Emojiler de vegan oluyor: Google’dan yeni ve etkileyici bir hamle

Duygularımızı yansıtmak için kelimeler kadar kullandığımız emojiler hayatımızda son derece önemli hale geldiler. Yazdığımız mesajlardan sosyal medyada oluşturduğumuz gönderilere kadar her alanda kullandığımız emojiler bu kadar yaygın olunca zaman zaman belli konularda gündeme gelip tartışma yaratabiliyor.

Öncesinde emojilerle birlikte ırkçılık tartışması gündeme gelmiş ve bunun üzerine ‘sadece beyaz olan insanların’ yanı sıra farklı ten rengine sahip emojler de klavyelere eklenmişti. Sonrasında gündeme gelen konu ise emojilerin cinsiyetçi olmasıydı. Çünkü emoji klavyesinde çoğu mesleği yapan kişilerin erkek olduğu görünüyordu. Bunun üzerine iş kollarının emojileri de hem kadın hem de erkek karakterlerle sunuldu. Şimdiki konu ise veganlık.

Emojiler de vegan oluyor: Google’dan yeni ve etkileyici bir hamle

Google’ın salata emojisinde yumurta bulunuyordu. Ancak emojinin veganları da kapsamasını isteyen şirket salatadaki yumurtayı çıkardı. Google UX’in tasarım takımının yöneticisi olan Jennifer Daniel attığı tweet’le haberi duyurdu ve ayrımcılığa karşı böyle bir yol izlediklerinin altını çizdi. Attığı bir diğer tweet’te ise şöyle yazdı: “Etoburlar, veganlar ve ikisinin arasındaki herkese merhaba! Salata emojisinin yeniden tasarlanmasının amacı evrenselliğin tanımına daha sadık bir görüntü yaratmaktı. ‘Bir kase sağlıklı salata marul, domates ve salatalık gibi salata malzemeleri içermelidir.’ Afiyet olsun!

 

Kaynak:
Mashable

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!