En sık yapılan dekorasyon hataları nedir, nasıl düzeltilir?

Söz konusu dekorasyon olduğunda hiçbirimiz mükemmel değiliz. Birçoğumuz bize kendimizi iyi hissettiren, beğendiğimiz seçimler yapıyoruz. Ancak bazen bu seçimler, evimizin dekorasyonuna veya fiziksel koşullarına uymayabiliyor. Hepimiz zaman zaman dekorasyon hataları yapıyoruz. Bu hataları düzeltmek zannettiğiniz kadar zor değil. Bunun için öncelikle hataları tespit etmek gerekiyor. İşte en sık yapılan dekorasyon hataları ve düzeltmenin yolları:

1. Koyu renk duvarları aydınlatarak odanızın havasını değiştirin.

Koyu maviler, gri tonları, koyu yeşiller artık evlerin duvarlarında daha çok karşımıza çıkıyor. Koyu renk duvarlar; mekana zarafet ve drama katmasının yanında, karanlık ve loş bir hava da veriyor. Eğer evinizde koyu renk bir duvarınız varsa, bu duvara farklı yönlerden gelen ışıklarla aydınlatmalısınız. Koyu renkli duvarların olduğu bir mekanda en sık yapılan hata, bu koyu renkli duvarın önünde küçük ölçekli eşyaların kullanılmasıdır. Oysa büyük ölçekli eşyalar ve bol aydınlatmayla koyu renkli duvarların olduğu mekanları daha ferah bir hale dönüştürebilirsiniz.

2. Raflarınızı saklama alanı olarak kullanmaktan vazgeçin.

Evinizdeki rafları, eşya saklama alanı olarak görüyorsanız yanılıyorsunuz. Elinize geçen her eşyayı rafa koyuyorsanız, evinizdeki dağınık ve karmaşık havadan kurtulamazsınız. Eğer raflarınızın daha şık görünmesini istiyorsanız, iyi bir tasnife ihtiyacınız var demektir. Raflarınıza yerleştireceğiniz eşyaları gruplandırabilir ve eşyaların sayısını azaltabilirsiniz. Böylelikle daha sade ve şık bir görünüm yakalayabilirsiniz.

3. Kanepe seçerken işlevsel olmasına özen gösterin.

Kanepeniz çok şık görünebilir. Ancak kedinizin tüyleri toplanıyor, çocuğunuzun döktüğü içeceğin lekesi bir türlü çıkmıyor, gelen misafirleriniz için konfor sağlamıyorsa doğru bir seçim yaptığınızı söylemek biraz güç. Kanepe, bir salonun en önemli öğelerinden biridir. Hatta dışarıdan gelip evinizin konforunu hissettiğiniz, size “yuva” duygusunu veren eşyalardan biridir. Bu yüzden kanepe seçerken, sizin yaşamınıza uygun olmasına dikkat etmelisiniz. Eğer kanepeniz, kendinizin tüylerini topluyorsa üzerine tüy toplamayan bir örtü atabilirsiniz. Kanepenizin kumaşı leke tutuyorsa, büyük yastıklarla veya kanepe örtüleriyle bu lekeleri kapatabilirsiniz.

4. Duvarınızdaki tablolar sizi yansıtsın.

Duvarınızdaki tablolar, çerçeveler evinize karakter katar. Eğer bunları simetrik bir şekilde dizerseniz, devlet dairesine dönebilir. Birbirinden uyumsuz bir şekilde sergilerseniz, bu sefer de yaratmak istediğiniz o karakter duygusu oluşmaz. Öncelik bir ana tema belirlemelisiniz. Hangi çerçevenin etrafında şekillenmesini istiyorsunuz? Bu çerçeveyi merkeze yerleştirdikten sonra diğerlerini de etrafına yerleştirmelisiniz. Bunu simetrik bir şekilde yapmak zorunda değilsiniz. Asimetri, sıkıcılıktan kurtulmanızı sağlar. Farklı dokuları ve şekilleri bir arada kullanabilirsiniz. Örneğin bir renk teması belirleyip, buna göre bir yerleşim oluşturabilirsiniz.

5. Evinizi tarz sahibi yapmak isterken sıcaklığını kaybetmesine izin vermeyin.

Evinizin dekorasyonu konusunda hassas davranıp, en dekoratif ürünleri seçebilir, her şeyi dekorasyon kurallarına göre yerleştirebilirsiniz. Ancak bazen bu kadar tarz sahibi bir ev, konforunu ve sıcaklığını kaybedebiliyor. Örneğin salonunuzdaki kanepe, sosyal etkileşimi kolaylaştıracak şekilde yerleştirilmelidir. Girişe sırtını dönmüş bir kanepe, üzerinde oturup keyifli vakit geçirme düşüncesi oluşturmaz. Salonunuzda tek bir kanepe varsa, yanına başka bir koltuk, minder veya sandalye koymalısınız. Eşyaların, sosyal etkileşime izin verecek yakınlıkta olmasına özen göstermelisiniz.

6. Odak noktası belirleyin.

Bir odaya girdiğinizde, etraftaki her şey dikkatinizi çekiyorsa, bir şeyler yanlış demektir. Odaya girdiğinizde bir şeyin öne çıkması gerekir. Bu bir kanepe, çerçeve, halı, sehpa, masa, koltuk olabilir. Öncelikle odak noktası belirleyin ve diğer eşyaları buna göre dekore edin. Bu aynı zamanda dekorasyon konusunda işinizi de kolaylaştıracaktır.

7. Dekorasyon tembeli olmayın.

Evinizde uzun süredir değişiklik yapmadıysanız, dekorasyon tembeli olabilirsiniz. Bazen her şeyi birbirine karıştırmak, her şeyin yerini değiştirmek, deneyip deneyip yanılmak iyi olabilir. Evinize yenilik katın. Bu yeniliği katarken yanlış yapmaktan korkmayın.

İlginizi çekebilir: Küçük yatak odaları için şık ve işlevsel dekorasyon fikirleri

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!