Ev tozuna ve alerjenlere elveda: Derinlemesine temizlik rehberi

Bahar geldi; güneş yüzünü daha çok göstermeye, dallar çiçek açmaya, enerjimiz yavaş yavaş yükselmeye başladı. Bahar mevsiminin sembolize ettiği “canlanma, ferahlama ve yeniden doğuş” tıpkı doğa gibi bizim de enerjimizi yükseltirken, yaşam alanlarımızda “bahar temizliği” ritüelini de beraberinde getiriyor.

Bahar temizliğinin önemli olmasının bir diğer nedeni de alerjiler. Pek çoğumuzun en sevdiği mevsim olan baharla birlikte evlerde toz ve alerjen birikimi arttığı için alerjiler de artış gösteriyor. Güzel haber: Doğru yöntemler ve doğru ekipmanlarla yapacağınız etkili bir bahar temizliği ile toz ve alerjenlerle başa çıkmanız mümkün. Nasıl mı?

Bahar temizliğinin en önemli adımı: Toz ve alerjenlerle vedalaşın.

Alerjilerin arttığı bu dönemde temizlik yaparken yalnızca kirlerden ve fazlalıklardan arınmak yeterli değil; toz ve alerjenlerden kurtulmak kalıcı, rahatlatıcı ve ferahlatıcı bir bahar temizliğinin en önemli aşaması.

Evlerimizin havasını kirleten ev tozları, ince toz, toz akarları, toz akarı dışkısı, küf, küçük böcekler ve parçacıklar gibi karmaşık bileşenlerden oluşur. Zamanla yüzeylerde biriken tozlar ve halılardaki evcil hayvan tüyleri, nemli ortamlarda oluşan küf birikmesi veya açık pencerelerden evimize giren polenler de evimizin havasını kirleterek alerjileri tetikleyebilir. Yapılan araştırmalara göre evlerde bulunan tozlarda ortalama 2000’den fazla mikrop türü yer alırken, 1 metrekare halı 1000 kadar toz akarı içerebiliyor. Bir insan saçının çapının yaklaşık 50 mikron olduğunu göz önüne alırsak; toz akarı alerjeni, küf sporları ve diğer böcek alerjenlerinin büyüklüğü genellikle 0.5 ile 5 mikron arasındadır.

Dyson V11™ kablosuz süpürge, altı katmanlı filtreleme sistemi sayesinde 0,3 mikron kadar1 küçük partiküllerin yüzde 99,97’sini yakalayarak yalnızca temiz havayı dışarı veriyor. Dakikada 125.000 devir sayısıyla dönen Dyson’ın dijital V11 motorunun üçlü difüzörü bulunuyor. İlk iki difüzör hava akışını düzenleyerek türbülansı azaltıp, emiş gücünün artmasına yardımcı oluyor. Üçüncü difüzörse gürültüyü daha da azaltarak akustiği iyileştiriyor. Motor sonrası filtre, 0,3 mikron kadar küçük ultra ince toz partiküllerini yakalıyor ve arındırılmış hava makine tarafından dışarı veriliyor. Kütlesini artırmadan, havayla temas eden alanı artırmak için daha uzun ve daha ince kanatlarla tasarlanan pervane, kanatlara azaltılmış bir yük uygulayarak hava kaçağını azaltıyor. Hava hareketinin verimliliğini artırıyor.

Tozlardan kurtulduk; sıra geldi köşe bucak temizliğe. İşte derinlemesine bahar temizliği için pratik bir rehber:

1. Plan yapın.

Bahar temizliğine başlamadan önce evinizin tüm bölümlerini gözden geçirerek yapılması gerekenleri ve her bir adımın ne kadar vakit alacağını hesaplayarak plan yapın. Evinizi odalara bölmek, rutin temizlik esnasında atladığınız bölümleri önceliklendirmek ve yakın zamanda temizlediğiniz alanları en sona bırakmak daha verimli bir temizliğin sırlarından.

2. Fazlalıklardan kurtulun.

Yapılan araştırmalara göre dağınıklık, stres seviyesinin artmasına, dolayısıyla fiziksel ve zihinsel sağlığın olumsuz etkilenmesine neden oluyor. Düzenli olmak daha verimli ve organize olmanızı sağlamakla kalmıyor, zihninizi de daha berrak tutuyor. Bahar temizliğine başlarken gardıroplarınızı, evdeki ıvır zıvır çekmecelerini ve kutularda depolanan eşyaları elden geçirmeyi ihmal etmeyin.Böylelikle ilerleyen zamanlarda evinizi düzenli tutmak için gereken zamanı ve çabayı da azaltabilirsiniz.

3. Temizlik esnasında yukarıdan aşağıya doğru hareket edin.

Daha etkili bir bahar temizliğinin sırrı, temizlediğiniz alanlarda yukarıdan aşağıda doğru hareket etmek. Böylelikle tozların aşağıda birikmesini sağlayarak tek seferde tamamından kurtulabilirsiniz. Temizliğe tavan, duvarların birleştiği köşeler, tavan aydınlatmaları ve dolapların üstünden başlayarak sırayla mobilyalarınızı ve en son halılarınızı süpürebilirsiniz. Toz alma ve silme aşamasında bitkilerin yapraklarını, uzaktan kumanda gibi sık kullanılan cihazları ve kapı kolları gibi alanları da temizlemeyi ihmal etmeyin.

4. HEPA filtresi olan bir süpürge kullanın.

Ev tozları, gözle görülemeyecek şekilde zemin, kanepe ve yataklar da dahil olmak üzere çeşitli yüzeylere yayılırken; ev içerisinde dolaşmak ya da kanepeye oturmak gibi basit eylemler, 30 dakika boyunca havada kalabilen bu parçacıkların havaya karışmasına ve alerjik reaksiyonların tetiklenmesine neden olabiliyor. Ev tozlarından kurtularak bahar temizliği maratonunu başarıyla tamamlayabilmek için, kullandığınız temizlik aletlerinin de size ayak uydurabilmesi gerekiyor. Toz, alerjen, evcil hayvan tüyleri gibi tüm ev tozu kaynaklarını yakalayabilecek, HEPA filtresine sahip güçlü bir süpürgeye yatırım yapmak işinizi oldukça kolaylaştıracak.

Temizlik modları farklı görevler için en iyi hale getirilen Dyson V11™ Absolute Elektrikli Süpürge, gücün ve çalışma süresinin doğru dengesini kurarak ihtiyaç duyduğunuz her an yanınızda. Dyson V11™ Absolute Elektrikli Süpürge, Dynamic Load Sensor™ sistemi ile süpürme esnasında halılarla sert yüzeyler arasındaki motor hızını otomatik olarak değiştirerek her zemin türünde derinlemesine temizlik sağlarken, kablosuz tasarımıyla da evcil hayvanlarınız varken süpürmeyi oldukça kolaylaştıracak.

5. Banyo ve mutfak temizliğinde detayları atlamayın.

Mutfak ve banyolar evin sık temizlenen alanlarından olsa da, bahar temizliği daha detaylı bir yaklaşım gerektiriyor. Mutfağınızı temizlerken, buzdolabınızda ve kilerinizde bulunan tüm yiyecekleri kontrol ederek son kullanma tarihi geçenlerle vedalaşın. Temizlik esnasında buzdolabınızın içi, fırın, mikrodalga, ocak ve davlumbaz temizlemeyi de ihmal etmeyin.

Banyonuzu temizlerken duş perdenizi değiştirebilir, duşakabini ve banyo fayanslarını detaylı bir şekilde silebilirsiniz. Hazır başlamışken, kozmetik ve kişiler bakım eşyalarını da ayıklamanızda fayda var.

6. Yatak odasında bahar ferahlığı

Yatak odanıza bahar ferahlığını getirmenin en etkili yollarından biri, nevresimlerinizi pamuklu keten ve bambu gibi terletmeyen kumaşlardan üretilen nevresimlerle değiştirmek. Nevresim değişikliği öncesinde yatak ve yastık alezlerini yıkayıp yatağınızı süpürebilir, yorgan, battaniye ve kışlık pijamalarınızı kaldırabilir, baharlık pijamalar ve pikeleri ortaya çıkarabilirsiniz.

Yatak temizliğinde hassas olmanızı gerektiren birkaç önemli detay daha:

  • İnsan derisi tozlarıyla beslenen toz akarlarının en çok yatak gibi sıcak ve karanlık yerlerde gelişiyor.
  • Bir yatakta 1 milyondan fazla toz akarının barınabiliyor.
  • Yatakta geçirilen süre boyunca temas edilen toz akarlarının alerjik reaksiyonlara sebebiyet verebiliyor.
  • Yataktaki her bir toz akarı, günde ortalama 20 defa dışkılıyor.

7. Camlar, duvarlar ve dış mekanlar

Rutin temizlik esnasında evin pek çok alanı temizlenirken pencereler, duvarlar ve balkon,bahçe gibi dış mekanlar genellikle daha az temizleniyor. Çokça toz tutan pencere kenarları, camlar ve duvarlarınızı silmeyi, balkon ve bahçenizi süpürüp yıkamayı da bahar temizliği listenize ekleyin.

Mükemmel bahar ferahlığı için

Mobilyalarımızdan, halılarımızdan, evimizdeki temizlik ürünlerinden ve diğer birçok kaynaktan yayılan Uçucu Organik Bileşikler (VOC) de Evinizin havasını kirleterek alerjik reaksiyonları tetikleyebiliyor. Yeni mobilyalardan çıkan gazlar, temizlik malzemeleri, deodorantlar, kokulu mumlar ve pişirme gazları en yaygın iç mekan hava kirleticilerinden birkaçı. Penceremizi veya kapımızı açtığımızda evimize aldığımız egzoz dumanı da unutulmamalı.

Evinizi havalandırırken içerideki havanın kalitesini artıracak bir yöntem için, hava temizleyici bir fan kullanabilirsiniz. Dyson Pure Hot+Cool™  hava temizleyici fan, bulunduğu odadaki hava kirliliği seviyesini otomatik olarak algılar; tüyler ve alerjenler de dahil olmak üzere evdeki zararlı partikülleri ve kimyasalları algılayarak havayı temizler. İçerisindeki aktif karbon ve HEPA filtresi ile havanızı kirleten 0.1 mikron küçüklüğündeki partikülleri dahi yakalar.2

Bu içerik Dyson katkılarıyla hazırlanmıştır.

 

1Boost modda, EN 60312-1 5.11’e karşı test edilmiştir. 

2Bağımsız laboratuvar (IBR US) tarafından EN1822 test standartlarına göre 0.1 mikron boyutundaki partiküller üzerinde (DEHS) laboratuvar şartları altında test edilmiştir.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!