senkronize kullanarak günden güne performansınızı takip edebilirsiniz.

Bir oyunseverin rüyası: Oyun oynarken kalori yakmak

Evde keyifli zaman geçirmenin en eğlenceli yollarından biri de dijital oyunlar. Ancak ekran başından kalkmakta zorlanan ve zamanının çoğunu oyun konsolunda geçiren oyun severler için de bu sürece hareket katmanın farklı yolları var. Wii, Xbox ve Playstation gibi oyun konsollarında tenisten futbola ve dansa kadar beden hareketlerinizle yönlendirebileceğiniz pek çok oyun seçeneği bulunuyor. Bluetooth kulaklıklarınız ile cihazlarınıza uzaktan bağlanarak bir taraftan hareket özgürlüğünün keyfini çıkarırken bir yandan da arka plandaki seslerle gerçeğe yakın bir oyun deneyimi yaşayabilirsiniz. Yüksek ses kalitesine sahip Samsung Galaxy Airbuds kulaklıklarla oyun oynarken özgürce hareket etmenin keyfiniz çıkarabilirsiniz.

Samsung ile #Evdeberaberiz

Her anınıza eşlik eden Galaxy Watch’lar ile tanışmak için tıklayın.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!
Advertisement