Ev yapımı güzellik malzemeleri

Konu kişisel bakım ürünleri olduğunda, daha az para harcayıp daha yaratıcı çözümlere başvurmak en iyisi. Bunun için banyonuzda ve mutfağınızda ne varsa kullanıp, çeşitli denemeler yapabilirsiniz. Duştan sonra kullandığınız saç kreminin içinde aloe vera mı var? Bir dahaki sefere krem yerine sadece aloe vera özü kullanmayı deneyin. Aldığınız sonuçlara göre kendi tarifleriniz oluşmaya başlayacaktır.

ev yapımı copy

Vücut peelingi

Çoğu vücut peelingi, şeker ya da tuz bazlı olanlar da dahil olmak üzere, polietilen tanecikler içerir ve bunlar, çevre için çok zararlıdır. Bu ürünlerin içinde genellikle koruyucular, koku verici ve nüfuz etmeyi artırıcı maddeler ve sülfat da fazlasıyla bulunur. İşte bu yüzden, doğru mutfağınıza gidin. Bir kap alın ve içine bir bardağın çeyreği kadar herhangi bir sıvı yağ (zeytin yağı güzel olabilir), 2 yemek kaşığı büyük taneli esmer şeker, aynı ölçüde tuz ve sevdiğiniz bir bitki özü yağı (mesela harika bir koku verdiği için vanilya yağını tercih edebilirsiniz) koyup karıştırın. Peelinginiz hazır. Eğer cildiniz kuruysa ve güneş yanıkları ya da egzamadan mustaripseniz, tuz koymayın ve şekeri 2 katına çıkartın.

Ballı yüz yıkama jeli

ballı

Avucunuzun içinde, bir yemek kaşığı filtrelenmemiş çiğ bal ve yarım kaşık kabartma tozunu karıştırın ve nemli yüzünüze sürün. Antibakteriyel olan bal kurumuş cildinizi yumuşatırken, kabartma tozu da, cildinize zarar vermeden ölü deriyi nazik bir şekilde atacaktır. Üstelik ucuz bir tarif.

Tek malzemeli eyeliner

Herkesin yapabileceği çok kolay bir tarif: Eczanelerde bulabileceğiniz ve genelde karın ağrısını dindirmede kullanılan aktif karbon kapsüllerinden bir tane alın. Yutmak yerine, bu sefer içindekileri temiz bir yüzeye boşaltın. Üstüne, bir makyaj fırçasının ucuyla su damlatıp nemlendirin ve diğer eyelinerları sürdüğünüz gibi gözünüze sürün. Kolayca uygulanacak ve diğer toz eyelinerlar kadar kalıcı olacaktır. Üstelik koruyucu, yapay boya, esans ve diğer kimyasallar olmaksızın.

Parfüm

Parfümler, meslek sırrını koruyan yasalara tabi olduğu için, sizi yansıttığını düşündüğünüz parfüm ya da kolonyanın içinde ne olduğunu bilmeniz imkansız. Ancak yakın zamanda yapılan bir araştırmaya göre, pek de öğrenmek isteyeceğiniz şeyler içermiyorlar. Bu yüzden kendi parfümünüzü kendiniz yapmayı tercih edebilirsiniz. İstediğiniz bir bitki yağını (sedir ağacı, ylang ylang, vanilya, lavanta ya da turunçgillerden elde edilen yağlar gibi) biraz votkayla karıştırıp hava geçirmeyen bir şişede saklayın. Yazın daha hafif, kışın daha ağır şekilde hazırlayarak dilediğiniz gibi ayarlayabilir, çeşitli denemeler yapabilirsiniz. Hem de muhtemel tehlike oluşturan kimyasal bir kokteyle bütün paranızı vermemiş olursunuz.

Traş yağı

Duşun altında olmamaya özen göstererek istediğiniz tür bir yağı (zeytin, argan, jojoba ya da hindistan cevizi yağı gibi) traş etmek istediğiniz bölgeye sürün. İşinizin kolaylaştığını göreceksiniz. Bazılarımız, özellikle de yüzümüze, yağ sürmekten pek hoşlanmayız. Ancak işlevsellikleriyle hayatımızı kolaylaştırdıklarını hatırlamak, alışmaya yardımcı olabilir.

Yoğurtlu yüz maskesi

İlk bakışta yüzünüze yoğurt sürme fikri biraz garip gelebilir, ancak içine hiç bir şey karıştırılmamış haliyle bile, yoğurt, hassas ciltler için müthiş bir parlatıcı ve nemlendirici maske niteliğindedir. Bir bardak yoğurtla bir bardak yulaf ezmesini karıştırıp yüzünüze sürmeyi deneyin. Yoğurttaki laktik asit bir yandan cildinizi nazik bir şekilde yumuşatırken, diğer yandan su kaybına uğramış ve kızarık ciltler için de birebirdir. Maskeyi yüzünüzde 15 dakika bekletip durulayın. Bu işlemden sonra yüzünüzü tekrar yıkamanıza gerek yok.

Kaynak: Magazine Good

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!