Erkekler için kişisel bakımın olmazsa olmaz 6 kuralı

Kişisel bakım denildiğinde, dergilerde ve güzellik bloglarında kadınlara yönelik bir çok farklı öneri ve uzman görüşü bulmak mümkün olsa da, erkeklere yönelik kişisel bakım önerileri konusunda kaynaklar oldukça kısıtlı. Metroseksüel erkek kavramı uzun zamandır hayatımızda ancak toplumda erkeklerin bakımlı olması gerektiği gibi bir algı söz konusu değil.

erkekler için kişisel bakım önerileri

Kişisel bakım ilgi çekici bir görünümün çok ötesinde, kişinin fiziksel ve ruhsal olarak kendisini iyi hissetme halinin öneml bir parçası. Kişinin kendisini sevebilmesi ve kabul edebilmesi için, sağlıklı bir dış görünüm önem taşıyor. Bu noktada kişisel bakım aslında toplumsal cinsiyet kalıplarının çok dışında, kadının ya da erkeğin değil insanın fiziksel ve ruhsal olarak iyi olma halinin bir parçası diyebiliriz.

Kişisel bakım sadece makyaj yapmaktan ibaret olmadığı için erkeklerin de kadınlar gibi ciltlerini koruması, nem dengesini desteklemesi ve bunun gibi bir çok farklı kişisel bakım rutinini günlük yaşantılarının bir parçası haline getirmeleri gerekiyor.

Biz de “kişisel bakım sadece kadınlar için değildir” fikrinden yola çıkarak erkekler için rehber niteliğinde bir kişisel bakım rehberi hazırladık;

Yüz yıkama alışkanlığınızı değiştirin
erkek yüz yıkama jeli
Cildinizi çok fazla yıkamak cilt kuruluğuna neden olabileceği gibi, az yıkamak da gözeneklerin tıkalı kalmasına neden olarak akne ve siyah nokta oluşumuna neden olabilir.

Cilt bakımının en önemli aşaması, cildi daima temiz ve hijyenik tutmak. Cilt tipiniz yağlı da olsa kuru da olsa, gün içinde yüzünüzde biriken kirden ve zararlı bakterilerden kurtulmanın en kolay yolu, gece yatmadan önce ve sabah kalktığınızda doğru cilt bakım ürünleriyle cildinizi temizlemek.

Yüz temizliğinde en dikkat etmeniz gereken nokta yüzünüzü asla sabunla yıkamamanız gerektiği. Yüzünüzün kurumasını ya da aşırı yağlanmasını engellemek adına cildinizin Ph’ına uygun ürünler kullanmalı, cilt tipiniz konusunda bilgi almak için bir dermatoloğa danışmalısınız. Daha sonra cilt tipinize uygun olarak köpük ya da jel cilt temizleme ürünlerini kullanabilirsiniz.

Cildinizi çok fazla yıkamak cilt kuruluğuna neden olabileceği gibi, az yıkamak da gözeneklerin tıkalı kalmasına neden olarak akne ve siyah nokta oluşumuna neden olabilir. Sürekli tıraş oluyorsanız, cildinizin tahriş olabileceğini unutmamalı ve nemlendirici özellikteki, cildinizi kurutmayacak bir yüz temizleme ürününü tercih etmelisiniz.

Yüzünüzü ve tüm vücudunuzu nemlendirin
erkekler için nemlendirici
ildiniz de en az yüzünüz kadar neme ihtiyaç duyar. Tüm vücunuzda kullanacağınız nemlendirici ürünün E vitamini yönünden zengin ve besleyici yağ içerikli olmasına özen gösterin.

Nemlendirici krem kullanmak artık sadece metroseksüel erkeklerin cilt bakım rutinlerinden biri olmaktan çok, cilt sağlığına önem veren herkesin günlük bakımının olmazsa olmazlarından. Özellikle kış aylarında çatlamaya, kurumaya ve pul pul dökülmeye yatkın olan cildiniz, nem dengesi için dışarıdan bir desteğe ihtiyaç duyar. Uygun bir nemlendirme için yüzünüzü yıkadıktan ve temizledikten sonra, yeterli miktarda nemlendiriciyi parmak uçlarınıza alın ve yüzünüzün farklı bölgelerine noktalar halinde dağıttıktan sonra tüm yüzünüze yayın. Yüz temizleme ürününde olduğuı gibi, nemlendirici ürünlerde de cilt tipinize uygun ürünler kullanmayı tercih edin. Örneğin; cildiniz yağlı ya da karma cilt tipiyse, yağ içeren nemlendiriciler akne oluşumuna neden olabilir ve cildinizi daha da yağlandırarak rahatsız olmanıza neden olabilir. Yine traş olduktan sonra cildiniz hassaslaşacağı için alkol, boya ve parfüm içermeyen ürünleri kullanmaya dikkat etmelisiniz.

Cildiniz de en az yüzünüz kadar neme ihtiyaç duyar. Tüm vücunuzda kullanacağınız nemlendirici ürünün E vitamini yönünden zengin ve besleyici yağ içerikli olmasına özen gösterin. Özellikle duş aldıktan sonra cildinizi mutlaka uygun bir nemlendiriciyle nemlendirin.

Cildinizi güneşten koruyun
Güneş koruyucusu kullanmak uzun vadede cilt kırışıklıklarının önlenmesinde ve cilt kanseri riskini azaltmada destekleyici ve koruyucu olacaktır.

Güneşin zararlı ışınları yalnızca yaz mevsiminde değil, kış mevsiminde de cildinize zarar verir. Bu nedenle özellikle hassas bir cilt tipine sahipseniz ve ten renginiz açıksa, güneş koruyuculu nemlendiriciler tercih etmelisiniz. Güneş koruyucusu kullanmak uzun vadede cilt kırışıklıklarının önlenmesinde ve cilt kanseri riskini azaltmada destekleyici ve koruyucu olacaktır.

Ağız ve diş bakımınıza ekstra özen gösterin
Diş bakımınızı daha düzenli hale getirebilmek ve ağız sağlığınızı daha kolay takip edebilmek için, akıllı telefonlarla uyumlu elektronik diş fırçaları işinizi kolaylaştıracaktır.

Kadınların kişisel bakım rutininde makyaj neyse, erkeklerin kişisel bakım rutininde de ağız ve diş bakımı aynı ölçüde önem taşıyor. Erkekler için sağlıklı ve etkileyici bir gülüş, sağlıklı bir görünümün en önemli belirleyicilerinden biri. Yapılan araştırmalar, kadınların partner seçiminde en çok dikkat ettikleri şeylerin başında beyaz ve sağlıklı dişler olduğunu gösteriyor.

Günlük diş bakımınızda mutlaka diş ipi kullanmayı, günde en az iki kez iki dakika boyunca dişlerinizi fırçalamayı ve belirli aralıklarla diş hekimine gitmeyi ihmal etmeyin. Ferah bir nefesin ve sağlıklı bir gülüşün çürüksüz dişlerden ve sağlıklı diş etlerinden geçtiğini unutmayın.

Diş bakımınızı daha düzenli hale getirebilmek ve ağız sağlığınızı daha kolay takip edebilmek için, akıllı telefonlarla uyumlu elektronik diş fırçaları işinizi kolaylaştıracaktır.

Sakallarınıza da bakım yapın
Eğer sakal uzatmayı seviyorsanız ve sakalım olmadan asla diyenlerdenseniz, haftada en az iki kez cildinize peeling uygulamalısınız.

Sakal kullanmayı sevseniz de sevmeseniz de, sakallarınız için yüzünüze ekstra bakım yapmanız gerekiyor. Sakal kullanmayı sevmeyen ve daima traş olan bir erkekseniz, cildinizin sağlığı için özen göstermeniz gereken konuların başında sakalları kesme yönüne dikkat etmek geliyor. Sakallarınızı çıkış yönünün tersine kesmek, batıkların oluşmasının ve cildin tahriş olmasının başlıca sebeplerinden. Bu nedenle sakallarınızı daima çıkış yönünde kesmeye özen gösterin.

Eğer sakal uzatmayı seviyorsanız ve sakalım olmadan asla diyenlerdenseniz, haftada en az iki kez cildinize peeling uygulamalısınız. Peeling, yüzünüzdeki ölü hücreleri temizleyerek sakalların daha hızlı ve sağlıklı uzamasına olanak verir. Yine sakalınızı nemlendirici içerikli bir yüz temizleme jeli ya da şampuanla yıkamak, cildinizin pul pul dökülmesini ve kepek oluşumunu engelleyecektir. Sakalınızı parlatmak ve daha sağlıklı bir görünüme kavuşmak için aromatik yağlarla bakım yapabilirsiniz.

Saçlarınızı olduğu gibi kabul edin
erkeklerde saç kaybı
Saçlarınız aşırı derecede dökülüyorsa ve seyrekleştiyse, kısa modeller kullanarak daha sağlıklı görünmelerini sağlayabilir ve dökülmeyi azaltabilirsiniz.

2015 yılının her gününü dökülen saçlarınızı saymakla ve saçlarınızın eski haline dönmesi için ne yapacağınızı düşünmekle geçirmiş olabilirsiniz. Ancak saç dökülmesi ve seyrelmesi, yaşla birlikte hemen hemen her erkeğin karşılaştığı, genetik bir problem. Bu nedenle saçlarınızın tekrar eski haline döneceği ümidiyle kullandığınız şampuanlardan, kozmetiklerden ve ilaçlardan önce seyrek saçlarla bakımlı görünmenin yollarını araştırın.

Öncelikle saçlarınız aşırı derecede dökülüyorsa ve seyrekleştiyse, kısa modeller kullanarak daha sağlıklı görünmelerini sağlayabilir ve dökülmeyi azaltabilirsiniz. Eğer saçlarınızı uzun kullanmayı tercih ediyorsanız, ıslak görünümlerden bir an önce vazgeçmelisiniz. Saç jölesi ve wax gibi saçları birarada tutan ve ıslak bir görünüm veren ürünler yerine daha doğal (deniz tuzu spreyi, matlaştırıcı kil maskeleri gibi) şekillendirici ürünler kullanarak saçlarınızın daha havalı ve dolgun görünmesini sağlayabilirsiniz.

Eğer hala saçınızın dökülmesinden çok rahatsızsanız, dermatoloğunuzun önerdiği bakım şampuanlarını, ilaçları ve kozmetik ürünleri kullanabilirsiniz.

630x400_uplifers1

Erkekler için kişisel bakım önerilerini derlediğimiz bu yazı Oral-B‘nin katkılarıyla hazırlanmıştır.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!