Erkeklerin kadınlarda en çekici buldukları vücut tipi

vücut tipi

Yapılan son araştırma gösteriyor ki, olması gereken kilonun neredeyse altında olan kadınlar erkeklere daha çekici geliyor.

Araştırmayı yürüten yazarlardan biri olan Dr. Lobke Vaanholt, erkekler tarafından arzu edilen kadın vücut tipini şu sözlerle açıklıyor:

‘Her ne kadar aşırı zayıflığın medya, kültür ve moda alanlarında üstün gelerek sürekli empoze edildiğinden beri en çekici vücut tipi olarak görülmesi şaşırtıcı gelmese de, bunun neden bu şekilde evrildiğine dair anlamamız konusunda önemli bir ilerleme kaydedildi.’

İlgili yazı: İdeal kadın ideal erkeğe karşı: Mükemmel vücut tanımlamalarındaki cinsiyet farklılıkları

İdeal kilonun altında olan kadın daha çekici

Araştırmada, 10 farklı ülkedeki erkeklere farklı vücut tiplerindeki kadınların bulunduğu bir deste iskambil kağıdı gösteriliyor. Daha sonra katılımcılara bu kartları en çekici olandan, en az çekici olana doğru düzenlemeleri isteniyor.

Araştırmanın sonucuna göre vücut-kitle endeksi 19 olan kadınlar, yani olması gereken kilonun altında kalma sırında olan kadınlar, daha çekici olarak algılanıyorlar.

Teksas’tan Tahran’a, Dakardan Pekin’e kadar her yerde sonuçlar benzerlik gösteriyor. Kadınların vücut-kitle endeksi arttıkça, daha az çekici olarak algılanıyorlar. Basitçe açıklamak gerekirse, düşük vücut-kitle endeksine sahip kadın daha genç olduğuna dair bir sinyal veriyor. 18- 20 yaş arasındaki kadınların vücut-kitle endeksi genellikle 17 ile 20 arasında oluyor.

Araştırmayı yürüten John Speakman, evrimsel anlamda bulgularından şu şekilde bahsediyor:

‘Evrimsel anlamda fitness yapmak 2 şeyden oluşuyor; hayatta kalma ve yeniden çoğalma yeteneğinden. Bu noktada araştırmamız ve sormamız gereken soru, birine bakıp fiziksel olarak çekici bulduğumuzda, gerçekten bu değerlendirmeyi gelecekteki potansiyel hayatta kalma ve yeniden çoğalma kabiliyetine bağlı fiziksel bağlantılı evrimsel anlayışla mı gerçekleştiriyoruz?’

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!