Evcil hayvan sahipleri için ‘temizlik anlayışını değiştirecek’ derinlemesine temizlik önerileri

Evinizde birlikte yaşadığınız tüylü bir dostunuz varsa, koşulsuz sevginin, dizlerinize uzandığı anda karnınızda uçuşan kelebeklerin, ona sarıldığınızda hissettiğiniz sıcaklığın, tüylerine dokunduğunuz andaki yumuşacık duyumsamaların ve girdikleri birbirinden tuhaf hallerle bir anda dünyanın bütün dertlerini unutmanın nasıl bir his olduğunu çok iyi bildiğinizi düşünüyoruz.

Eve girdiğiniz anda bacaklarınıza dolanan, yemeğinizi yerken masum bakışlarıyla içinizi eriten ve sadık dostluklarıyla her koşulda yanınızda olan bu muhteşem canlılarla bir arada yaşamanın elbette güzellikleri kadar bazı zorlukları da var. Özellikle söz konusu ev temizliği olduğunda etrafta uçuşan tüyler, yerlere saçılan mamalar, patileriyle dışarıdan eve taşıdıkları tozlar ve kirler, özellikle alerjik bünyeye sahip evcil hayvan sahiplerinin temizlik ve hijyen konularında çok daha dikkatli olmasını gerektiriyor. Evde daha fazla zaman geçirdiğimiz sonbahar ve kış aylarında dekorasyona eklenen yün koltuk örtüleri, peluş yastıklar gibi çok fazla tüy toplayan ve toz birikimine neden olan detaylar da, derinlemesine temizliği zorlaştıran faktörlerin başında geliyor.

Evcil hayvan sahiplerinin temizlik yaparken çoğu zaman gözden kaçırdığı detayların yanı sıra, ev temizliğini kolaylaştırarak derinlemesine hijyen sağlamanıza yardımcı olacak, pratik ve etkili temizlik önerilerini bir araya getirdik. 

Koltuk döşemelerine ve kumaş yüzeylere yapışan tüyleri temizleyin

Kırlent kılıfları, koltuk döşemeleri, yatak ve koltuk örtüleri hiç şüphesiz evcil hayvan tüylerinin en çok yapıştığı ve biriktiği alanlar. Ne kadar sık yıkasanız ve temizleseniz de kumaşların dokusuna nüfuz eden ve çoğu zaman fırçalamayla, silkelemeyle ya da yıkamayla bile temizlenemeyen tüyler, zamanla hem kıyafetlerinize yapışarak hem de evin içinde hareket ettikçe tüm odalara dağılarak evde hiç bitmeyen tüy ve toz öbeklerinin dolaşmasına neden olabiliyor.

Döşemelerin ve kumaş yüzeyleri tüylerden arındırılması, diğer alanların kirlenmesini de engelleyeceği için, evcil hayvanla yaşanan evlerde derinlemesine temizliğin ilk adımı. Evcil hayvanınızın tüylerini belirli sıklıklarda tarayarak dökülmeye yüz tutmuş tüylerden kurtulmanın yanı sıra, kumaş yüzeylere ve döşemelere yapışan tüyleri etkili şekilde temizleyebilecek özelliklere sahip bir süpürge edinerek evinizi çok daha derinlemesine temizleyebilmeniz mümkün.

Dyson’ın Anti Tangle teknolojisi, hem uzun saçları hem de evcil hayvan tüylerini hızlıca toplayarak, ulaşılması ve temizlenmesi zor olan en dar alanlarda bile derinlemesine temizlik sağlıyor. Dyson V15 Detect™ ve V12 Detect Slim Absolute™ kablosuz süpürgeyle birlikte gelen, fırçalarıyla en ince tüyleri bile yakalayabilen Anti-tangle Mini Motorhead’in konik yapısı sayesinde tüyler başlıktaki fırçaya dolanmadan, fırçanın ucuna doğru hareket ederek, saniyeler içinde hazneye çekiliyor. Bu teknoloji sayesinde Anti-tangle Mini Motorhead’in fırçaları daima temiz kalıyor ve her süpürmede en etkili performansı almanızı sağlıyor. Kendisi küçük, marifeti büyük bu muhteşem başlık kendi motoruna sahip olduğu için döşemelerin, minderlerin, yatakların ve evin diğer yerlerinin derinliklerine işlemiş tüyleri ve kirleri adeta bir mıknatıs gibi söküp içine hapsediyor.

Yıkanabilir örtüler kullanın

Evcil hayvanınızın kendine özel bir evi ya da yatağı olsa da, özellikle kalorifer önü/üstü, koltuk köşeleri, yumuşak yorganlar ve yastıkların arasına kurulup kendilerini rahat hissettikleri belirli alanlarda daha fazla zaman geçirebiliyorlar. Tüylerine bulaşan mamalar, patileriyle dışarıdan taşıdıkları kirler ve zaman zaman size kızdıklarında bıraktıkları küçük sürprizler koltuklarınızda, yatağınızda, halınızda ve yorganlarınızda kalıcı lekelerin oluşmasına neden olabiliyor.

Bunu önlemenin en kolay ve pratik yolu, köpeğinizin ya da kedinizin zaman geçirmekten hoşlandığı alanlara yıkanabilir örtüler sererek bu alanları daima kapalı tutmak. Bu pratik yöntemle döşemelerinize kötü kokuların sinmesini ve kalıcı lekelerin oluşmasını engellerken; tüylü dostunuzun da keyfinden ödün vermeden, evin her köşesinde rahatlıkla zaman geçirmesini sağlayabilirsiniz. 

Nemli bir bezle sık sık toz alın

Oldukça hafif olan ve nefes alırken bile havaya saçılarak kitaplık, vitrin, raflar, ahşap yüzeyler ve elektroniklerde biriken tüyleri temizlemenin en etkili yollarından biri düzenli olarak toz almak. Bulundukları ortamdaki ev tozu, küf sporları, toz akarları gibi alerjenleri de beraberinde sürükleyen, genelde mobilyaların, kapıların, pencere pervazlarının ve dolapların üstünde biriken tüyleri, duru suyla nemlendirilmiş mikrofiber bir bez yardımıyla düzenli olarak temizleyebilirsiniz. Ancak, bu yöntemle sadece tüylerin yerini değiştireceğinizi, toz alma işlemi sonrasında evinizin zeminini mutlaka HEPA filtreli, emiş gücü yüksek bir süpürgeyle süpürmeniz ve silerken havaya karışacak tozlar için hava temizleyici bir fan kullanmanız gerektiğini unutmayın.

Evinizi düzenli olarak süpürün

Ne kadar önlem alırsanız alın, minik dostunuzun girip çıktığı yerleri tam anlamıyla kontrol edebilmeniz ve tüm alanların temizliğinden emin olabilmeniz mümkün değil. Dışarıdan eve geldiğinizde patilerini yıkasanız da, mama kabını evin uzak bir köşesine yerleştirseniz de düzenli olarak tüylerini tarasanız da evcil bir hayvanla birlikte yaşarken evin hiç kirlenmemesi gerçekçi bir beklenti olmayacaktır. Bu nedenle derinlemesine bir temizlik için özellikle gözle görülemeyecek kadar küçük olan tozları, tüyleri ve alerjenleri sık aralıklarla temizlemeniz ve evinizi – temiz gibi görünse de – düzenli olarak süpürmeniz şart.

Dyson V15 Detect™ ve V12 Detect Slim Absolute™’de bulunan lazer teknolojisi, gözle görülmeyen tozları bile görmenizi sağlıyor. İnsan gözünün diğer renklere kıyasla daha parlak gördüğü yeşil renkli lazerin yüksek kontrastı ve doğru açıyla yerleştirilmiş özel lens, lazer ışığını bir yelpaze şeklinde yayarak sert zeminlerde, tüylü dostunuzdan etrafa saçılan alerjenler, tüyler, mama kalıntıları, patilerle taşınan toz ve kirleri temizlemekle kalmıyor; normalde göremediğiniz partikülleri ve mikroskobik tozları da açığa çıkararak temizlenmesini sağlıyor.¹  

Dyson V15 Detect™ ve V12 Detect Slim Absolute™’de bulunan yeni teknoloji Piezo Sensörü ise; toplanan toz partiküllerini saniyede 15.000 kez sayıyor ve büyüklüklerini ölçüyor. Toplanan partiküllerin oluşturduğu akustik titreşimleri elektrik sinyaline çeviren bu sensör sayesinde, kablosuz süpürge daha fazla toz tespit edildiğinde akıllıca tepki veriyor; gücü, toz seviyelerine göre otomatik olarak ayarlıyor ve gerektiğinde emiş gücünü artırıyor.2 

Piezo teknolojisi yakalanan partikülleri ölçüp sınıflandırırken, bir yandan da LCD ekran üzerindeki çubuklarla gerçek zamanlı olarak raporluyor. Eviniz temizlendikçe, toz miktarlarını gösteren çubukların yükselişinde yavaşlama oluyor ve bu da size temizliğin tamamlandığı bilgisini veriyor.2 Böylelikle temizliğin kanıtını sunarken, hem kendiniz hem de tüylü dostlarınız için temiz ve keyifli yaşam alanları yaratmanıza olanak sağlıyor.

Köpeğinizin patilerini eve girmeden temizleyin

Özellikle köpekler, günlük yürüyüşleri sırasında hem tüyleriyle hem de patileriyle dışarıdaki çamuru, kiri ve zararlı mikroorganizmaları evinize taşıyabilirler. Havaların yağışlı olduğu sonbahar ve kış aylarında ıslak patilerin bıraktığı izleri ve lekeleri temizlemek çok daha zahmetli hale gelebilir. Eve girdikleri anda dolaştıkları tüm alanlarda pati izlerini ve kirleri temizlemek için saatlerce zaman harcamak yerine, kapı girişinde havlu ve temiz su bulundurarak, patilerini kapıdan girer girmez temizleyebilirsiniz. Ayrıca kapının iç ve dış kısmına paspaslar yerleştirerek, köpeğinizi siz patilerini silerken bu paspasların üstünde durması için eğitebilirsiniz.

Kedinizin kumunu daha sık değiştirin

Bir kediniz varsa, kum kabının evinizi ciddi şekilde kötü kokutmasından şikayetçi olabilirsiniz. Kedinizin kumunun sürekli olarak kokması, çoğunlukla kumunun yeterince iyi ve sık temizlenmemesinden kaynaklanır. Çoğu kedi sahibi, kedisinin kumunu 2-3 günde bir değiştirse de, kokmaması için günde en az iki kez boşaltmanız ve kum kabını her hafta derinlemesine temizlemeniz ve dezenfekte etmeniz gerekiyor. Ayrıca yılda en az bir kez kum kabını yenilemek de evinizdeki kötü kokulardan önemli ölçüde kurtulmanızı sağlayacaktır.

Mama kaplarının çevresini temiz tutun

Evcil hayvanlar nedeniyle evin kirlenmesinin en önemli sebeplerinden biri de etrafa saçılan mamalar. Yemek yemeye bayılan tüylü dostunuzun, mama kabının dolu olduğunu görünce heyecandan kendini kaybederek yediklerini etrafa saçması çok normal. Ancak bozulmaya ve koku oluşumuna müsait olan mamaların önce yere, sonra da evinizin her yerine dağılmasını engellemek, derinlemesine bir temizlik ve sürdürülebilir hijyen için son derece önemli. Evcil hayvanınızın mama kaplarını dış kapının yakınına ya da balkon gibi çok sık kullanmadığınız alanlara yerleştirmek, altına geniş bir paspas, kilim ya da tepsi koymak ve bu alanları her gün, düzenli olarak süpürüp silmek, tüm evinizde derinlemesine temizlik sağlamanızı kolaylaştıracaktır.

Tasmalarını ve oyuncaklarını sık sık yıkayın

Evcil hayvanlarımızın tasmalarını ve oyuncaklarını düzenli olarak, sık aralıklarla temizlemek çoğumuzun atladığı bir adım olsa da, evi en çok kirleten ve kötü kokuların oluşmasına neden olan şeylerden biri de köpeğimize ya da kedimize ait aksesuarlar ve oyuncaklar. Tüylü dostunuzun oyuncaklarını, tasmalarını ve mama kaplarını en az haftada bir kez, yapıldıkları materyale uygun olacak şekilde, bulaşık ya da çamaşır makinesinde yıkayabilirsiniz.

Daha etkili ve derinlemesine bir temizlik içinse köpek şampuanını sıcak su dolu bir kaba koyarak, tasmalarını ve oyuncakları en az otuz dakika bu suda beklettikten sonra soğuk suyla durulayarak kurumalarını bekleyebilirsiniz. Evcil hayvanınızın oyuncaklarını ve tasmalarını derinlemesine temizlemek, hem evinizin hem de evcil hayvanınızın temiz kalmasına ve kötü kokuların engellenmesine yardımcı olacaktır.

Evcil hayvan tüylerinden kurtularak dip köşe, derinlemesine bir ev temizliği için etkili bir yardımcı arıyor; evinizin gerçekten temizlendiğinden emin olma ihtiyacı duyuyor veya ev temizliğinde yeni teknolojileri keşfetmekten keyif alıyorsanız; Dyson V15 Detect™ ve V12 Detect Slim Absolute™‘le tanışmanızın zamanı geldi. Ürünleri detaylı incelemek ve satın almak için aşağıdaki linklere tıklayabilirsiniz:

  • Dyson V15 Detect™
  • Dyson V12 Detect Slim Absolute™

Bu içerik Dyson katkılarıyla hazırlanmıştır. 

1. Lazer teknolojisi sert zeminler için tasarlandı. Lazerin etkisi ortamdaki aydınlatma koşulları, toz tipi ve yüzeye göre değişiklik gösterir.

2. En yüksek kesinlik Auto modda sağlanır. Otomatik rampa özelliği sadece Auto modda geçerlidir. Testler, Dyson’ın şirket içi test verilerine göre ortalama hane içi kullanıma dayanmaktadır. Mikroskobik toz, 100 mikrondan küçük partiküller olarak tanımlanır.”

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!
Advertisement