Herkes için balon gücüyle internet: Google Loon Project

Tüm dünyada insanların %60’ının internet erişimi yok. İnternette yaptığınız her şeyi şöyle bir gözünüzün önüne getirin; bütün hayatınızı internet bağlantınız olmaksızın geçirebilir miydiniz?

Google, bunun tam tersini sormuş: Ya istisnasız, dünyadaki herkesin internet erişimi olsaydı? Ya dünyadaki bütün öğrencilerin parmağının ucunda bir ansiklopedi olsaydı? Ya her doktor, en son bilimsel araştırmalara bir saniyede erişebilseydi? Ya dünyadaki her çiftçi, yarın havanın nasıl olacağını, bir fırtınanın yaklaşmakta olup olmadığını bilebilseydi?

Project-Loon metiniçi1

Bunları sağlayabilmek için kendilerine bir soru daha sormuşlar: “Nasıl, dünyadaki herkesi ucuz ve sürdürülebilir bir yöntemle internete bağlayabiliriz?”. İşte bu sorudan yola çıkarak, 2013’te Project Loon (Loon Projesi) adlı projeyi hayata geçirmeye başlamışlar.

Project Loon, 20 km yükseklikte dolaşacak bir yüksek irtifalı balon ağı oluşturarak tüm dünyaya internet dağıtılabileceği fikriyle ortaya çıkmış. Bildiğimiz üzere, yeryüzünden yaklaşık 10 km yükseklikte hava olayları yaşanıyor ve uçaklar uçuyor; bu “yüksek irtifalı büyük balonlar” ise bu olaylardan etkilenmeyecek şekilde, 20 km yükseklikte uçmak üzere dizayn edilmiş. Onları ancak bir teleskop yardımıyla görebiliyorsunuz. Uygun rüzgar akımı hesaplanarak, balonların belli bir yöne doğru uçmaları ve belli bir rotada geri dönerek birlikte hareket edebilmelerinin mümkün olabileceği düşünülmüş. Sonuç olarak bir balon hareket ettiğinde diğer balon onun yerini alacak şekilde ayarlanmış.

metiniçi 2

Balonlar hem birbirleriyle hem de yeryüzündeki internet dağıtım noktasıyla irtibat halindeler. Merkez internet sağlayıcısından aldıkları sinyali birbirlerine ve sonunda yeryüzünün diğer noktasına iletiyorlar.

Balonlar tamamen solar enerjiyle çalışıyor ve Loon Kontrol Merkezi tarafından yere inişleri ve kalkışları kontrol edilebiliyor. Loon Project balonları, rüzgar ve dünyanın dönüş hızı gibi etkilerle dünyanın çevresini tam tur dönerek Güney Amerika’dan Güney Afrika’ya gitmek, oradan tekrar Güney Amerika’ya dönmek üzere planlanmış.

metiniçi 3

Pilot program Yeni Zelanda’daki radyo istasyonları ve kullanıcılarıyla, Güney Hemisphere bölgesinde gerçekleştirilmiş. Pilot program katılımcılarına, telefonlarını Loon Ağı’na bağlayabilmeleri için özel SIM kartlar verilmiş. Bu deneme programı başarıyla hayata geçirilmiş ve şu anda Google’ın Loon Project sorumluları, bu programı nasıl genişletebilecekleri üzerine çalışıyorlar. Kesintisiz internet bağlantısını Güney Hemisphere bölgesinde tamamen sağladıktan sonra dünyanın diğer noktalarına da interneti götürmek için çabalamaya devam edecekler. Ne harika değil mi?

metiniçi 4

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!