Dünyayı yürüyerek dolaşan gezgin Sarah Marquis: ”Maceracı olunmaz maceracı doğulur”

‘’Her şeyin ötesinde macera bir düşünce biçmidir, bakış açısıdır. İnsanın göremediği yanlarını ona gösterir, aydınlatır ve farkındalık kazandırır. Maceraya atılmak sınırlarınızı zorlamanız, kendinizi bedensel, zihinsel ve ruhsal olarak iyi hissetmeniz, duyularınızı harekete geçirmeniz ve yaşadığınızı anlamanızdır.’’

Sarah

Sarah Marquis’in ilham verici yaşam öyküsü

Sarah Marquis, küçüklüğünden beri macera peşinde koşmayı hiç bırakmayan ve bu tutkusuyla tüm dünyayı yürüyerek dolaşan bir gezgin.

Marquis’in çocukluğu küçük bir kasabada, ağaçlara tırmanarak ve saatlerce kuşları inceleyerek geçmiş. Küçüklüğünden itibaren motivasyonunu merakından alan Marquis, bu motivasyonla sürekli bir sonraki maceraya atılmaya hazır olarak büyüdüğünü belirtiyor.

En uzun yollar bir adımla başlar

Sarah’ın ilk macerası, 8 yaşındayken köpeğiyle birlikte, kimseye haber vermeden mağarada bir gece geçirmeye karar vermesiyle başladı. 17 yaşındayken Türkiye’yi at üstünde gezdi. Üstelik ata nasıl bineceğini bile bilmeden…

Seyahat merakı sonrasında Sarah’ı Avustralya’ya getirdi. Yürüyerek dolaşmanın seyahat merakını ve yaşamı anlama ihtiyacını gidermenin tek yolu olduğunu keşfeden Sarah, dünyayı yürüyerek dolaşmaya başladı.

Sonrasında Patagonya’yı karış karış, yürüyerek dolaştı. Seyahati sırasında Fransız polinezyası olan Moorea’dan ve burada yaşayan insanlardan çok etkilenen Marquis, bir süre burada yaşamaya karar verdi.

Kanada’yı kanoyla gezdi ve bu gezisi sonrasında, 2000 yılında Kanada sınırından Meksika sınırına kadar Amerika’yı dolaştı. 4 ay 6 günde, yürüyerek 4.260 km yol yaptı.

Mojave Desert

Washington

Bu zorlu macerasından sonra yeteneklerinin ve yapabileceklerinin sonuna geldiğini düşünen Marquis, Avustralya’da yeni bir maceraya atılmaya karar verdiğinde aslında daha yolun başında olduğunu gördü ve Avustralya çöllerini tek başına, yürüyerek geçmeye karar verdi.

Northern Australia, day 836

Great Sandy Desert

Canning Stock Route

2000 km sonunda ayaklar

avustralya gezisinden

2006 yılında Bolivya’dan başlayarak İnka toprakları olarak da bilinen Şile ve Peru’yu yürüyerek dolaştı. And Dağları’na kadar uzanan 8 aylık yolculuğunda 7000 km yol yürüdü.

Chile – Laguna Verde

Bolivia

Chile

Peru – Machu Picchu

2010 ve 2013 yılları arasında Sibirya’dan Avustralya’ya uzanan bir Asya turuna çıktı ve 17 Mayıs 2013’te Güney Avustralya’da yolculuğunu sonlandırdı.

Gobi Desert, 100km from the Chinese border

Gobi desert, winte

North Mongolia.

Sarah Marquies şu an yazar, blogger ve konuşmacı olarak tek başına çıktığı maceralarında edindiği deneyimleri seyahatseverlerle paylaşıyor.

Sarah Marquis’e dair detaylı bilgiye ve deneyim yazılarına buradan ulaşabilirsiniz. 

Fotoğraflar: Sarah Marquis

 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!