Eğlenceden kabusa: Seks bağımlılığı

Seks, eğlenceli ve keyifli bir aktivite olduğu gibi başınızı derde sokmanıza da neden olabilir. Planlanmamış hamilelikler, cinsel yolla bulaşan hastalıklar, tek gecelik ilişki hataları… Seks yapmanın yetişkin bireyler için olmasının bir nedeni var.

Peki, seks kontrolden çıkarsa ne olur? Ya seks yapma isteği kontrol edilemez bir arzuya, derinizin altındaki ısrarlı bir kaşıntıya, hayatınıza ve ilişkinize müdahale eden bir şeye dönüşürse ne olur? Seks bir bağımlılığa dönüşürse ne olur? Doğrusunu söylemek gerekirse seks bağımlılığı gerçek olup, işaret ve semptomları bulunmaktadır.

İlgili yazı: Seks bağımlılığı aslında çok fazla seksle değil ahlaki ve sosyal değerlerle ilgili

Birçok insan seks bağımlılığını anlamakta zorlansa da, genel olarak bunun bir bağımlılık olduğunu söyleyebiliriz. Eğer bir kişi bu deneyimin baskısını hissetmediyse ve tek arzusu içki içmek, yasa dışı madde kullanmak ya da zararlı olduğunu bildiği halde zorlayıcı bir şey yapmaksa, bağımlılığın etik bir eksiklikten fazlası olduğunu inkar etmek onun için kolay olacaktır. Bu konu cismi olmayan kumar, vücut modifikasyonu (dövme, piercing) ve özellikle seks gibi bağımlılıklar için de geçerlidir.

Seks bağımlılığı, eroin, kokain ve metamfetamin bağımlılıkları gibi hayat değiştiren ve oldukça problemli bir bağımlılıktır.

seks bağımlılığı
Seks bağımlılığı, eroin, kokain ve metamfetamin bağımlılıkları gibi hayat değiştiren ve oldukça problemli bir bağımlılıktır.

Seks bağımlılığı da aslında madde bağımlılığı kadar zordur, fakat toplum, madde bağımlılığı konusunda oldukça yok kat ederken, seks bağımlılarını yaftalamaya devam etmektedir. Elbette seks bağımlılığı aldatmak ya da sadakatten vazgeçerek yalan söylemek için bir bahane değildir. İnsanlar günümüzde seks bağımlılığıyla yaşarken şahsi ilişkilerini, iş ilişkilerini ve sosyal statülerini devam ettirmekte güçlük yaşamaktadırlar. Bu kişilerdeki fiziksel ve mental semptomlar diğer bağımlılıklardakine benzemektedir. Bunlar:

 • Partnerlerin ortalama ilişkiye girme isteğinden çok daha fazla ilişkiye girme isteği
 • Zihnin sürekli olarak cinsel ilişki konusuyla meşgul olması
 • Seksi diğer aktivitelere göre önceliklendirme
 • Cinsel ilişkiye girme arzusunu durdurmak ve azaltmak yerine bu arzunun sürekli olarak haddinden fazla şekilde artarak devam etmesi
 • Benzer etkilere ulaşmak için daha çok seks yapma nedeni bulma
 • Seks yapılamadığı durumlarda anksiyete ve sinirlilik halinin oluşması

Tedavi edilmezse seks bağımlılığının ortaya çıkaracağı riskler

Bazı insanlar seks bağımlılığının bir hayal olduğunu ya da böyle olmasının çok eğlenceli olduğunu düşünse de, aslında gerçek öyle değil. Cinsel olarak aktif bireylerin HIV/AIDS, uçuk, klamidya, bel soğukluğu gibi cinsel yolla bulaşan enfeksiyon ve hastalıkları kapma riskleri bulunmaktadır. Bu riskler belli ülkelere ve belli demografilere göre artabilir; ancak seks bağımlılığında bu risk daha yüksektir.

Hüküm verirken dürtülerine engel olamama ve hata yapma, yeni tanıştığınız insanla, o insanın hastalık ve cinsel geçmişini bilmeden korunmasız seks yapmanıza neden olabilir. Ne yazık ki, bazı insanların ‘birazcık eğlence’ olarak gördükleri olayın uzun ve sancılı sonuçları olabilir. Her ne kadar insanları sağlık durumuna göre yargılamak doğru olmasa da, kendinizi gereksiz bir risk altına sokmak, kendiniz ve başkaları için tehlikelidir.

Sağlık risklerinin dışında, rastgele ilişkiye girmenin toplumsal olarak yaftalanmanıza neden olacaktır. Ön yargıya bağlı bu varsayımlar ününüzü mahvedecek ve hayatınızın her alanında size problem çıkartacaktır. Dedikodular; potansiyel ilişkilerinizi, iş fırsatlarınızı hatta arkadaşlıklarınızı sona erdirecektir. Halihazırda bir ilişkiniz varsa, seks bağımlılığına bağlı olarak bitmek bilmeyen cinsel talepleriniz, çift taraflı güven problemi gibi sebepler yüzünden ilişkinizde problemler oluşacaktır. Eğer tedavi edilmezse, seks bağımlılığı hayatınızın her alanına zarar verebilir.

 Seks bağımlılarıyla nasıl konuşulmalı?

terapi
Seks bağımlısı olduğunuzu düşünüyorsanız, profesyonel yardım almaktan çekinmeyin.

Eğer kendinizin veya bir tanıdığınızın seks bağımlısı olduğundan şüpheleniyorsanız, kendi mental ve fiziksel sağlığınız için profesyonel yardım istemekten çekinmeyin. Tıpkı diğer bağımlılıklara benzer olarak, bunun da travma gibi derinlerdeki bir olayla bağlantısı olabilir ya da davranış bozukluğunun sebebi olabilir. Unutmayın ki, seks bağımlılığı tedavi edilebilir bir durumdur. Bu durumdan kurtularak mutlu yaşamınıza geri dönebilirsiniz.

Seksin bir problem olduğunu fark etmek bazıları için kolay değildir. Bazı insanlar, ancak iyi niyetle yaklaşılıp anlatıldığı zaman bir problem olduğunu algılayabilirler. Bu durumun, kişiyle duygusal bağı bulunan ve sevdiği, yakın gördüğü birisi tarafından açıklanması daha doğru olacaktır. Yine de, eğer durumdan uzak bir kişiyse, doğru şekilde yaklaşılmasında fayda vardır. İşte seks bağımlılarına karşı yaklaşımınızda dikkat etmeniz gerekenler:

 • Seks bağımlısı kişiyi suçlamayın, parmak sallamayın.
 • Destek olun, köstek değil.
 • Çözüm önerileriyle gelin.
 • Karşınızdaki kişiyi dikkatle dinleyin.
 • Unutmayın ki, karşınızdaki hazır değilse ona hiçbir şeyi zorla yaptıramazsınız.

Nasıl bir tedavi size uygun ona karar verin

Bağımlılık hakkında genel olarak daha çok bilgiye sahip olduğunuzda ve bağımlılığın metal, duygusal ve fiziksel olarak etkilerinin nasıl olduğunu anladığınızda, tedavi ve kurtulma opsiyonları size daha net bir seçenek olarak gözükecektir. Unutmayın ki, bağımlılığınız ne olursa olsun, izlemeniz gereken tedavi yolu sizin için en uygunu olmalıdır. Nihayetinde, bunun anlamı tedavi merkezinde devamlı kontrol ve bakım, terapistle seans ya da destek grupları vasıtasıyla olabilir.

Tedaviyi kabul etmeden önce detaylı araştırma yapın; ancak bağımlılığı aşmak konusunda arzularınıza yenik düşmeyin. Unutmayın ki, bu yolculukta yalnızca siz varsınız, küçük ama emin adımlarla hedefinize ulaşabilirsiniz. Siz her şeyin üstesinden gelecek kadar güçlüsünüz.

Kaynak:

lifehack.org

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!