En Sık Görülen Seks Kazaları

 

Seks genelde muhteşem bir deneyim olsa da bazen ortaya bazı aksilikler çıkabilir. Seksin zevk vermek yerine acı verdiği durumlar, çiftlerin bazı durumlarda ambulansı aramalarına ve acil servise gitmelerine dahi yol açabilir.

Çiftlerin en sık karşılaştıkları seks kazalarına ve bunlarla karşılaşmanız durumunda neler yapabileceğinizi bu yazıda okuyabilirsiniz.

Vajinal yırtıklar

Vajinada meydana gelebilecek yırtıklar kadının ciddi anlamda acı çekmesine neden olabilir. Seks sonrası kanama görülüyorsa vajinada yırtık oluşmuş demektir.

Vajinal yırtıkların nedeni, vajinanın kuru olmasından kaynaklandığı için bu sorunu önlemek adına cinsel birleşmeden önce yeteri kadar kaygan olmak gerekir. Bunun için seks sırasında yavaş ilerlemeyi ya da kayganlaştırıcı kullanmayı deneyebilirsiniz.

Vajina yeterince ıslak olduğu halde vajinal yırtıklar gerçekleşiyorsa jinekoloğa gitmek gerekir. Bu yırtıklar genelde küçük olsa ve kısa zamanda kendi kendine iyileşse de sürekli kanamanız oluyorsa ve geçmiyorsa doktora giderecek gerekli tedaviyi görmeniz önemlidir.

Halı yanığı

Halı yanığı olarak isimlendirilen durum, halı ya da yer gibi sert yüzeylere sürtünme sonucu sırtta, popoda ve bacaklarda ortaya çıkabilir. Halı yanığı görüldüğü bölgede oldukça acı verici olabilir.

Halı yanığı olduysanız, tedavi için zarar gören bölgeyi soğuk su ve antibakteriyel sabunla temizleyebilirsiniz. Bu bölgede kızarıklığın haricinde kesik gibi cildin zarar gördüğünü gösteren belirtiler varsa bölgeyi antiseptik ile temizledikten sonra antibakteriyel krem sürerek üzerini sargı bandıyla kapatabilirsiniz.

Seks sırasında halı yanığı olmamak için sert yüzeylerin üzerine yumuşak şeyler koyabilirsiniz. Battaniye gibi yumuşak eşyalar ile tekrar halı yanığı yaşamanızın önüne geçebilirsiniz.

Yabancı cisimlerin sıkışması

Bazı çiftler seks sırasında vibratör, dildo ve anal tıkaç gibi seks oyuncakları kullanmayı sever. Seks sırasında zevki arttırmak için bu tarz şeyler kullanmak normal olsa da bunların içeride sıkışmadığından emin olmak için dikkatli olmak gerekir.

Vajinada ya da anüste cisim sıkışması gibi bir sorunla karşılaştıysanız, öncelikle sakin olmalısınız. Bu durumda yapılacak en iyi şey seksten sonra 10-15 dakika beklemek olacaktır. Cisim vajinaya sıkıştıysa vajinanın normal boyutlarına dönmesini bekledikten sonra cisme ulaşmak daha kolay olacaktır.

İki parmağınızı kullanarak cismi içerden çıkarmayı deneyebilirsiniz. Bununla birlikte cismi çıkarmayı başaramıyorsanız, acil servise gitmeniz gerekecektir.

Sırt yaralanmaları

Ters kovboy kız gibi seks pozisyonları zevkli olabilse de bu tür pozisyonlar, sırt yaralanmalarına yol açabilir. Yanlış bir yöne doğru yönelme ve partneri havaya kaldırma gibi şeyler de sırtın incinmesine neden olabilir.

Seks sonrası sırtınızda acı hissediyorsanız, öncelikle durumun ne kadar kötü olduğunu kontrol etmeli ve inflamasyonu azaltmak için sırtınıza soğuk kompres yapmalısınız. İnflamasyon azaldıktan sonra kasları rahatlatmak için sıcak kompres uygulayabilir ve ardından ağrı kesici alıp dinlenebilirsiniz.

Kalp krizi

Seks sırasında kalp krizi geçirme gibi şeyler genelde filmlerde olur. Kalbi sağlıklı olan kişiler için seks aslında aerobik egzersiz gibi etki gösterir. Bununla birlikte daha önce kalbinizle ilgili sorunlar yaşadıysanız veya göğüs ağrısı, nefes darlığı ve kalp atışlarında düzensizlik gibi belirtileriniz varsa doktora gitmeniz gerekir.

İdrar yolu enfeksiyonu

Bakteriler normalde vajinanın dışarısında yaşar. Ancak seks sırasında bu bakteriler üretradan girerek idrar yoluna ulaşabilir. Bunun sonucunda idrar yolu enfeksiyonu görülebilir.

Özellikle kadınlarda ortaya çıkan bu sorunun önüne geçmek için kadınlar seksten önce ve sonra idrar yapabilir. Bu sayede bakteriler dışarı atılmış olacaktır. Buna rağmen enfeksiyon kaptıysanız, idrar yapma sırasında yanma, ateş, üşüme ve alt karında ağrı gibi belirtiler görebilirsiniz. Bu durumda doktorunuzu ziyaret ederek gerekli ilaçları kullanmanız gerekir.

Penis kırılması

Penis kırılması genelde tunika albuginea’da meydana gelen bir yırtıktır. Tunika albuginea, derinin hemen altında olan ve uyarılma durumunda penisin büyümesini sağlayan bir doku tabakasıdır. Kırılma bazense daha alttaki doku tabakasında da gerçekleşebilir.

Oldukça acı verici olan penis kırılması, bazı seks pozisyonları nedeniyle meydana gelebilir. Kadının üstte olduğu pozisyonlarda vajina girişinde bir direnç olursa kadının ağırlığıyla birlikte penis aşağı doğru itilebilir.

Penis kırılmasında genelde bir ses duyulur ve bölgede morarma, şiddetli ağrı ve idrar yapmada zorluk gibi belirtiler görülür. Acil tıbbi tedavi gerektiren bu durum neyse ki nadir olarak görülür.

Vajinal ağrı

Vajina temelde bir kastır ve en çok yaptığı egzersiz sekstir. Bu yüzden seks sonrası biraz ağrı olması normaldir. Ağrının nedeni kayganlığın az olması, çok fazla seks yapmak ve pelvik taban kaslarının zayıf olması gibi şeyler olabilir.

Normal vajinal ağrı genelde katlanılabilir düzeydedir. Ancak ağrınız birkaç gün içinde geçmiyorsa altta yatan daha ciddi sorunlar olabilir. İdrar yaparken ağrı, cinsel yolla bulaşan hastalıklar veya idrar yolu enfeksiyonu gibi sorunlara işaret ediyor olabilir.

Vajinal ağrının nedeni hastalık değilse birkaç gün içinde ortadan kaybolacaktır. Ağrı rahatsız ediciyse hafif bir ağrı kesici de kullanabilirsiniz.

Kondomun kaybolması

Bazen yabancı cisimlerin yanı sıra kondom da vajinada kaybolabilir. Sevişmeye başlarken takılan kondomun sevişme sonunda ortadan kaybolmuş olduğunu fark edebilirsiniz. Bu durumda panik yapmadan bir ya da iki parmağınız kullanarak kondomu dışarı çıkarmayı deneyebilirsiniz. Kondom dışarı çıkmıyorsa sakinleşerek vajinal kaslarınızın rahatlamasını sağlamalısınız. Kaslardaki gerginlik, kondomun ulaşamayacağınız bir yere itilmesine neden olabilir.

Vajinada kondomu bulamıyorsanız, seksten sonra bir saat kadar bekleyin. Bu sayede kondomun yerini daha kolay tespit edebilirsiniz. Ancak bir gün geçmesine rağmen kondomu bulamıyorsanız, jinekoloğunuzdan randevu almalısınız. Jinekoloğunuzun kondomu kolayca çıkarabileceğine emin olabilirsiniz.

Kas krampları

Seks fiziksel bir aktivite olduğu için vücudunuzdaki bazı kasları sakatlamanız mümkün. Seks sırasında en çok kullanılan kaslar üst ve alt bacak kasları olduğu için bu bölgelerde yaralamalar görülebilir.

Seks sonrası kas ağrılarını rahatlatmak için hareket edebilir, kaslarınızı esnetebilir ve reçetesiz ağrı kesiciler kullanabilirsiniz. Ağrılar genelde birkaç gün içinde ortadan kaybolacaktır.

Bir sonraki sefere yaralanma riskinizi azaltmak için sık sık pozisyon değiştirmeyi deneyebilirsiniz. Vücudunuz tek bir pozisyonda uzun süre kalmadığında kas krampları yaşama ihtimaliniz daha az olacaktır.

Post orgazmik hastalık sendromu

Bazı kişilerde orgazm sonrası nezle ve alerji belirtileri ortaya çıkabilir. Ateş, burun tıkanıklığı, hapşırma, baş ağrısı ve göz kaşıntısı gibi belirtiler orgazmdan hemen sonra ortaya çıkabilir ve birkaç saat sürebileceği gibi birkaç gün de sürebilir.

Post orgazmik hastalık sendromunun nedeni tam olarak anlaşılamamakla birlikte sendrom daha çok erkeklerde görülmektedir. Bu sorunu yaşıyorsanız, alerji ilaçları ya da antidepresanlardan fayda görebilirsiniz.

Seks sonrası depresyon

Seks eğlenceli bir şey olsa da bazı kişilerde depresyona yol açabiliyor. Seks sonrası hüznü ya da depresyonu olarak isimlendirilen bu durum, seksin iyi olduğu durumlarda dahi gerçekleşebiliyor.

Seks sonrası depresyon yaşayan kişiler, ilişki sonrası kendilerini depresif ve kaygılı hissedebildikleri gibi partnerlerine kızgın hale de gelebilirler. Seks sonrası kendinizi üzgün hissediyorsanız, bu konu hakkında bir uzmanla konuşmak isteyebilirsiniz.

 

 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!