Eğlenceli ve sağlıklı tarifler: Bak Yeşil Yeşil Salatası

foto_raf-2 (1)
Sağlıklı salata tarifleri

 

Artık sağlıklı beslenmeye karar verdik sevgili Uplifers okuyucuları. Yaz yaklaşıyor diye mi acaba? Neden? Bu konuyu biraz düşünmekte fayda var. Annemizin “ye, ye” diye zorla ağzımıza tıktığı ıspanakları şimdi şapır şupur yememizin nedeni ne?

Büyüdük mü o kadar?

Bu kadar duygulandıktan sonra yemek tarifimize geçebiliriz.

Bugünkü sağlıklı tarifimiz “Yeşil Elmalı Ispanak Salatası” olarak bilinse de biz ona aile arasında “Bak Yeşil Yeşil Salatası” demeyi uygun bulduk. Çünkü bu salatayı yedikten sonra belli bir süre etrafı yeşil görebilirsiniz, o kadar sağlıklı yani.

Öncelikle bebek ıspanak diye bilinen o tatlışko ıspanaklarımızı yıkıyoruz ve kenara alıyoruz.

foto_raf-4

Daha sonra güzel bir şarküteriye gidip, paraya kıyıp, kalitelisinden dana jambon alıyoruz. Dana jambonları öyle çiğ çiğ yemiyoruz. Tavada zeytinyağında biraz çevirip ıspanaklarımızın üstüne ekliyoruz. Sıra geldi yeşil elmaya. Bir orta boy yeşil elmayı ince ince doğrayıp salatamıza ekliyoruz.

foto_raf-1Bu yeşil elmadan resmen bir asalet ve aristokrasi akıyor. O kadar sağlıkla parlıyor ki insan kendini onun yanında sönük hissediyor.

Şimdi sıra nar ayıklamaya geldi. Nar ayıklamak yüksek konsantrasyon ve çaba gerektirdiği için aslında çok terapik bir durum.  Nar ayıklarken zene ulaşanlar varmış, biz duyduklarımızın yalancısıyız. Bizde sadece belli sayıklamalar ve halüsinasyon belirtileri görüldü. Kısa sürede atlattık.

Salataya bereketli narlarımızı da ekledikten sonra üstüne biraz ceviz fırlatıyoruz. Peynir sevenler üstüne parmesan ya da beyaz peynir de ekleyebilirler, ben peynir yemediğim için ekip arkadaşım Burak da bu lezzetten mahrum kalıyor.

foto_raf-3

Şimdi sıra geldi sosumuza!

Bu salatanın iyi olması tamamen kaliteli bir zeytinyağı ve balzamik sirkesine bağlı. Elinizde bu ikisinin de iyisi varsa salata konusunda sınavı geçtiniz demektir.

Biz bu salatayı bir pazar günü zengin bir pazar kahvaltısının ardından “çok da acıkmamış ama bir şeyler yese de fena olmaz” bir mideyle yedik. Çok iyi geldi. Darısı başınıza.

foto_raf-2 (1)

Afiyet olsun!

Malzemeler:

  •  1 adet yeşil elma
  • 100 gr. bebek ıspanak yaprakları
  • 3-5 dilim jambon
  • 1 avuç ayıklanmış nar
  • 1 tutam parmesan (isteğe bağlı)
  • Bir avuç ceviz

Sosu için:

  • 2-3 kaşık zeytinyağı
  • 1 kaşık balzamik sirkesi
  • Deniz tuzu ve taze çekilmiş karabiber

 

Mutfak Salakları’nın diğer yazıları için tıklayınız.

Mutfak Salakları
Mutfak Salakları, Nur-Burak Tunay çiftinin sürekli workshoplara katılıp, mutfakta sanat eseri gibi yemekler yapan uyuz arkadaşlarına karşı kurdukları bir yemek grubu. Hep rock grupları ... Devam