Eşinizin ailesiyle iyi geçinmenin yolları

Eşinizin Ailesiyle İyi İlişkiler Kurmak
Eşinizin Ailesiyle İyi İlişkiler Kurmak

Partnerinizin ailesine imrenin ya da zar zor geçinin; onlarla kuracağınız ilişkiler, ikiniz arasındaki romantik ilişki üzerinde uzun süreli etkiler yaratabilir. Aslında, yakın zamanda yapılan bir araştırmaya göre, eşinizin ailesiyle kuracağınız ilişkiler; uzun vadede ilişkinizin nereye varacağı konusunda da belirleyici etken.

Family Relations gazetesinin gelecek sayılarında yayınlanacak olan bir araştırmada, University of Michigan’s Institute for Social Research’te psikolog ve araştırma profesörü olan ve “Finding Love Again” (Aşkı Yeniden Bulmak) adlı kitabın yazarı Terri Orbuch; 1986’da evlenen 373 çifti takip etmiş. Çiftlerdeki kadın ve erkeklere, eşlerinin akrabalarıyla nasıl geçindiklerini 1-4 arası numaralarla notlandırmalarını istemiş ve daha sonra yıllar içerisinde ilişkilerini gözlemlemiş.

26 yıl sonra Orbuch, eşinin ailesiyle iyi geçindiğini belirken erkeklerin olduğu çiftlerin, yıllar içinde boşanma risklerinin %20 düştüğünü gözlemlemiş. Diğer yandan, eşinin ailesiyle iyi geçindiğini belirten kadınların bulunduğu çiftlerde ise, yıllar içerisinde boşanma oranının %20 arttığı ortaya çıkmış.

Good in Bed yazarlarından Ian Kerner’a göre, bu sonuçlar şaşırtıcı ancak mantıklı. Çünkü erkekler, evlenirken, yeni bir aile kazandıkları düşüncesiyle; kendi anne ve babalarına karşı herhangi bir suçluluk ya da sorumluluk duymadan veya eşlerinin aileleri tarafından yargılandıklarını hissetmeden; kendilerini bu yeni ailenin bir parçası olarak görebiliyorlar. Ayrıca erkeklerin, kadınların aksine, eşlerinin ailelerinin ilişkilerine müdahil olmaları gibi bir endişeleri de pek yok.

Orbuch’a göre, bir erkek ve eşinin ailesi arasında kurulan iyi ilişkiler, kadını ilişki konusunda desteklerken, erkeği de kadına bağlıyor. “Kadınlar için eşlerinin aileleriyle sağlam bağlar kurması; ‘Ailen benim için önemli çünkü sana değer veriyorum. Onlara daha yakın olmak istiyorum çünkü sana daha yakın hissettiriyor’mesajı veriyor. Ve tabii ki bu kadınları çok daha iyi hissettiriyor.”

Eşinizin Ailesiyle İyi İlişkiler Kurmak
Eşinizin Ailesiyle İyi İlişkiler Kurmak

Ancak gelin olmak biraz daha karmaşık. Kadınlar eşlerinin ailesiyle iyi bir bağ kurmaya çalışırken, bunun nedeni çoğu zaman eşleriyle sonuçlandıramadıkları -çocuk sahibi olmak gibi- konularda, aileyi kendi yanlarına çekerek, eşlerinin fikrini değiştirmeye çalışıyor olmaları. Bu şekilde kurulan yakınlık da, genellikle erkeğin canını sıkan bir duruma dönüşüyor.

Erkeğin ailesiyle sıkı bir ilişki kurmak kadınlar için istenmeyen sonuçlar da verebiliyor: Kurulan yakınlık, kayınvalideye, sınırları aşmak konusunda daha büyük yetki sahibi olduğunu hissettirirken, kadınlar da çoğunlukla anne ve eş olarak yargılandıkları hissine kapılıyorlar.

Uzun süren araştırmaları süresince Orbuch, kadınlar için eşlerinin ailesiyle kurulan ilişkileri genel olarak “gergin” ve “stres dolu” olarak nitelendiriyor. “Eğer kadınlar eşlerinin ailelerine yakınsa, özellikle evliliğin erken safhalarında, bu onların kocalarıyla uzun süreli, sıkı ilişkiler kurmaktan alıkoyuyor.”, “Ayrıca kadınlar sürekli eşlerinin ailesiyle ilişkilerini analiz edip güçlendirmeye çalıştıklarından, onlar ne söylerse yapıyorlar ve bu da kesin sınırlar çizilmesine engel oluyor.”

Peki, eşinizin ailesiyle iyi geçinebilmek ve aynı anda eşinizle sağlam bir bağ kurabilmek için neler yapılmalı?

Onları tanıyın: Eşinizin ailesiyle geçireceğiniz zamanı, sadece –herkesin daha stresli olduğu- tatil zamanlarıyla sınırlandırmayın. Beraber program yaparak ve vakit geçirerek onları tanımaya çalışın. Eğer erkekseniz, bu eşinize onu önemsediğini göstermenin en iyi yollarından biri.

Sınırlarınızı bilin: Eğer kadınsanız, eşinizin ailesine; onlarla sevgi ilişkisi kurmak istediğinizi gösterin, ancak belli sınırlar dahilinde. Onlara her şeyi anlatmanız gerekmiyor.

Mesafenizi koruyun: Bu madde, özellikle çocuklarınız varsa geçerli. Eşinizin ailesinin; çocuklarınızı görmek bahanesiyle hayatınızın her anına dahil olmasına ya da anne-babalık yeteneğinizi eleştirmesine izin vermeyin. Onlara torun vermiş olmanız, kapılarınızın her ana açık olması gerektiği anlamına gelmez.

İçten olun: Kimseyi yargılamayın, özellikle arkalarından. Eğer eşinizin ailesiyle problemleriniz varsa, önce eşinizle konuşun. Eşiniz kendi ailesiyle yaşadığı bir problemden bahsediyorsa, sessiz kalın. Kendisinin eleştiriyor olması, sizin eleştirmenizden hoşlanacağı anlamına gelmez.

Kendi ilişkinizi her şeyin üstünde tutun: Eşinizle olan ilişkinizi, dışarıdan gelecek tehditlerden koruyun. Eşiniz ve aileniz arasında kalmak, sizi zorlayacaktır. Bu nedenle eşinizi de kendinizle ailesi arasında bırakmayın.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!