En iyi savaş filmleri: Aksiyon dolu sahneleriyle dikkat çeken 19 film

Sinema tutkunlarının bazıları şu sıralar en iyi savaş filmleri konusunda bir arayış içinde olabilir. Çünkü bu film tür, sinema dünyasında aslında büyük bir yer kaplıyor. Gelmiş geçmiş en iyi savaş filmleri sayesinde tarihe doğru uzun ve soluksuz bir yolculuğa çıkabiliyoruz. Eğer siz de bu tür filmleri seviyorsanız listemiz tam size göre. Sizin için derlediğimiz savaş filmleri listemizde, Netflix savaş filmlerinden askeri filmlere kadar pek çok seçenek var!

Days of Glory (IMDb: 7)

Days of Glory (2006) Official Trailer #1 – War Movie HD

Tarihi savaş filmleri önerilerimizin ilki Days of Glory. İkinci Dünya Savaşı’nda müttefik güçler için savaşan ve kötü muamele gören Kuzey Afrikalı askerlerin konuşulmayan bu durumunu, Cezayir kökenli Fransız yönetmen Rachid Bouchareb, dilimize Zafer Günleri olarak çevrilen filminde ustaca işliyor. Hem ırkçılık hem de vahşi bir savaş karşısında kuvvetli bir mücadele veren dört askerin hikayesi hepimiz için çarpıcı bir tarih dersi niteliğinde.

American Sniper (IMDb: 7.3)

American Sniper – Official Trailer [HD]

En iyi savaş filmleri arasında yer alan etkileyici yapımlardan biri de Keskin Nişancı. Savaş karşıtı olan Clint Eastwood tarafından yönetilen, ABD tarihinin en ölümcül keskin nişancısı, Chris Kyle’ın otobiyografisinin bir uyarlaması olan bu film, Amerikan-Irak savaşını ve sonrasını bir keskin nişancının gözünden anlatıyor. Savaş sonrası evine dönen askerlerin yaşadığı sıkıntılı süreci de çarpıcı şekilde veren film, bizi gerçek savaşın ne olduğunu sorgulatmaya itiyor.

Land and Freedom (IMDb: 7.6)

Land and Freedom (1995) – VOSTFR

İki yıldan fazla süren ve neredeyse yarım milyon insanın öldüğü ispanya İç Savaşı hakkında yapılmış az sayıdaki filmden biri “Ülke ve Özgürlük”. Filmde Franco’nun faşistleriyle savaşmak için İspanya’ya giden bir İngiliz komünist olan David Carr’ın hikayesini anlatıyor. Arkasında derin bir melankoli bırakan bu filme “sosyalizm ve romantizm” filmi demek kesinlikle yanlış olmaz.

The Sun (IMDb: 7.3)

The Sun – Trailer

Oliver Hirschbiegel’in Hitler’in Berlin sığınağındaki son günlerini yeniden canlandırdığı Downfall’u anımsatan Alexander Sokurov’un The Sun filmi, İkinci Dünya Savaşı Japonya için sona ererken İmparator Hirohito’nun şımartılmış, tuhaf ve yalnız yaşamının düşündürücü bir kesitini işliyor. Gerçek bir savaş sahnesi göremediğimiz filmde sadece Hirohito’nun sarayının dışına düşen bombaların seslerini duyuyoruz. The Sun, diğer savaş filmlerinin aksine büyük komutanların hazin sonuna odaklanmış başarılı bir savaş filmi.

Lebanon (IMDb: 6.9)

Lebanon | Trailer US (2009)

En iyi savaş filmleri arasında gösterilen Lübnan için neredeyse bir korku filmi diyebiliriz. Filmin hikayesi 1982 Lübnan Savaşı’nda İsrailli bir topçu olan yönetmenin kendi yaşantısına dayanıyor. İzleyicinin neredeyse tüm film boyunca gıcırdayan bir savaş makinesinin içinde kamburlaştığı, terli, yoğun klostrofobik bir film olan Lübnan, izleyiciye tankın dışındaki dünyayı bir silahın görüş açısıyla gösteriyor. Ve şimdiden söyleyelim, bu filmi izlerken savaşın korkunçluğunu iliklerinize kadar hissedeceksiniz.

City of Life and Death (IMDb: 7.7)

City of Life and Death – Official Trailer [HD]

Lu Chuan’ın “Yaşam ve Ölüm Şehri” filmi, 1937’de yaklaşık 300.000 Çinli sivil ve mahkumun öldürüldüğü, Nanking Katliamı’nın dehşetini tüm gerçekliğiyle izleyiciye sunuyor. Dönemin Çin başkentinde geçen film, adeta gelecek nesillere bir ders niteliğinde.

Rescue Dawn (IMDb: 7.3)

Rescue Dawn Official Trailer #1 – Christian Bale, Steve Zahn Movie (2006) HD

Şafak Herakatı da yine en iyi ordu savaş filmleri arasında sayılabilir. Yönetmen Werner Herzog, insanın aç gözlülüğü ve hırsının nasıl büyük felaketlere yol açabileceğini, Vietnam Savaşı sırasında ABD Donanması için pilot olarak görev yapan Dengler’in saret hikayesi üzerinden anlatıyor. Christian Bale’nin muhteşem oyunculuğu ise filmin bir başka artısı.

The Wind That Shakes the Barley (IMDb: 7.5)

The Wind That Shakes The Barley – Official Film Trailer

Ken Loach’a “Palme d’Or Ödülü” kazandıran bu film, İrlanda’nın bağımsızlık mücadelesini konu ediniyor. İşkence ve politik entrikalarla dolu bir film olan Özgürlük Rüzgarı, iddia ediyoruz; sizi bir anda bambaşka bir atmosfere sokacak. Yönetmenin bir diğer filmi Land and Freedom ile ciddi benzerlikleri olan bu film, kolay kolay hafızanızdan silinmeyecek türden.

Kingdom of Heaven (IMDb: 7.2)

Kingdom Of Heaven – Official® Trailer [HD]

Cennetin Krallığı, tarihi savaş filmlerinin en bilineni. Orlando Bloom, Eva Green, Liam Neeson, Edward Norton, Jeremy Irons, Brendan Gleeson, Michael Sheen gibi ünlü oyuncularla sizi içine çeken bu film; inanç, sınıf ve kader hakkında büyük sorular sormanıza neden olacak. Vizyona girdiği dönemde hak ettiği ilgiyi görmeyen filmin bugünlerde bir şaheser olarak kabul edildiğini de belirtmek gerek.

Beasts of No Nation (IMDb: 7.7)

Beasts of No Nation | Official Trailer [HD] | Netflix

En iyi savaş filmleri listemizin bir diğer önerisi Sınırsız Canavarlar, aslında bir kitap uyarlaması. Hikayede bir çocuğun Afrikalı isyancı bir tabura katılmasıyla, reşit olma hikâyesini anlatılıyor. Filmde, savaşın sosyal ve ekonomik olarak ne tür zararlara sebep olabileceğine dair başarılı örnekler sunuluyor. Hükümet ve isyancı güçler arasındaki çatışmalar etrafında dönen filmde, şiddet ve çocuk gibi birbiriyle uyumsuz öğeler mevcut.

War Horse (IMDb: 7.2)

War Horse (2011) Trailer 2 HD – Steven Spielberg Movie

Savaş Atı bir Steven Spielberg filmi. Albert ve sevgili atı Joey, Birinci Dünya Savaşı’nın patlak vermesinin ardından babası, atı İngiliz süvarilerine sattığı için zorla ayrılırlar. Tehlike, neşe ve keder dolu olan bu film, savaşın arka planında aslında bambaşka bir hikaye sunuyor…

Gallipoli (IMDb: 7.4)

Gallipoli – Trailer

Mel Gibson’ın oynadığı Gelibolu, Birinci Dünya Savaşı’nın bir Avustralyalının gözünden anlatıldığı bir savaş filmi. Filmin eleştirmenler tarafından övgüyle karşılandığını; Avustralya film ödüllerini tamamen silip süpürdüğünü de unutmadan söyleyelim. Gelibolu halen tüm zamanların en büyük savaş destanlarından biri olmaya devam ediyor…

Downfall (IMDb: 8.2)

Downfall (2004) – Clip 1: Steiner's Attack

Tarihi savaş filmleri listemizin bir diğer önerisi olan Çöküş, bugüne dek birçok tartışmaya konu oldu. Filmde İkinci Dünya Savaşı’nın son döneminde, Adolf Hitler’in Berlin sığınağındaki günleri anlatılıyor. Hikayenin tartışma yaratma nedeni ise Gitler’in hikayesini rahatsız edici bir şekilde, cani bir diktatöre neredeyse empati duyabileceğimiz bir noktadan anlatması. Bununla birlikte vizyona girdiği yılın Oscar ödüllerine aday gösterildiğini de belirtelim.

Black Book (IMDb: 7.7)

Black Book | Official Trailer (2006)

İkinci Dünya Savaşı sırasında Nazi işgali altındaki Hollanda’da Yahudi bir şarkıcı, Hollanda direnişi için bölgesel Gestapo karargahına sızar… Orada bir Nazi subayına aşık olan Yahudi şarkıcının hikayesini izlediğimiz Kara Kitap da vizyona girdiği dönemde çeşitli nedenlerle birçok tartışmaya sebep olmuştu…

The Hurt Locker (IMDb: 7.5)

The Hurt Locker (2008) Official Trailer – Jeremy Renner, Anthony Mackie Movie HD

Aksiyon ve gerilim dolu sahneleriyle dikkat çeken Ölümcül Tuzak’ta Irak Savaşı’nda patlamamış bombaları imha eden ekibin hikayesini izliyoruz. Filmi diğerlerinden ayıran özelliği ise başkahramanı üzerinden politik mesajlar da veriyor olması…

Ran (IMDb: 8.2)

RAN – Official Trailer – Directed by Akira Kurosawa

Listemizdeki bu öneri, biraz kral savaş filmleri kategorisine giriyor. Ran’ı Shakespeare’in sert eserlerinden olan Kral Lear’ın bir uyarlaması olarak yorumlamak mümkün. Hatta belki de Kral Lear’dan daha sert bir tarz ile çekilmiştir… Trajedi, katliam ve sanat dolu olan bu film, eski tarihine rağmen halen savaş filmlerinin baş yapıtı olarak kabul ediliyor.

Three Kings (IMDb: 7.1)

Three Kings – Original Theatrical Trailer

Körfez Savaşı’nın en uç noktasında geçen film, dört askerin (George Clooney, Mark Wahlberg, Spike Jonze ve Ice Cube) hikayesi üzerinden bize savaşın aslında “ne olup” “ne olmadığını” anlatıyor. Çöl ortasında partiler veren, yağmacılığa başlayan bu dört asker üzerinden Amerika eleştirisi yapan filmin hala birçok tartışmaya konu olduğunu da hatırlatalım.

Das Boot (IMDb: 8.3)

Das Boot – Trailer

En iyi denizaltı filmi olarak kabul edilen Das Boot, seyirciyi uzun vakitler düşman gemilerini takip etmeye, derinliklerde bir metal parçası içinde savaşın ve okyanusun etkisini hissetmeye davet ediyor. 5 saatlik montajsız hali de mevcut olan bu film sayesinde İkinci Dünya Savaşı’nı bir denizaltından görebilirsiniz.

Come and See (IMDb: 8.3)

Come and See (Modern Trailer)

Gel ve Gör hem en iyi savaş filmleri hem de Nazi filmleri arasında belki de en korkutucu olanı ve en fazla şiddet sahnesi içereni! Savaş karşıtı olarak değerlendirilebilecek film ayrıca Elem Klimov’un sinema dünyasına bir armağanı olarak kabul edilebilir…

İlginizi çekebilir: En iyi aksiyon filmleri: Geçmişten bugüne maceraya doymaya hazır olun!

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!