En iyi Amazon Prime dizileri: Komediden drama, polisiyeden fantastiğe 14 dizi önerisi

Artık eve gelir gelmez televizyonu açarak belirli kanalları izlemek yerine istediğimiz saatte kendi ilgimize ve zevkimize uygun dizilerin yer aldığı, yeni nesil yayın platformlarını tercih ediyoruz.

Amazon Prime, aksiyondan drama maceradan komediye farklı türlerdeki yüzlerce diziye, filme ve belgesele ulaşabileceğiniz yeni nesil yayın platformlarından biri. Lisanslı içeriklerin yanı sıra kendi yapımcılığını üstlenerek içerik kütüphanesine eklediği birbirinden kaliteli ve orijinal içeriyle son zamanlarda adından daha fazla söz ettiren Amazon Prime’ın en popüler, en ilginç ve en çok beğenilen Amazon Prime Originals dizilerini sizler için derledik.

Amazon Prime’a hemen üye olmak için tıklayın. 

The Marvelous Mrs. Maisel – IMDb: 8.7/10

Türü: Komedi, dram / 3 sezon, 26 bölüm

The Marvelous Mrs. Maisel Season 1 – Official Trailer [HD] | Prime Video

Amy Sherman-Palladino’nun Gilmore Girls ve Bunheads’ten sonra belki de en etkileyici dizilerinden biri olan The Marvelous Mrs. Maisel, aldığı Emmy Ödülü’yle birlikte tartışmasız en iyi Amazon Prime Originals yapımlarından biri. 1950’lerin New York’una ışık tutan dizinin baş rolünde House of Cards’tan tanıdığımız Rachel Brosnahan, kocası tarafından terkedilmiş mükemmeliyetçi bir kadın olan Miriam ‘Midge’ Maisel karakteriyle karşımızda. Hayatının yol haritasını çizmeye çalışan enerjik, keskin zekalı ve parlak fikirli Yahudi bir kadın olan Miriam “Midge” Maisel, stand-up komedyeni olan kocasının ihanetinden sonra kendisine yeni bir hayat kurmak için kolları sıvar. Bir gece kulübünde kendisini yanlışlıkla sahnede bulan Maisel, kendisindeki gizli mizah yeteneğinin farkına varır ve bu yeteneğini yeni hayatına yön vermek için kullanmaya karar verir. Dizi, erkek egemen stand-up kariyerinde kendisi için yer bulmaya çalışan Midge’in yolculuğundan keyifli ve eğlenceli kesitlere yer veriyor.

Patriot – IMDb: 8.3/10

Türü: Komedi, dram, gerilim / 2 sezon, 18 bölüm

Patriot – Official Trailer | Prime Video

Senaryosunu ve yönetmenliğini Steven Conrad’ın üstlendiği dizi, Amerikan istihbarat örgütü olan CIA için çalışan gizli istihbarat subayı John Tavner’ın İran’dan gelecek nükleer saldırıyı önlemek üzere riskli bir görevi üstlenip Orta Doğu’da bir boru firmasında mühendis olarak çalışırken yaşadığı olayları anlatıyor. Her bölümde gittikçe zorlaşan görevini ve Tavner’ın başına gelenleri nefesinizi tutarak izleyeceğiniz dizi gittikçe daha da karmaşıklaşan olay örgüsüyle en iyi Amazon Prime Originals yapımlarından biri. Özellikle zekice kurgulanmış senaryoları sevenleri fazlasıyla tatmin edecek.

Fleabag – IMDb: 8.7/10

Türü: Komedi, dram / 2 sezon, 12 bölüm

Fleabag Season 2 – Official Trailer | Prime Video

Bir tiyatro oyunu uyarlaması olan bu diziyi hem yazar hem de oyuncu kadrosunda yer alan Phoebe Waller-Bridge’siz düşünebilmek mümkün değil. Herkesi kendisine hayran bırakan ve fenomene dönüşen Fleabag, bir anda en yakın arkadaşını kaybeden Londra’lı bir kadının hayat mücadelesini keskin bir zekanın ürünü olan mizahla seyirciye aktarıyor. Günümüz ilişkilerine ve erkek egemen bir dünyada yalnız bir kadın olmanın zorluklarına komik olduğu kadar eleştirel bir bakış açısıyla yaklaşan dizi, oturup tekrar tekrar izlenebilecek güzellikte.

Good Omens – IMDb: 8.1/10

Türü: Komedi, fantastik / 1 sezon, 6 bölüm

Good Omens – Official Teaser Trailer I Prime Video

Fantastik komedileri seviyorsanız, en beğenilen Amazon Prime Originals dizilerinden biri olan Good Omens’e mutlaka bir şans vermelisiniz. Terry Pratchett ve Neil Gaiman’ın 1990 yılında yayımlanan kitabı Good Omens: The Nice and Accurate Prophecies of Agnes Nutter’dan uyarlanan bu fantastik komedide cehennem ve cennet arasındaki son savaşı önlemeye çalışan bir melek, bir şeytan, bir cadı ve 11 yaşındaki deccalin kıyamet komedisi tadındaki absürd maceraları anlatılıyor.

Sneaky Pete – IMDb: 8.2/10

Türü: Polisiye, dram / 3 sezon, 30 bölüm

Sneaky Pete Season 1 – Official Trailer [HD] | Prime Video

Kötü niyetli bir gangsterden kaçan bir dolandırıcının kaçış hikayesini hızlı ve zekice kurgulanmış olay örgüsüyle izleyiciye sunan Sneaky Pete, Breaking Bad gibi kaçış hikayelerini sevenlere göre. Hapisane arkadaşının kimliğine bürünerek en az kaçtığı kadar tehlikeli bir dünyaya sürüklenen Pete’in hikayesini bir solukta izleyeceğinize eminiz.

Bosch – IMDb: 8.4/10

Türü: Polisiye, dram / 6 sezon, 60 bölüm

Bosch Season 6 – Official Trailer | Prime Video

Michael Connelly’nin nefes kesen polisiye romanlarından uyarlanan, polisiye dizileri ve zekice kurgulanmış vaka çözümlemelerini sevenlerin ilgisini çekecek en iyi Amazon Prime Originals yapımlarından biri de kuşkusuz Bosch.
Dizi, Los Angeles Polis Departmanı cinayet masası dedektifi Michael Bosch’un bir seri katilin cinayet suçlaması ile mahkemede yargılanması sırasında 13 yaşındaki bir çocuğun cinayetini çözmeye çalışması etrafında dönen olayları konu ediniyor.

Catastrophe – IMDb: 8.2/10

Türü: Komedi / 4 sezon, 24 bölüm

Catastrophe Trailer (HD) Rob Delaney

Aileleri arasında kan davası olan İrlandalı Sharon ve Amerikalı Rob’un birbirlerine aşık olmaları sonucu çevreleriyle verdikleri mücadeleyi olabilecek en komik şekilde anlatan dizide, ilişkilerini kurtarmak için arkadaş kalmak zorunda olan çiftin yaşadığı komik olayları keyifle izleyeceksiniz.

The Man in the High Castle – IMDb: 8.0/10

Türü: Dram, bilim kurgu, gerilim / 4 sezon, 40 bölüm

The Man in the High Castle Season 1 – Official Comic-Con Trailer | Prime Video

Yine kitaptan uyarlanmış, harika bir diziyle karşınızdayız. Philip K. Dick’in 1961 yılında yayınlanan aynı isimli kitabından uyarlanan The Man in the High Castle’da Alman ve Japonların II. Dünya Savaşı’nı kazandığı alternatif bir dünya kurgulanıyor. II. Dünya Savaşı’nı kazanan Nazi Almanyası ve Japon İmparatorluğu dünyanın her yerinde kukla imparatorluklar kurar. Amerika’nın bir kısmının Japonya’nın elinde olduğu, İtalya’nın tüm Akdeniz üzerinde hakimiyet kurduğu, Sovyetler’in haritadan kaldırıldığı, hatta uzayda kolonilerin kurulduğu bu alternatif gelecek senaryosunu özellikle siyaset ve tarih severlerin soluksuz izleyeceğini düşünüyoruz.

One Mississippi – IMDb: 7.3/10

Türü: Komedi, dram / 2 sezon, 12 bölüm

One Mississippi Season 2 – Official Trailer | Prime Video

Tig Notaro’nun hem yapımcılığını yaptığı hem de başrolünü üstlendiği One Mississippi dizisinde Los Angeles’ta devam ettirdiği radyo programını bırakıp, sağlığı kötüye giden annesi ve bugüne kadar uzak kaldığı ailesiyle yakınlaşabilmek için memleketine dönen Tig’in hikayesi anlatılıyor.

Transparent – IMDb: 7.8/10

Türü: Komedi, dram / 5 sezon, 41 bölüm

Transparent Season 1 – Official Trailer | Prime Video

Başka bir sevilen Amazon Prime Originals dizisi olan Transparent Los Angeles’ta yaşayan bir ailenin yaşamını merkezine alıyor. Yaşlı aile babası Mort, birbirinden çok farklı sorunları olan 3 yetişkin çocuğunu, kendi hayatını tamamen değiştirecek bir kararı açıklamak üzere akşam yemeğine davet ediyor. Sadece kendi dertleri etrafında dönüp duran bencil çocuklarına yıllarca erkek bedenine sıkışmış bir kadın gibi hissettiğini açıklaması sandığınız kadar kolay olmayacak.

Goliath – IMDb: 8.2/10

Türü: Dram / 3 sezon, 24 bölüm

Goliath Season 3 – Official Trailer | Prime Video

Bir zamanların tanınmış ünlü avukatı Billy McBride, bir cinayet davasında partneri tarafından ihanete uğrayınca tüm kariyeri bir anda çıkmaza girer. Artık vaktini mahkeme salonlarında değil barlarda geçiren ve alkol bağımlısı olan Billy, beklenmedik bir olayla geçmişiyle yüzleşir.

Red Oaks – IMDb: 7.9/10

Türü: Komedi, dram, spor / 3 sezon, 26 bölüm

Red Oaks Season 1 – Official Trailer [HD] | Prime Video

1985 yazında ergenlikten yetişkinliğe geçiş aşamasında olan 20 yaşındaki David Meyers, New Jersey banliyösündeki Red Oaks Golf Kulübü’nde tenisçi olarak işe başlar. Bu sırada ailesi, kız arkadaşı ve iş arkadaşları onu istediğinden pek de emin olmadığı bir geleceğe doğru sürüklemektedir.

Mozart in the Jungle – IMDb: 8.2/10

Türü: Komedi, dram, müzik / 4 sezon, 40 bölüm

Mozart in the Jungle – Official Trailer | Prime Video

Amazon Prime Originals’ın final yapmış ama eski olsa da eskimemiş dizilerinden biri olan Mozart in the Jungle New York’taki klasik müzik orkestrasının perde arkasını anlatıyor. Orkestra’daki profesyonel müzisyenlerin hayatını merkezine alarak müzik endüstrisinin gelenekselciliğini ve modern yaşamla olan tezatlığını eleştiren dizi, özellikle müzikseverler için görsel ve işitsel bir şölen niteliğinde.

Homecoming – IMDb: 7.5/10

Türü: Dram, gizem, gerilim / 2 sezon, 17 bölüm

Homecoming Season 1 – Official Trailer | Prime Video

Amazon Prime Originals bu sefer kitap değil, bir podcast uyarlamasıyla karşımızda. Akıllara durgunluk veren senaryosuyla akıllara kazınmış Mr. Robot dizisinin yaratıcısı Sam Esmail’in psikolojik gerilim türündeki yapımının senaryosunu podcastin yaratıcıları Eli Horowitz ve Micah Bloomberg kaleme alıyor. Gizli bir devlet dairesinde çalışan insanların hayatının ve tesiste yaşananların anlatıldığı Homecoming dizisinde; Julia Roberts sosyal hizmet görevlisi Heidi’yi, Bobby Cannavale hırslı patron Colin Belfast’i, Stephan James ise sivil hayata dönmeye çalışan bir asker olan Walter Cruz karakterini canlandırıyor.

Kaynaklar: Amazon Prime, IMDb.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!