Erkekleri anlama kılavuzu: Erkekler ne ister?

Kız kıza buluşmaların vazgeçilmez konularından biri ilişkiler, ilişki muhabbetlerinin olmazsa olmazı ise “aman işte erkek değil mi, hepsi aynı!” tarzı genellemelerdir. Söz konusu olan ne de olsa bir erkektir, yabani davranışı maçolukla açıklanabilir ya da güzel bir söz söylememesi, cinsiyeti öyle gerektiriyor diye normal karşılanabilir. Bu aynı zamanda kız tarafını rahatlatan, içine su serpen bir açıklama olur, çünkü erkek tarafının kişiliğine değil, karşı çıkamayacağı evrimsel bir gerçeğe atıfta bulunur. Ama erkekler ne ister sorusu daima güncelliğini korur.

AA003732

Ne yazık ki, bu sıkça yapılan ve doğru olmayan genelleme kısa vadede romantik ilişkileri zedelerken, uzun vadede toplumsal cinsiyetler arasında daha büyük ayrımların oluşmasına sebep oluyor.

Erkekler Mars’tan kadınlar Venüs’ten mi?: Erkekler kadınlardan ne ister?

mars venüs

Araştırmalar, kadınlarla erkeklerin düşünülenden daha çok ortak yanları olduğunu gösteriyor. 20. yüzyılın son 20 yılında yürütülen 46 araştırmanın ortak analizine göre, erkeklerle kadınlar bilişsel aktiviteler (sözlü ya da sözsüz iletişim, asabiyet, öz güven gibi), liderlik ve hatta kişilik bakımından sanıldığından daha benzer. Aynı zamanda, erkeklerle kadınların hayattan beklentilerinin aynı olduğu da ortaya konan gerçeklerden biri.

Erkekler, özellikle de ataerkil toplumlarda yetişmiş olanlar, çocukluklarından itibaren erkeklik olgusunun çok önemli olduğunu düşünerek yetişirler. Kırgınlıklarını gizlemenin, duygularını ulu orta göstermemenin, ağlamamanın bir erdem olduğu onlara sürekli düşündürülür. Öyle ki, bu açılardan daha açık olan, duygusal erkekler hemen “kadın gibi” diye nitelendirilerek manevi olarak itilip kakılabilir. Oysa erkeklerin bastırmaları gerektiğini düşündükleri bu duygu durumları, her tür ilişkinin sağlıklı bir şekilde yürümesi için hayati önem taşır.

Bu yüzden kadınlar, erkekleri genelleyen açıklamaları kabullenerek içlerini rahatlatmamalı ve bu sözde ayrımların daha çok yerleşmesine izin vermemeli. Peki, bu durumda ne yapmalı? Biz Uplifers olarak bu kez “erkekler ne ister?” diye sorduk ve uzman psikologların yanıtlarını sizler için derledik. 

Yıllardır sorulan o soru: Erkekler ne ister?

Erkekler kendileri oldukları için sevilmek ister.

Erkekler, kadınlar için yaptıkları şeyler sayesinde değil, olmayı seçtikleri kişi yüzünden sevilmeyi istiyor. Her tür erkeklik kılıfının altında, temelde aynı olan iki insan olduğundan, erkeklerin de kadınlar gibi koşulsuz sevgiye açlıkları var. Kaybettikleri zaman dahi yanlarında gördükleri kadının onlar için çok daha değerli oluşunun nedeni de bu. Onlara başarılarına dair değil, kendi hayatlarına, hissettiklerine ya da basitçe o günü nasıl geçirdiklerine dair kişisel sorular sormak faydalı olacaktır.

Erkekler için kadının kendisini sevmesi önemlidir.

Kimi kadınlar için erkekler ve ilişkiler sadece kendilerini iyi hissetmeye yarar. Bu benmerkezcilik, kadın için hiçbir zaman tatmin edici ve sürekli bir durum olmadığı gibi, erkeklerde de büyük bir yükün altına girdikleri izlenimi uyandırabilir. Ayrıca, kendiyle barışık olmayan bir kadının karşısındaki erkeğe de fazlaca yargılayıcı ve kontrol delisi gibi davranması olası. Sonuç olarak, sağlıklı bir ilişkiden söz etmek imkansızlaşır.

Elbette yanlışları veya rahatsız edici durumları dile getirmek gerek; fakat eleştiri yaparken dörtte üç pozitif, dörtte bir negatif şeyler söyleme kuralını unutmamakta fayda var. Kendini olduğu gibi kabul etmiş bir kadının doğru şekilde söylenmiş eleştirisi, erkeklerde kendilerine dırdır edildiği izlenimi yaratmıyor.

Erkekler, iletişim kurma yeteneklerine güvenilsin ister.

Kendilerine empoze edilmiş birtakım erkeklik özellikleri aksine zorlasa da erkekler iletişim kurmayı aslında iyi becerirler. Erkekler, duygu ve düşüncelerini paylaşmanın onları daha feminen yapmayacağına dair güvencelere ihtiyaç duyarlar. Bu yüzden onlarla iletişim kurarken sözlerini kesmemek, sorular sorarak konuşmaya teşvik etmek yararlı olacaktır.

Erkekler, yanlarında iyi ve mutlu olunduğunu görmekten hoşlanır.

Kendi ayakları üstünde duran kadınların erkeklerin gözünde de güçlü ve saygıdeğer oldukları şüphesiz. Ancak en az kadınlar kadar erkekler de, o gün yapılacak işlerden ya da buluşulması gereken kişilerden biri olduklarını hissetmekten hoşlanmaz. Anı yaşayan, spontan olabilen, neşeli bir partner görmek ister; yanlarında kendilerini iyi hissettikleri kadınları mutlu ettikleri için kendileri de mutlu olurlar.

 Erkekler de ağlar ve bunun bilinmesini ister.

Erkekler de kırılgandır. Üzüntülerinin hafife alınmasına içerlerler, ağlamalarıyla dalga geçilmesi daha çok içlerine kapanmalarına neden olabilir. Toplum içinde üzüntüsünü örtbas etmeye alıştırılan erkeğin, bu duyguyu yönlendirdiği çıkış noktası genelde öfke olur. Bunu önlemek için, onlara şefkat ve anlayış gösterilmeli. Unutulmamalı ki, düzgün ilişkiler kurabilmek için erkeklerin de sevgiye ve duygusal desteğe en az kadınlar kadar ihtiyaçları vardır.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!