Erkekler de estetik yaptırır mı?

Kadın, erkek fark etmez çoğumuzun güzellik yatırımları dış güzelliğe gidiyor. Hangi birimiz “Ya kendime bakıyorum da böyle bir sinsi kişilik olamaz, bu konuyla ilgili uzman bir destek alarak hemen kurtulmalıyım’’ diyoruz. Hepimiz sütten çıkmış ak kaşık olduğumuz için iç güzelliğe sıfır bütçe, dış güzelliğe ise servet harcıyoruz.

Kredi kart limit aşımlarının ekseri sebebi kılık, kıyafet ve estetik harcamaları değil midir? Estetik demişken bu işe sadece kadınların girdiğini düşünmeyin, pek çok hemcinsim de en başta botoks olmak üzere yavaştan bu sektöre para akıtmaya başladı bile.

Estetiğe karşı değilim ancak erkeğin gelenekselleşmiş, bizi biz yapan görüntüsünden de çıkmamak lazım. Kellik yakışmıyordur git saçını ektir, çok terliyorsundur git kol altı botoksunu yaptır, sporunu, fitness’ını yap ama dolgun dudaklar, kalkık kaşlar, hokka burunlar Allah vergisi değilse bize göre değil arkadaşlar.

Bu konuyu bu kadar deştin, “Hayırdır?” diye soranlarınız var ise aşağıda sizin için yaptığım araştırmayı bulabilirsiniz. Türkiye’de erkekler en çok nerelerini yaptırıyor ve bu iş nereye gidiyor, hadi biraz bakalım.

Saç ekimi

Saç ekimi şuan Türk erkeklerinin en çok tercih ettiği operasyonlardan biri. Burada dikkat edilmesi gereken konuların başında ön alın çizgisinin doğallığı; uzman doktorun deneyimi ve fiyat pazarlığı geliyor diyebiliriz. İşlem 5-7 saat sürüyor, sıkıntısı 3-4 gün.

Burun ameliyatı

estetik 2

Bu operasyona Türk erkeği en çok nefes alamıyorum sıkıntısıyla başvuruyor. Tabi sonu da şöyle geliyor “Ya nefesimi açarken biraz da burnumu düzeltseniz, ama düzeltildiği belli olmasın tamam mı?” Doktor ve doğallık en önemli konu, yüzünüzdeki görünümün feminen bir hal almasını istemezsiniz. İşlem 2-3 saat sürüyor. Sıkıntısı 1 aya yakın, oturmuş görüntüsü ise 1 yıl.

Yağ aldırma

Yağ aldırma operasyonu da yine biz erkeklerin en çok tercih ettiği çözümlerden biri. Çok fazla kilosu olan kişilere bir şey demiyorum da, 15 kg ve daha az fazlalığı olanlara “Poponuzu kaldırıp spor yapmayı niye denemiyorsunuz?” diye sormadan edemiyorum. 1-3 saat süren bu operasyon sonrası 4 haftaya yakın korse takmanız gerekiyor. Buradaki önemli nokta operasyon sonrası oluşan çatlakları yok ettirmeniz!

Jinekomasti (Göğüs büyümesi)

Estetik olanların yüzde yüz haklı olduğu bir rahatsızlık. Türkiye’de sıkça duyduğumuz bu rahatsızlığın çözümü için düzenlenen operasyonlar yaklaşık 2-6 saat aralığında geçiyor. Liposuction ile ilerlenen çözümlerin çok fazla bir sıkıntısı yok denilmekte; ancak doku alımı ile ilerlendiğinde ağrı, sızı gibi dertlerinin olduğunu duymuştum. Yeni gelişen teknikler ile iz kalmadan ya da 0,5 cm’lik izlerle süreç tamamlanabiliyor.

Botoks

Günümüzün mucizesi olarak kabul edilen bu çözüm gitgide yaygınlaşıyor. Yaptırdığınız bölgeye göre maliyeti değişebiliyor. Göz çevresi, alın ve iki kaşın ortasındaki çizgiler için tercih edilen botoksun Türk erkeklerindeki yaşı 28’lere inmiş durumda.

Yine biz erkekler için tercih sebebi olan bir başka bölge ise, terlemeyi önlediği için kol altı bölgesi. İlk kez yaptıracaksanız Perşembe akşamı yaptırmanızı öneririm, ters bir durumda Cumartesi sabahtan gidip düzelttirebilirsiniz.

“Peki bu kadar anlattın, sen bir şeyler yaptırdın mı?” diye soranlarınız var ise, yazları kendimi daha rahat hissetmek için kol altı botoksu yaptırıyorum ve çok memnunum. Doğal yaşlanmanın çekiciliğine inananlardan biri olarak çizgilerimle mutluyum. Buna ek korktuğum da doğrudur. Ama bana dövme modelleri ile gelebilirsiniz, bu aralar birkaç tane daha yaptırsam fena olmaz diyorum.

Yazarın diğer yazıları için tıklayın.

Mehmet Barış Merdan
Babasıyla konuşurken eli oyalansın diye babasının yeni arabasının antenini kırmaktan geri kalmayan Barış, belki de tenisteki başarısını bu el çabukluğuna borçluydu. Metropol koşullarında tenis ... Devam