Eğlen, güç al, üret, paylaş: Teknolojinin gücünü kullanarak evde daha keyifli, verimli ve üretken zaman geçirmenin yolları

Tüm dünyanın gündemi haline gelen Covid-19 salgını nedeniyle hem kendimizi hem de çevremizdekileri koruyabilmek adına alınan en geniş kapsamlı önlemlerden biri de mecburi olmayan durumlar dışında evden çıkmamak. Günlük yaşantımızda ve alışkanlıklarımızda önemli değişikliklere sebep olan karantina döneminde evde sıkılmadan eğlenceli, üretken, verimli ve keyifli zaman geçirmemizi sağlayan teknolojik cihazlarımızla bu dönemde her zaman olduğundan daha fazla vakit geçiriyoruz.

Sergi gezmek, konser dinlemek, yaratıcı atölyelere katılmak, spor yapmak, online eğitimler almak, hatta dünyanın farklı ülkelerine sanal olarak seyahat etmek gibi farklı deneyimleri tek tıkla evlerimize taşıyan bilgisayarlarımız aracılığıyla evde geçirdiğimiz zamanı daha keyifli, verimli ve üretken geçirmenin yollarını sizler için derledik.

İlk işimiz planlama: Belirli bir rutin oluşturun ve o rutin dışına çıkmamaya çalışın

Yeni nesil Spectre x360 13, gelişmiş güvenlik özellikleriyle ve hafif tasarımıyla sessizlik gereken anlarda anında oda değiştirebilmeniz ve dilediğiniz her yerde bilgisayarınızla vakit geçirebilmeniz konusunda kurtarıcınız olacak.

Gün içinde ne yapıyor olursanız olun ilk yapmanız gereken kendiniz için yeni bir rutin oluşturmak ve o rutin dışına çıkmamaya çalışmak. Örneğin, hafta içi sabah saatlerinde verimli olduğunuzu düşünüyorsanız ve kahvaltı etmeden güne başlayamıyorsanız, saat sekizde uyanıp besleyici ve sağlıklı bir kahvaltı ettikten sonra kahvenizi demleyip dokuzda çalışmaya başlamak güzel bir seçenek. Öğle yemeği ve akşam yemeğini belli saatlerde yemeyi alışkanlık haline getirmeniz de gün içinde çalışmak için ya da kişisel gelişiminiz için ayırdığınız saatleri düzenlemenize yardımcı olacak. Bilgisayarınızın başından kalkacağınız, okuduğunuz kitabın kapağını kapatacağınız, egzersiz yapacağınız saatleri belirli zaman aralıklarıyla sınırlandırmak ihtiyaçlarınızdan ödün vermeden zamanınızı doğru kullanabilmenize olanak sağlayacaktır. Benzer şekilde uyuma ve uyanma saatlerinizi, gün içinde vereceğiniz kısa molaları da önceden belirleyerek kendinize dinlenmek ve enerji toplamak için zaman tanımalısınız.

Hareket özgürlüğü: Evde rahat hareket etmenize olanak veren bir bilgisayar edinin

Zamanımızın neredeyse tamamını evde geçirdiğimiz bu süreci eğlenceli, öğretici, verimli ve keyifli kılmak konusunda en önemli yardımcılarımız dünyayla bağlantıda kalmamıza yardımcı olan elektronik cihazlarımız. Arkadaşlarımızla ve sevdiklerimizle sosyalleşmek, günlük işlerimizi tamamlamak, haberleri takip etmek, online derslere katılmak, kültür ve sanat etkinliklerinde yer almak, hatta yeni yemek tarifleri denemek için bile teknolojiden yararlanıyoruz. Bilgisayarlarımıza neredeyse yapışık yaşadığımız ve ekran başında geçirdiğimiz sürenin bir hayli uzadığı şu dönemde pil ömrü uzun, her yere kolaylıkla taşınabilen, şık tasarımıyla karşısında geçirdiğimiz vakti keyifli kılan bir bilgisayara yatırım yapmanın tam zamanı.

Hem günlük işleriniz hem de kişisel kullanımınız için oldukça uygun olan Spectre x360 13, masa başında oturmanızı gerektirmeksizin hareket halinde de çalışabilmenize olanak veriyor.

Ekranının döndürülerek tablet olarak da kullanılabilme özelliğine sahip, premium tasarım, yüksek performans ve mobilite imkanlarıyla kullanıcıların beğenisine sunulduğu yeni nesil Spectre x360 13, gelişmiş güvenlik özellikleriyle ve hafif tasarımıyla sessizlik gereken anlarda anında oda değiştirebilmeniz ve dilediğiniz her yerde bilgisayarınızla vakit geçirebilmeniz konusunda kurtarıcınız olacak.

Hem günlük işleriniz hem de kişisel kullanımınız için oldukça uygun olan Spectre x360 13, masa başında oturmanızı gerektirmeksizin hareket halinde de çalışabilmenize olanak veriyor. Özellikle kalabalık ve çocuklu evlerde sessiz ve uygun çalışma alanı bulmanın oldukça zor olduğu şu günlerde 1,27 kg ağırlığıyla kolaylıkla her yere taşıyabileceğiniz hafiflikteki Spectre x360 13, artırılmış güç seçeneğiyle de uzun süre şarj etmeden, kablo ve priz aramak zorunda olmadan kullanabileceğiniz bir ürün.

Beklenmedik misafirlere dikkat: Kişisel bilgilerinizin ve mahremiyetinizin korunması konusunda dikkatli olun

Spectre x360 13’da yer alan Webcam Kill Switch fiziksel olarak bilgisayarın kamerasına giden elektriği keserek kullanıcı mahremiyetini koruma altına alıyor.

Yapılan araştırmalar, her 10 bilgisayar kullanıcısından 6’sının kendilerini daha güvende hissetmek ve kameralarının kendilerinden habersiz kullanılmasının önüne geçmek için dizüstü bilgisayarlarının kamerasını bir cisim ile kapattığını gösteriyor. Bu kadar fazla zamanımızı ekran karşısında geçirirken ve bilgisayarlarımızı yatak odasından mutfağa kadar evimizin her yerinde kullanıyorken kameranızdan izlenme endişesi taşımanız çok normal. Spectre x360 13’da yer alan Webcam Kill Switch fiziksel olarak bilgisayarın kamerasına giden elektriği keserek kullanıcı mahremiyetini koruma altına alıyor. Ayrıca gizliliği sağlamak için Windows Hello’yu kullanarak bilgisayara giriş yapabilen kullanıcılar, HP’nin 2.2 mm kalınlığındaki en küçük kızılötesi kameradan ve klavye bölgesinde erişimi kolay bir bölgede yer alan parmak izi okuyucusundan faydalanabiliyor.

Dizi mi, belgesel mi, film mi?: Neyi ne zaman izleyeceğinize kendiniz karar verin

HP Envy 13, üç tarafı mikro kenarlı ve yüksek çözünürlüklü ekran ile Bang & Olufsen Ses Sistemi sayesinde eğlencenizi üst düzeye taşıyor. Bang & Olufsen uzmanlarıyla iş birliği içinde hassas ayarı yapılan dörtlü HP hoparlörü zengin ve gerçek bir ses deneyimi sunuyor.

Bu dönemde evde keyifli zaman geçirmenin en kolay yollarından biri de dizi, belgesel ya da film izlemek. Özellikle Netflix hayatımıza girdiğinden beri evde zaman geçirirken yapacak bir şey bulamadığımızda ya da yemek yerken ilgi alanımıza göre aksiyon, macera, korku, dram ya da gerilim dizileri ve filmleri hayat kurtarıcı olabiliyor. Birbirinden öğretici ve ilham verici dizi, belgesel ve film önerileri için internette kısa bir araştırma yapabilir, izlemek istediğiniz programı bilgisayarınızdan dilediğiniz zaman izleyebilmenin keyfine varabilirsiniz.

Hafifliği ve 19 saat 45 dakikaya kadar batarya ömrüyle kullanıcıların gün boyunca sorunsuzca kullanmalarını sağlayacak kadar güç sunarak hareket özgürlüğünü en yüksek seviyede deneyimlemenizi sağlayan HP’nin bir diğer ürünü ise ENVY 13. Üç tarafı mikro kenarlı ve yüksek çözünürlüklü ekranı ile Bang & Olufsen Ses Sistemi sayesinde ENVY 13 laptop, dizi ya da film eğlencenizi üst düzeye taşıyor. Ayrıca tıpkı Spectre x360’da olduğu gibi, ENVY 13 de içerdiği akıllı güvenlik özellikleri ile gizliliğinizi korumanıza yardımcı oluyor ve Webcam Kill Switch ile kullanmadığınız zamanlarda kameranızı fiziksel kapatmanıza olanak sağlıyor.

Kültür-sanat zamanı: Kültür ve sanat aktiviteleriyle ruhunuzu canlandırın

1,27 kg ağırlığıyla kolaylıkla her yere taşıyabileceğiniz hafiflikteki Spectre x360 13, artırılmış güç seçeneğiyle de uzun süre şarj etmeden, kablo ve priz aramak zorunda olmadan kullanabileceğiniz bir ürün.

Bu süreçte bizi meşgul edecek ve entelektüel olarak besleyecek aktiviteler kadar önemli olan bir başka şey de sanatla olan bağımızı canlı tutabilmek.Evde yapılan pek çok aktivitenin arkadaşlarla gidilen bir konserin, canlı izlenen bir tiyatro oyununun ya da bir müzede dakikalarca bir sanat eserine dalıp gitmenin yerini tutamayacağını biliyoruz. Ancak büyüleyici güzellikteki sanat eserlerine, eğlenceli konserlere, müze turlarına ve onlarca kültürel ve sanatsal aktiviteye bilgisayarınız ve internetinizin olduğu her yerden erişebilirsiniz. Berlin Filarmoni Orkestrası konserlerinden dünyanın en ünlü müzelerinin sanal koleksiyonlarına, tiyatro oyunlarından konserlere tüm kültür sanat aktiviteleri bir tık uzağınızda. Ayrıca Google Maps uygulaması yardımıyla dünyanın daha önce görmediğiniz güzelliklerini saniyeler içinde ziyaret edebilir, hem harika görselleriyle hem de detaylı bilgi içeren açıklamalarıyla dolu dolu bir sanal seyahat deneyimiz yaşayabilirsiniz.

Kişisel gelişimin olmazsa olmazı: Online derslere ve eğitimlere katılın

İkonik tasarımıyla dikkatleri üzerine çeken Envy 13, sürekli hareket halindekiler için ince ve hafif tasarımı, arkadan aydınlatmalı harika klavyesi, kusursuz profil ve geometrik desenli hoparlör ızgarası gibi üst düzey tasarım özellikleri içeriyor.

Eğitim konusunda hazırlanmış Coursera, Udemy gibi web sitelerinin yanı sıra dünyanın en iyi üniversitelerinin ücretsiz erişime açtığı ders içerikleri sayesinde bilimden fotoğrafçılığa, matematikten bilgisayar programlamaya, sanattan spora kadar her konuda merak ettiğiniz şeyleri öğrenebilir ve isterseniz ilgili olduğunuz konuda kendinizi geliştirebilirsiniz.

Biraz da hareket: Evde egzersiz yapmayı ve hareket etmeyi ihmal etmeyin

HP Spectre x360 13, hafifliği ve 22 saat batarya ömrüyle kullanıcıların bir gün boyunca sorunsuzca kullanmalarını sağlayacak kadar güç sunarak hareket özgürlüğünü en yüksek seviyede deneyimlemenizi sağlıyor.

Spor salonlarından uzakta kaldığımız bu dönemde hareketli kalabilmek oldukça zor ancak imkansız değil. Pek çok eğitmen ve spor salonu Instagram üzerinden herkese açık, ücretsiz egzersiz programları sunuyor. Ayrıca Youtube üzerinden de düzenli olarak takip edebileceğiniz yogadan pilatese, kardiyo egzersizlerinden fitness çalışmalarına farklı ihtiyaçlara cevap veren egzersiz programlarına erişebilirsiniz. İhtiyacınız olan tek ekipmansa şarjı uzun süre giden hafif bir bilgisayar ve özgürce hareket edebileceğiniz genişlikte bir oda.

“HP ENVY 13 Laptop ile ilgili detaylı bilgi almak için tıklayınız.”

“HP Spectre x360 ile ilgili detaylı bilgi almak için tıklayınız.”

Evden daha verimli çalışabilmek için pratik çalışma önerilerini derlediğimiz bu yazı HP’nin katkılarıyla hazırlanmıştır.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!