En iyi Natalie Portman filmleri

Natalie Portman hayranları buraya: En iyi Natalie Portman filmleri, sizler için bu yazıda bir araya geldi!

Ünlü Hollywood divası ve Oscar ödüllü aktris Natalie Portman, 25 yılı aşan sinema kariyeri boyunca daima üretken oldu; peki bunların kaç tanesi klasik olarak bugüne dek etkisini sürdürdü?

Sevilen oyuncu Portman, oyunculuğa ilk kez 13 yaşındayken, ailesinin öldürülmesinin intikamını almak üzere bir tetikçiden (Jean Reno) yardım isteyen genç bir kızın hikayesini konu alan “Leon: The Professional” (1994) ile başladı.

İlk Oscar adaylığı, bundan sadece 10 yıl sonra geldi: “Closer” (2004) ile “En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu” Oscar’ının sahibi oldu. Bir yazarla (Jude Law) başka bir kadına (Jude Roberts) aşık olan striptizci “Alice” rolü ise ona “Altın Küre” zaferi getirdi.

Portman çok uzun süre Oscar’sız kalmadı. Sadece 6 yıl sonra, psikolojik gerilim türündeki “Black Swan”daki (2010) takıntılı bir balerini oynadığı rolüyle “En İyi Kadın Oyuncu” ödülünü kazandı. 2016’da biyografik drama “Jackie”deki esrarengiz First Lady Jackie Kennedy rolüyle bir adaylık daha geldi; ancak bunu Emma Stone’a (La La Land) kaptırdı.

Görüldüğü gibi, güzel oyuncu yıllar boyunca kariyerini zirvelere taşıyan hem eleştirel hem de ticari açıdan başarılı filmlerde birçok önemli rol oynadı, ancak aynı zamanda -çoğu oyuncu gibi- olumsuz eleştiriler alan bazı filmlerin bir parçası da oldu.

Eğer siz de bir Natalie Portman hayranıysanız aşağıdaki filmlere bayılacaksınız. Natalie Portman’ın oynadığı filmler arasından sizler için en iyilerini seçtik.

En iyi Natalie Portman filmleri

Natalie Portman filmleri listesinde Black Swan, Closer ve Star Wars prequel üçlemesi gibi en çok hasılat yapan filmlerin yanı sıra; Everyone Says I Love You gibi gişe rekorları kıran filmler de yer alıyor…

Leon: The Professional – Sevginin Gücü (1994), (IMDb: 8.5)

Leon: The Professional (1994) Trailer #1 | Movieclips Classic Trailers

Natalie Portman filmlerinin en unutulmazı, hiç şüphesiz Leon’dur. Genç ve yetenekli oyuncuyu bu filmde Mathilda olarak izliyoruz. Leon’un hikayesinde istismarcı babasıyla işlevsiz üvey ailesinde yaşayan 12 yaşındaki Mathilda, market alışverişi yaparken tüm ailesini rüşvetçi DEA ajanı Norman Stansfield tarafından öldürülmüş olarak bulur. Küçük kardeşinin ölümünün intikamını almak için duyduğu öfkeyle bir suikastçı olmak için eğitmek üzere, bir tetikçi olan komşusu Léon’un yalnız hayatına girer…

Anywhere But Here – Buradan Çok Uzakta (1999), (IMDb: 6.2)

Anywhere but Here (1999) Trailer #1 | Movieclips Classic Trailers

Wayne Wang’ın yönettiği Buradan Çok Uzakta, Mona Simpson’ın aynı adlı kitabından sinemaya uyarlama. Yazarın en çok satan romanının bu uyarlaması, Wisconsin’de ziyan olmaktan korkan bir kadının hikayesine odaklanıyor. Kızını (Portman) büyük bir grev umuduyla ülkenin dört bir yanına gönderir ve çığlıklar atarak Beverly Hills’e sürükler. Ama kızı, bu plandan pek memnun değildir. Yönetmen Wayne Wang ve senarist Alvin Sargent’in bu filmde olay örgüsünden çok, iyi gözlemlenmiş karakterler yaratmakla ilgilendiklerini biliyoruz. Portman ise bu filmdeki rolüyle “En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu” dalında ilk Altın Küre adaylığını elde etti ama ödülü Angelina Jolie’ye (Girl, Interrupted) kaptırdı.

Black Swan – Siyah Kuğu (2010), (IMDb: 8.3)

BLACK SWAN | Official Trailer | FOX Searchlight

Natalie Portman filmleri arasında yer alan bir diğer muhteşem film ise Siyah Kuğu olarak karşımıza çıkıyor. Filmin hikayesinde; Çaykovski’nin Kuğu Gölü balesinin prodüksiyonu için hem saf Beyaz Kuğu’yu hem de karanlık, şehvetli Siyah Kuğu’yu canlandırabilecek bir balerin gerekir. Bu rol için ilk tercih Nina’dır; ancak o Black Swan’ı oynamak için daha uygun olan Lily’nin rekabetiyle karşı karşıya kalır. Nina, rolü kendine saklamakta zorlanırken gerçekliğe ve kendine olan hakimiyetini kaybeder…

Cold Mountain – Soğuk Dağ (2003), (IMDb: 8.2)

Cold Mountain | Official Trailer (HD) – Nicole Kidman, Jude Law, Renée Zellweger | MIRAMAX

Charles Frazier’in aynı adlı romanından sinemaya uyarlanan filmin yönetmenliğini Anthony Minghella üstleniyor. Natalie Portman ise bu destansı uyarlamada küçük ama unutulmaz bir role sahip. İç Savaşın son günlerinde geçen “Soğuk Dağ”, yaralı bir Konfederasyon kaçağının (Jude Law) tek gerçek aşkına (Nicole Kidman) geri dönmesiyle ilgili klasik bir hikaye. Yolda yas tutan bir dul (Portman) ve oğluyla tanışır ve onları düşman birlik askerlerinden koruması gerekir. Yönetmen Anthony Minghella, bu yapımı, oyuncuları asla gölgede bırakmayan hatrı sayılır bir kapsam ve ölçekte kurguluyor. Filmin ayrıca 7 farklı dalda Oscar adaylığı elde ettiğini de belirtelim.

Star Wars Prequel Üçlemesi – Yıldız Savaşları (1999, 2002, 2005)

Star Wars: Episode I – The Phantom Menace (1999) Trailer #1 | Movieclips Classic Trailers

Natalie Portman filmleri listesi yapılır da Star Wars’tan bahsetmemek olur mu? Şimdi de Natalie Portman Star Wars performansıyla karşınızdayız. George Lucas’ın yönettiği Star Wars Prequel Üçlemesiyle Portman, çok uzaklardaki bir galaksiye gitti. “The Phantom Menace” (1999), “Attack of the Clones” (2002) ve “Revenge of the Sith” (2005), kalite açısından çılgınca dengesiz olsa da Star Wars hayranları için son derece değerli filmler. Portman ise bu üçlemeye Anakin “Darth Vader” Skywalker’ın (Hayden Christensen) sevgilisi ve Luke ile Leia’nın annesi Padme Amidala olarak bir dereceye kadar heyecan getirdi…

V for Vendetta (2006), (IMDb: 8.1)

V For Vendetta (2005) Official Trailer #1 – Sc-Fi Thriller HD

Natalie Portman filmleri arasında yer alan bir diğer etkileyici yapım, James McTeigue’nin yönettiği V for Vendetta. Bu muhteşem film, korkutucu derecede ileri görüşlü hissettiren bir geleceği hayal ediyor. 2020 yılında, yalnızca “V” (Hugo Weaving) olarak bilinen maskeli bir özgürlük savaşçısı, işçi sınıfından sert bir kadın olan Evey’in (Portman) yardımıyla zalim bir İngiliz hükümetini devirmeyi planlıyor. Portman, filmde sadece bir aşk ilişkisinden daha fazlasında yer almakta. Aksine, o daha çok erkeklere karşı kendini tutan belalı bir özgürlük savaşçısı.

Thor (2011), (IMDb: 7.0)

Thor – Trailer (OFFICIAL)

Kenneth Branagh’ın yönettiği Thor ile Natalie Portman ilk kez Marvel sinema evrenine katıldı. Filmde, Portman dünyayı kötü kardeşinden (Tom Hiddleston) korumaya kararlı, düşmüş bir İskandinav tanrısına (Chris Hemsworth) aşık olan bir bilim insanı olan Jane Foster’ı oynuyor. Yönetmen Kenneth Branagh, bu filmiyle tipik Shakespeare şovmenliğini duruşmaya getirerek kahramana epik ve operatik bir giriş sunuyor. Portman, ayrıca eleştirel olarak türetilmiş devam filmi olan “Thor: The Dark World”de de (2013) yer alıyor.

Eating Animals – Hayvanları Yemek (2017), (IMDb: 7.3)

Eating Animals – Official Trailer | HD | IFC Films

Eating Animals, Jonathan Safran Foer’in aynı adlı romanından uyarlanan ve ortak yapımcı Natalie Portman tarafından anlatılan bir belgesel film. Filmde anlatıcı olarak gördüğümüz Portman, sizi tabağınızdaki yemek hakkında düşünmeye itiyor. Fabrika çiftçiliğinin çevresel, ekonomik ve kamu sağlığına olan etkilerinin anlatıldığı belgeselde ABD’nin gıda üretiminin tarihsel yolculuğu ele alınıyor.

No Strings Attached – Bağlanmak Yok (2011), (IMDb: 7.4)

No Strings Attached — Official Trailer 2011 [HD]

Natalie Portman’ı izlemekten keyif aldığımız filmlerden biri de 2011 yapımı Bağlanmak Yok. Filmin hikayesinde arkadaşları Dr. Emma K. Kurtzman ve Adam Franklin, birbirlerine aşık olmama sözüyle sadece sekse dayalı bir ilişkiye karar verirler. Adam aşık olduğunda ise işler karmaşıklaşır. Bu sırada Emma duygusal olarak buna müsait değildir. Sonunda Emma da ​​Adam’a olan aşkını anlar ve sonsuza dek mutlu yaşama hayaliyle tekrar bir araya gelirler…

Jackie (2016), (IMDb: 6.7)

JACKIE | OFFICIAL TRAILER | FOX Searchlight

Natalie Portman’ın 2016 tarihli biyografik drama “Jackie”deki esrarengiz First Lady Jackie Kennedy rolüyle Oscar’a aday olduğunu söylemiştik. Filmde ABD Başkanı John F Kennedy’nin suikaste uğramasının ardından travma geçiren karısının hem çocuklarına bakmak hem de kocasının trajedisini tanımlamak için inancını yeniden kazanmak üzere verdiği mücadele ele alınıyor.

Closer – Daha Yaklaş (2004), (IMDb: 7.7)

Closer (2004) Official Trailer 1 – Julia Roberts Movie

Sevilen oyuncu Natalie Portman, bu filmdeki rolüyle kariyerinin henüz başlangıcı sayılabilecek yıllarda “En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu” Oscar’ının sahibi oldu. Patrick Marber’ın 1997 yılındaki ödüllü oyunundan uyarlanan filmde Dan Woolf, Londra’ya yeni gelen Alice’i kurtaran ve daha sonra ona aşık olan mücadeleci bir yazar. Bir yıl sonra, Anna’yı onunla bir ilişki yaşamaya ikna eder, ancak reddedilir. Anna dermatolog Larry Gray ile evlenir ama aynı zamanda Dan ile de bir ilişkiye başlar. Sonra da her biri için bir sürü karmaşa ve duygusal stres başlar…

İlginizi çekebilir: En iyi aksiyon filmleri: Geçmişten bugüne maceraya doymaya hazır olun!

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!