Etrafınızda güçlü bir network oluşturmak için uygulayabileceğiniz stratejiler

Güçlü bir network’e sahip olmanın birçok faydasını görebilirsiniz ancak en önemlisi, bu sizin başarılı olup olmadığınızı belirleyecek bir şey. Etrafınızda bir ekip veya danışmanlar olmadığı sürece, başarılı bir girişimci veya başarılı işlerin bir parçası olmanız mümkün değil.

Girişimci olmak ürün, hizmet veya müşterilerin ihtiyaç duyduğu bir şeyi satabilmekle ilgilidir. İlk müşterileriniz ve belki de en çok kazanç elde ettiğiniz müşterileriniz de yakın çevrenizden gelir. Bu değerli müşteriler daha sonra bir gelir akışı yaratmanızı sağlar. Böylelikle vizyonunuzu geliştirmek için ihtiyacınız olan kaynağı sağlayabilir ve bunu dünyayla paylaşabilirsiniz. Bazıları network oluşturmak üzerine fazla düşünüp bunu kafasında büyütüyor. Oysa network oluşturmak, sadece insanlarla diyalog kurmaktan ibaret. Hepsi bu!

Bu konudaki “Bağlantılarınızı geliştirmek için kullanabileceğiniz ‘networking’ teknikleri: Salt maruz kalma etkisi” başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Uplifers olarak güçlü bir network oluşturmak için uygulayabileceğiniz stratejileri derledik:

1. İki taraflı değer yaratmanın yolunu arayın

Eğer birini network’ünüze dahil etmek istiyorsanız, iki tarafa da değer katacak bir yol düşünmelisiniz. Yani sadece sizin bir şey kazanmanız değil, karşınızdakine de bir şey kazandırmanız gerekir.

Etrafınızda güçlü bir network oluşturmak için uygulayabileceğiniz stratejiler
Herkese evet diyerek risk aldığınızı unutmayın. Karşınızdaki kişi güvenilir olmayabilir, iki tarafa da değer katmayabilir.

İki taraflı değer yaratmak için en ideal yol, önce karşınızdakine kendi değerinizi göstermek ve karşınızdakinin ihtiyacı olan bir konuda ona yardımcı olmaktır. Ucu açık sorular sorup daha sonra susup karşınızdakinin vereceği yanıtı dinlediğinizde, ona nasıl yardımcı olabileceğinizi kolayca bulabilirsiniz.

2. 30 saniyede karşınızdakini yakalayın

Güçlü bir network oluşturmak istiyorsanız, ne yaptığınızı ve nasıl yaptığınızı hızlı, kısa ve öz bir şekilde aktarmalısınız. Birçok insan bunu yapamıyor ve kendilerini anlatmaları için en az yarım saat harcıyor.

Dikkat etmeniz gereken bir başka önemli nokta ise herkes sizin yaptığınız şeyi sevmek zorunda değil. Bunun kötü bir yani yok.

3. Güvenilir olun

Güçlü network’ler kurmak kolay değildir ancak bunu yapmanın en hızlı yolu yüksek güven vermek. En gizli bilgilerin bile paylaşılabileceği, güvenilir insan olun. Size verilen bilgileri kimseyle paylaşmayın. Bu şekilde network’ünüzde güven sağlayabilir ve bunu hızla büyütebilirsiniz.

4. Herkese evet demeyin

Özel hayatınızda ve iş yaşantınızda karşınıza çıkan her sosyal etkileşim, network’ünüze yeni insanlar katabileceğiniz bir fırsat olabilir. Ancak herkese evet diyerek risk aldığınızı unutmayın. Karşınızdaki kişi güvenilir olmayabilir, iki tarafa da değer katmayabilir.

Öte yandan yeni insanlara karşı açık fikirli de olmanız gerekir. Yeni tanıştığınız birini kendi network’ünüze dahil etmeden iletişimde kalmanın en iyi yolu sosyal medya. Sosyal medyadan iletişim kurarak açık kapı bırakmış ve ilerleyen zamanda oluşabilecek fırsatları geri tepmemiş olursunuz.

Bu konudaki “Yeni tanıştığınız insanlarla rahatça sohbet edebilmenizi sağlayacak 10 öneri” başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Etrafınızda güçlü bir network oluşturmak için uygulayabileceğiniz stratejiler
Eğer birini network’ünüze dahil etmek istiyorsanız, iki tarafa da değer katacak bir yol düşünmelisiniz.

5. Her üç ayda bir iletişime geçin

Sağlam bir network kurduğunuzda, bunun birbirinden farklı katmanları olacaktır. Konsantre olmanız gereken en önemli katman ise en yakınınızda olan kişiler. Onları kendinize yakın tutmak için, iletişim kurmalısınız.

En yakınınızdakilerle hiç olmazsa üç ayda bir iletişime geçin. Neler kaybedebileceğinizi ve ne tür projeler yapıldığını öğrenip, bunlara değer katabilirsiniz. Network’ünüzdeki başarılı insanlarla düzenli görüşmeler yaparak iletişiminizi koruyabilirsiniz.

6. Başarılı insanları tanıştırın

Güçlü network’ler kurmanın bir yolu da insanları birbirleriyle tanıştırmaktır. Proaktif olun ve network’ünüzün başarısı için kritik öneme sahip insanları tanıştırın.

Bu konuda dikkat etmeniz gereken şey, tanıştıracağınız kişiden izin almanız.

Kaynak:
Addicted2succes

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!