En yeni ve en ekonomik kanıtlanmış terapi: Örgü örmek

Örgü örmek insanlara fiziksel ve ruhsal olarak terapi veriyor. Bu son zamanların hem kanıtlanmış hem de birçok insan tarafından denenen yolu. İşte örgünün kazak, atkı, şapka dışında size sağladığı harika şeyler…

1. Örgü örmek terapilerde kullanılıyor.

Örgü örmek uzun süreli size uğraş verdiği için konsantrasyonunuzu dengede tutuyor. Depresyonda olanlar için de bir tür rahatlama yaratıyor. Hem başardıkları şeyin somut olarak örneğini gösteriyor hem de özgüveni arttırıyor.

2. Örgü insan zihnini rahatlatıyor.

Stres ve endişe zamanlarında örgü örmek zihni yavaşlatıyor. Harvard Üniversitesindeki Mind/Body Medicel Institute’ün kurucusu Dr. Herbert Benson, kitabı “The Relaxation Response”da “rahatlama yansıması” yaşamak adına, bir kelimeyi, bir sesi, bir cümleyi, bir egzersizi ya da bir duayı tekrarlamak kalp atış hızını, kas gerginliğini, beyin dalgalarını ve kan basıncını azalttığını öne sürüyor. Örgü bir çeşit meditasyona benzetiliyor.

3. Örgü insanlar arasında bir tür iletişim kaynağı oluyor.

Örgü ören insanlar beraber hem bir aktivite de bulunup hem de huzurlu bir şekilde beyin dalgalarını Alfa seviyesine indirerek yanındakilerle daha kolay iletişim kuruyor.

Aşağıdaki videoda siz de örgünün temel kurallarını öğrenebilir ve kendi stilinizi yaratabilirsiniz. Hem meditatif hem de hobiden işe dönüştürebileceğiniz bu aktiviteye ulaşmak için tek ihtiyacınız olan şey biraz yün iki adet de örgü şişi!

 

Kaynak:

youtube.com

expressionfiberarts

 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!