Ev dekorasyonunda malzemenin önemi: Zemin kaplama önerileri

Zemin kaplamaları döşemede bitirme malzemesi olarak kullanılır. Zemin kaplamada kullanılan malzeme ne kadar yenilikçi ve kaliteliyse, ihtiyaca o kadar iyi yanıt verir. Bu ihtiyaçlar arasında kolay temizlenebilirlik, mukavemet, dokunma sıcaklığı, ses geçirgenliği, yansıma özellikleri başta gelir. Bunun yanında görsel olarak renk, doku, derz miktarına da dikkat edilmesi gerekir. Peki yerlerinizi kaplatırken nelere dikkat etmelisiniz ve seçiminizi neye göre yapmalısınız?

İşte zemininizi kaplatmadan önce tanımanız gereken malzemeler:

Porselen seramik
Sırlı olan granitlerin su emme oranı %0,05’in altındadır.

Granit olarak bilinen porselen karolar, sırlı ve sırsız olmak üzere ikiye ayrılırlar. Sırlı olan granitlerin su emme oranı %0,05’in altındadır. Sırsız olanlarda bu değer neredeyse sıfırdır. Aşınmaya, çizilmeye ve lekeye karşı yüksek dayanıklılığa sahiptir. Ürün çeşitliliği açısından zengindir. Estetik görünüşleri ve kaymazlık özelliği nedeniyle tercih edilmektedir. En sık, modern banyo ve mutfaklarda kullanılmaktadır.

Laminant parke
Laminant parke, ağır mobilyalardan ya da döner sandalye tekerleklerinden etkilenmez.

Piyasada bulunan en dayanıklı parke çeşitidir. Direnci yüksektir ve uzun ömre sahiptir. Kullanılacak mekana kolayca uygulanabilir. Ağır mobilyalardan ya da döner sandalye tekerleklerinden etkilenmez. Güneş ışınlarından dolayı solma yapmaz. Leke tutmaz. Steril bir malzemedir, bakteri ve mikrop barındırmaz.  Ağaç bazlı bir malzeme olduğundan ıslak hacimlerde kullanılmamalıdır.

Lamine parke
Lamine parke, laminat parkeye göre daha pahalıdır. Bunun sebebi tamamen ahşap olmasından kaynaklanır.

Lamine parkeler önceden cilalanmıştır. Avantajlarından bir tanesi, zamanla üzerinde oluşan çizik ve aşınmalardan cilalanarak arındırılabilir olması. Bu işlem profesyonel kişilerce yapıldığında ağaç damarlarının canlılığı sağlanır ve çizikler ortadan kalkar. Lamine parke, laminat parkeye göre daha pahalıdır. Bunun sebebi tamamen ahşap olmasından kaynaklanır. Islak hacimler için uygun değildir, suya dayanıklı değillerdir.

Masif parke
Masif parkenin maliyeti lamine ve laminant parkeye göre daha fazladır ve döşenme süresi daha uzun sürmektedir

Masif parke sağlıklı bir malzeme çeşididir. En önemli özelliği ısı ve ses izolasyonunu en iyi şekilde sağlamasıdır. Uzun ömürlüdür ve sistre edilebilmektedir. Yine de çok fazla nem ve ısı farkına maruz kalmaması gerekmektedir. Maliyeti lamine ve laminant parkeye göre daha fazladır ve döşenme süresi daha uzun sürmektedir. Cila işlemi sonradan uygulanmaktadır. O yüzden yüzeyde renk değişimleri olabilmektedir. Doğal görüntüsü sebebiyle lüks mekanlarda ve iş yerlerinde sıklıkla tercih edilmektedir.

Terrazzo
Terrazzo zemin, tasarımcılara merak uyandırıcı desenler yaratma özgürlüğü verir.

Terrazzo zemin kaplama, mimarların tasarımlarını zeminlere yansıtabilir ve birçok canlı renk çeşiti mevcuttur. Düşük bakım maliyeti sebebiyle avantaj sağlar ve uzun ömürlüdür. Tasarımcılara merak uyandırıcı desenler yaratma özgürlüğü verir. Hayal edebildiğiniz her tasarımı uygulamayı mümkün kılar. Üretim maliyeti yüksektir ve ülkemizde fazla bilinmemektedir. Derz kullanılmadığından mekanda bir bütünlük oluşturur. Daha çok havalimanı, hastane ve alışveriş merkezleri gibi yerlerde tercih edilmektedir.

PVC
Pvc, zengin renk yelpazesi sebebiyle mimarların ve iç mimarların gözde malzemesidir.

PVC son zamanlarda moda olan bir kaplama malzemesidir. Sağlam, kolay temizlenebilir ve steril olmasından dolayı her gün bu malzemeye olan ilgi artmaktadır. Üzerine cila yapılması gerekmez, direkt olarak uygulanabilir. Zengin renk yelpazesi sebebiyle mimarların ve iç mimarların gözde malzemesidir.

Epoksi
Epoksi kaygan bir malzemedir, fakat agrega eklenerek kaymaz hale getirilebilir.

Epoksi malzeme kimyasallara karşı dayanıklıdır. Aşınma ve darbeden etkilenmezler. Geniş renk yelpazesi avantajlarından bir tanesidir. Temizlenebilir, leke tutmaz. Kaygan bir malzemedir, fakat agrega eklenerek kaymaz hale getirilebilir. Estetik görüntüye sahiptir.

İlginizi çekebilir: Duvar kağıdının pabucunu dama atan dekorasyon trendi: Duvarlarda ombre etkisi

Yazarın diğer yazıları için tıklayın.

Eda Atay
2018 yılında Trabzon Avrasya Üniversitesinden İç Mimar ve Çevre Tasarımcısı olarak mezun oldu. Bir süre Medipol Sağlık Grubu Polart Yapı A.Ş (İstanbul) bünyesinde büyük ... Devam