#Evdeberaberiz: E-okul döneminde çocuğunuzun öğrenme hevesini artırmak için tabletleri doğru kullanmanın yolları

Teknolojik yeniliklerin takip etmekte zorlandığımız bir hızla ilerlemeye devam ettiği günümüzde akıllı telefonların, bilgisayarların ve tabletlerin içine doğan teknoloji çağı çocukları sosyalleşmek, eğlenmek ve öğrenmek için dijital teknolojilerden yararlanıyorlar. Karantina döneminde uzaktan eğitimin hayatımıza ışık hızıyla girmesiyle birlikte ekran karşısında daha fazla zaman geçirmek durumunda olan çocukların verimli çalışabilmelerinin ve dikkat sürelerini artırabilmenin en etkili yollarından biri de şüphesiz motivasyonlarını ve öğrenme heveslerini canlı tutabilmek. Bilgisayarların sunduğu hemen hemen tüm özellikleri bulabileceğimiz şekilde geliştirilmiş olan tabletler, bilgisayardan daha hafif olmaları ve dokunmatik ekranları sayesinde özellikle çocukların en büyük teknolojik yardımcılarının başında geliyor. Uzaktan eğitim sürecinde çocuğunuzu gelişimi için uygun olmayan içeriklerden korumak ve öğrenme hevesini artırmak için tabletleri doğru kullanmanın püf noktalarını sizler için derledik.

İndirebilecekleri uygulamaları sınırlandırın

Tüm tabletlerin uygulama mağazalarında eğlenceli ve öğretici içerikler sunan binlerce uygulama bulunuyor. Bu uygulamaların büyük bir kısmı yetişkin kullanıcılara özel hazırlandığı için, içerikleri de çocuklar için uygun olmayan öğeler içerebiliyor. Bu noktada ebeveyn olarak çocuğunuzun tablet kullanımında çocuklara özel hazırlanmış uygulamalar dışındaki içeriklere erişimini sınırlandırmanız son derece önemli. Çocuğunuzun tablet kullanımını gelişimine uygun şekilde sınırlandırarak kontrol altında tutabilmek için yapmanız gereken tek şey uygulama ayarlarının nasıl düzenlendiğini öğrenmek. Samsung Galaxy Tab tabletlerde bulunan Android işletim sisteminin uygulama mağazası Google Play Store’un ayarlarını kontrol edebilmek ve indirilebilecek uygulamaları sınırlandırmak için Play Store uygulamasını açtıktan sonra ayarlara gidin ve ‘içerik filtresi’ seçeneğine tıklayın. Bu kısımdan çocuğunuzun kullandığı tablete nelerin indirilip nelerin indirilemeyeceğine kolaylıkla karar verebilirsiniz.

Tabletinize çocuğunuza özel bir kullanıcı profili tanımlayın

Çocuğunuzun tablet kullanımında dikkat dağıtıcılardan mümkün olabildiğince uzaklaşmasının ve öğrenme deneyimini daha verimli geçirmesinin pratik bir diğer yolu da ona özel bir çocuk hesabı yaratmak. Android 4.3’ten daha ileri Android sürümüne sahip bir tabletiniz varsa işiniz oldukça kolay. Tabletinizde ayrı bir çocuk profili oluşturabilmenin öne çıkan avantajlarından biri de çocuğunuzun hangi uygulamaları kullanabileceğini ya da kullanamayacağını, hangi aramaları yapıp hangilerini yapamayacağını seçebiliyor olmanız.

Çocuk koruma uygulamaları ya da çocuk kilidi gibi seçenekler çocuğunuzla aranızdaki güven ilişkisini zedeleyebileceği gibi çoğu zaman çözümlenemeyen çatışmaların da kaynağı olabiliyor. Bu nedenle bir çocuk hesabı oluşturup sadece çocuğunuzun gelişimine uygun uygulamaları indirerek her zaman güvende olduğundan emin olabilirsiniz. Samsung Galaxy Tab bir tabletiniz varsa çocuk hesabını kolaylıkla oluşturabilirsiniz. Kendi hesabınızdan ayarlara giderek ‘Kullanıcılar’ kısmına girin ve ‘Kullanıcı ekle’ye tıklayın. Karşınıza çıkan seçeneklerden ‘Sınırlı profil’i seçtiğinizde çocuğunuzun hangi uygulamalara erişebileceğini seçebileceğiniz listeden dilediğiniz uygulamaları sınırlandırabilir, dilediklerinize izin verebilirsiniz.

Youtube’da izlediği içerikleri kontrol edin

Her geçen gün izleyici sayısı artan video platformu Youtube, çocukların da en çok zaman geçirdikleri popüler dijital platformlar listesinde birinciliğini koruyor. Eğer tablet kullanabilecek yaşta bir çocuğunuz varsa ebeveyn olarak en büyük probleminizin Youtube olduğunu tahmin etmek hiç zor değil. Yapılan araştırmalar günümüzde her iki çocuktan birinin günde en az bir kez Youtube’ta video izlediğini gösteriyor. Bu nedenle çocuğunuzun tabletinde Youtube olmaması günümüz koşullarında pek mümkün değil gibi görünüyor. Neyse ki Youtube da çocuklar tarafından gördüğü ilginin farkına vararak güvenli mod özelliğini yakın bir zamanda kullanıma açtı. Tabletinizden Youtube uygulamasını açarak güvenli hale getirmek istediğiniz Youtube hesabına giriş yapın. Ayarlara giderek ‘güvenlik’ sekmesine tıklayın. Güvenlik modunu açma seçeneğine tıkladığınızda çocuğunuzun şiddet ya da cinsellik gibi gelişimine uygun olmayan öğeler içeren içeriklere erişimini sınırlandırmış olacaksınız.

Ders zamanında dikkat dağıtıcılardan uzak olmasını sağlayın

Ülkemizde uzaktan eğitime geçiş kararı alınmasının hemen ardından Milli Eğitim Bakanlığı tarafından uygulamaya geçirilen TRT EBA TV ilkokul, ortaokul ve lise seviyesinde ders içeriklerinin canlı olarak takip edilebildiği bir platform. Canlı derslerin kayıtlarının sonradan izlenebilmesi de mümkün ancak zaten hayatımızdaki birçok şeyin fazlasıyla değiştiği bir dönemde çocukların rutinlerini koruyabilmesi, bu süreci en verimli şekilde atlatabilmeleri için büyük önem taşıyor. Çocuğun bu dönemde erteleme alışkanlığı kazanarak derslerini düzenli olarak takip etmemesi, her şey normale döndüğünde okula tekrar adapte olma konusunda problem yaşamasına neden olabilir.

Bu zorlu süreçte birçoğumuz ailece #Evdeberaberiz ve fiziksel ortamlarımız evdeki herkesin ihtiyacına anında cevap verebilecek yeterlilikte olmayabilir. Çocuğunuz oturma odasında sabit durması gereken televizyonda derslerini takip etmeye çalışırken katılmanız gereken görüntülü bir toplantı, aniden çalan telefon ya da evde eğitime katılması gereken başka bir çocuğun daha olması sürekli olarak dikkat dağıtarak hem sizin hem de çocuklarınızın çalışma motivasyonunu olumsuz etkileyebilir. Tabletler taşıma kolaylıkları ve kulaklıkla ders dinleme imkanı sunmaları nedeniyle çocuğunuzun dikkat dağıtıcılardan anında uzaklaşabilmesine ve daha odaklanmış şekilde ders dinlemesine yardımcı olacaktır.  

Eğitimini uygulamalarla destekleyin

Milli Eğitim Bakanlığı’nın sunduğu uzaktan eğitim programı ihtiyaç duyabileceği temel bilgileri içeriyor olsa da çocuğunuzun öğrendiklerini pekiştirmesi ve alıştırmalarla desteklemesi öğrenilen bilgilerin kalıcılığı açısından son derece önemli. Zengin içerikleriyle eğitime destek olmayı amaçlayan pek çok farklı uzaktan eğitim uygulamasından biri de Okulist eğitim destek programı. Temel derslerin konu anlatımlarının, etkileşimli videoların, interaktif öğrenme deneyimlerinin, her konuyla ilgili çözümlü soruların, eğlenceli etkinliklerin ve hikaye kitaplarının yer aldığı zengin bilgi kaynağı platformu Okulist’in içeriklerinin tamamına Samsung Galaxy Tab tabletlerden ücretsiz olarak ulaşabilirsiniz. 

Sosyalleşmelerine izin verin

Tabletleri ve akıllı telefonları sosyalleşme amaçlı kullanmak yetişkinlerin dünyası için çok yeni olsa da dijital çağın çocuklarının hiç de yabancı olmadıkları bir iletişim yöntemi. Skype ya da Zoom gibi pek çok farklı görüntülü konuşma uygulamasıyla geniş ekranda gerçeği kadar olmasa da gerçeğe yakın bir sosyalleşme deneyimi sunan tabletlerde çocuklarınızın sosyalleşmek için de zaman geçirmesine izin verin. Okullar çocukların eğitim ve öğretim kadar sosyalleşme ihtiyacını da karşıladıkları yerlerken artık evde tek başlarına uzun saatler ders dinlemek zorundalar. Öğrenme motivasyonu ve başarı üzerindeki etkisi tartışılmaz olan sosyalleşme ihtiyacını karşılaması için çocuğunuzun tabletini sosyalleşme amaçlı kullanmasına da alan tanıyın.

Samsung ile #Evdeberaberiz

Yeni ofisin veya sınıfın evinse, yaratıcılığını çalışmalarına yansıtan S Pen’li, yeni Galaxy Tab S6 Lite özel fırsatlarla seni bekliyor! Samsung Galaxy Tab tablet modelleri ile tanışmak için tıklayın.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!
Advertisement