Elle yazı yazmak beyne iyi geliyor

Artık insanların büyük kısmı alışveriş listesi hazırlamak için bile akıllı cihazlarını kullanıyorlar. Öğrenciler ders notlarını almak için bilgisayarlarını veya diğer cihazları kullanmayı, kağıda yazı yazmaktan daha kolay buluyorlar. Hatta takvimde işaretlememiz gereken şeyleri bile artık gerçek takvimler üzerinde değil cep telefonlarımız üzerinde işaretliyoruz. Kısacası, küresel olarak her yerde insanlar hatırlamak istedikleri şeyleri kağıt yerine akıllı cihazlarını kullanarak yazmayı tercih ediyorlar.

Ancak bunun iyi bir şey olmayabileceği belirtiliyor. Bazı çalışmalara göre el yazısı yeni bilgilerin kodlanması ve hafızanın oluşabilmesi için gerekli olan bazı karmaşık beyin bağlantılarının oluşmasına yardımcı oluyor. Bu fikri destekleyen en güncel çalışmalardan bir tanesinde, üniversite öğrencilerinin bir kısmına kelimeleri tek tek dijital kalemle bir dokunmatik ekrana yazmaları, diğer kısmına ise klasik ekran klavyesini kullanarak yazmaları istenmiş ve bu esnada EEG kullanılarak beyinlerinin elektrik aktivitesi ölçülmüş.

Elde edilen bulgulara göre el yazısı kullanarak yazıyı yazanların beyindeki bağlantı düzenleri klavye kullananlara göre çok daha kapsamlı olmuş. Bu da kontrollü el hareketlerinin beyinde öğrenmeyi iyileştiren temporal ve uzamsal örüntülerin iyileşmesine yardımcı olduğunu gösteriyor. Bu çalışma bu konuda yapılmış olan diğer çalışmaları destekleyici nitelikte ve böylelikle elle yazı yazmanın diğer yazı yöntemlerine nazaran bilgiyi korumak bakımından daha iyi bir yöntem olduğunu gösteriyor.

2022 yılında 33 çalışmaya dair yapılan kapsamlı bir değerlendirmede, öğrencilerin el yazısı veya klavye kullanarak aldıkları notların onların sınav sonuçları üzerindeki etkileri incelenmiş. Değerlendirmeye göre notlarını el yazısı ile alan öğrencilerin test sonuçları çok daha iyi olmuş.

Ancak el yazısından fayda görmek için illa ki öğrenci olmanıza da gerek yok. Japon araştırmacılar takvime kaydedecekleri bilgileri dijital takvimler yerine kağıt takvimlere kaydedenlerin beyin aktivitelerinde daha fazla artış olduğunu, bu bireylerin bilgileri hatırlama konusunda akıllı telefonlarını kullananlara göre %25 daha hızlı bir performans gösterdiklerini belirtiyorlar.

Buna ek olarak bazı çalışmalara göre el yazısı çocukların beyin gelişimi için de çok önemli. Bu çalışmada beş yaşındaki okuma yazma bilmeyen çocuklara elle yazmaları, klavye ile yazmaları ve bu esnada yazıları takip etmeleri söylenmiş ve bu esnada MRI taraması gerçekleştirilmiş. Elle yazmaya çalışan çocukların beyinlerinin okumayı öğrenmeyi sağlayan merkezlerinde daha fazla aktivite görülmüş.

Bu nedenle bir şeyi hatırlamanız gerektiğinde bunu ellerinizle yazın. Elle yazmanın hatırlamamıza yardımcı olduğuna dair çok açık kanıtlar var.

Kaynak: psychologytoday

İlginizi çekebilir: Yazı yazmanın şifalı gücü: Yazmanızı kolaylaştıracak 4 ipucu

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!