Egzersiz yaparken terleme önleyici deodorantlar kullanılmalı mı?

Birçoğumuz, salona giderken hazırladığımız spor çantasında terleme önleyici bir deodorantı elzem görürüz. Ancak spor yaparken terleme önleyici deodorant kullanılmaması gerektiğini düşünen bir kesim de var. Bu düşünceye göre; terlemek hem bedenin soğuk kalmasını sağladığı hem de toksinleri attığı için yararlı bir eylem. Ayrıca terleme önleyici deodorantlardaki alüminyumun meme kanseriyle de ilişkilendirilmekte.

terlemek
Terlemek, egzersiz yapmanın önemli ve doğal bir parçasıdır.

İlginizi çekebilir: Vücudunuzu şekle sokmak için 12 muhteşem egzersiz

Egzersiz yaparken terleme önleyici deodorantlar kullanılmalı mı?

Vücut, ısındığında dışarıya nem salma özelliğine sahiptir. Sadece koltuk altlarında, her birinde 25,000’den fazla olmak üzere toplam 50,000’den fazla gözenek bulunur. Dolayısıyla koltuk altlarının ne kadar ter ürettiğini de bu şekilde tahmin edebilirsiniz. Öte yandan şanslı olduğumuz konu, vücudun geri kalan bölgelerinde de binlerce salgı bezinin olması. Bu yüzden egzersiz yaparken deodorant kullanmakta bir sakınca yok.

Dermotolog Alice Barba, koltuk altlarının vücudun geneline bakıldığında küçük bir alanı kapsadığını ve vücudun diğer yerlerinde diğer birçok salgı bezi olduğunu ifade ediyor: “Vücudumuz baş, boyun ve sırttaki gözeneklerden de rahatça terleyerek kendini soğuk tutabilir; dolayısıyla koltuk altlarındaki gözeneklerin terlememesini sağlamak, çok fazla bir sonuç doğurmayacaktır.” Ayrıca koltuk altı terinin kötü kokulara neden olan bakteriler ürettiği düşünüldüğünde, terleme önleyici deodorant kullanmanın bu bakterilerle savaşma açısından da yararlı olacağı söylenebilir.

Terleme önleyici ürünlerin kullanılmasına karşı savunulan toksinlerin atılmasını engellediği ya da meme kanserine neden olduğu gibi diğer tezlerinse ciddi kaynaklara dayandırıldığı söylenemez. Deodorantların içeriğinde bulunan maddelerin meme kanserine yol açtığıyla ilgili bir kanıt yok. Ayrıca terlerken aslında toksin atmadığımız da bir gerçek. Dolayısıyla bu konuda endişelenmeye de gerek yok diyebiliriz. Bu yüzden terleme önleyici deodorantınızı spor çantanızda tutmaya devam edebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Egzersiz hakkında 10 yaygın yanlış inanış

Kaynak:

shefinds.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!