Egzersiz, mutluluk hissi ve endorfin hormonu ilişkisi – Fit with Beril

Fitness dance
Spor Yaparken En Çok Sorulan Sorular – 23

Vücudun antikor üretmesi, endorfin hormonu salgılamasıyla aynı şekilde çalışır. İkisi de vücudunun kendisini koruma mekanizmasıdır. Her iki sistemi de derinden etkileyen faktörler mutluluk hissi ve düzenli egzersizdir.

Endorfin, insan vücudunda ağrıyan dokularda ağrının azalması için beyin hücreleri tarafından üretilen hormonlara verilen isimdir. Hormonun işlevi, ağrının şiddetini azaltmak ve vücuda daha az rahatsızlık vermesini sağlamak için sinirleri uyuşturmaktır. Endorfin hormonu, yukarıda belirtilen işlevinden daha farklı olarak da salgılanır. Vücudunuz; yemek, seks, ağrı gibi farklı uyaranlarla karşılaştığında ön beyinin alt kısmı hypothalamus, endorfin çağrısında bulunur. Endorfin; salınımı esnasında opioid reseptör hücrelerin içerisine alınır ve hücrelerin birbirlerine acı ya da ağrı sinyali göndermesini engeller.

Endorfin salgısı hem vücuttaki ağrı kesici sistemdir, hem de vücudun kendi kendini ödüllendirme sistemidir. Yabancı biriyle konuşurken, çok güzel bir yemek yediğinde, büyüleyici bir şey gördüğünde her insan farklı ölçülerde endorfin salgılar.

Egzersiz sonrasında da endorfin salgılanır. Bu duruma en iyi örnek; sporcular arasında bilinen runner’s high terimidir. Runner’s high, belirli bir yoğunlukta yapılan egzersiz sonrası hissedilen aşırı mutluluk halidir. Egzersiz boyunca, vücudun aerobik düzeyden anaerobik düzeye geçmesi runner’s high teriminin en iyi açıklamasıdır.

Yoğun tempolu kardiyovasküler egzersizler ya da ağır kilolarla uygulanan egzersizler sonrasında görülen mutluluk halinin sebebi de yine endorfin salgılarıdır.

Düzenli egzersiz alışkanlığı olanların birçoğu, egzersiz sonrası hissedilen tatmin, kendine güven ve başarı duygusu hissine bağımlıdırlar. Bu duygu yoğunluğunu yaşayabildiğiniz her türlü bilinçli antrenman planı, fitness derecenizi ve kardiyovasküler kapasitenizi bir üst seviyeye taşıyacaktır.

 

Yazarın diğer yazıları için tıklayınız. 

Beril Tarakçıoğlu Fitness Eğitmeni
Personal Fitness Trainer Beril Tarakçıoğlu, lise Sainte-Pulcherie ardından Lise Saint-Benoit ve son olarak Yıldız Teknik Üniversitesi – Fransızca Tercümanlık Bölümü’nden mezun olarak akademik yaşantısını ... Devam