Dünyanın ilk yapay zekalı vibratörü: HUM

Vibratör, geçmişi 19. yüzyıl kadar eski tarihlere dayanan ve hala tüm dünyada kadınlar tarafından yaygın olarak kullanılan bir seks objesi. Günümüzde cinsel hazzı artırmaya yönelik kullanılan vibratörlerin birbirinden farklı şekillerde, renklerde ve boyutlardaki yüzlerce çeşidine ulaşabilmek mümkün. Ancak yaratıcı bir kadın girişimci, vibratör çeşitliliğine farklı bir boyut kazandırarak, gelişen teknolojiyi insanın en temel biyolojik ihtiyaçlarından biri olan cinsel hazzı artırmaya yönelik kullanarak oldukça ilginç bir girişime imza atmış.

Dünyanın ilk yapay zekalı vibratörü HUM nasıl ortaya çıktı?
Kaynak: Goodface Provocateur

Dünyanın ilk yapay zekalı vibratörü olan HUM’ın yaratıcısı Sunny Allen, Silikon Vadisi’nin “biohacker“larından. Biohackerları kısaca insan-makine etkileşimi üzerine çalışan ve bu etkileşimi insanın yaşam kalitesini artırmak için kullanmak üzere araştırma-geliştirme çalışmaları yürüten kişiler olarak tanımlayabiliriz. HUM, Allen’ın yapay zekalı vibratör yaratma fikri ve projenin diğer iki ortağı olan Aaron Hammack ve Jonathan Driscoll’ın iki yıllık yazılım geliştirme sürecinin sonucunda ortaya çıkmış.

HUM, kullanım sırasında kullanıcının bedensel hareketlerine ve yapılan basınca göre bir insanın vereceği tepkilere en yakın tepkileri kullanıcısına sağlayabiliyor.

Akıllı telefonlarla bağlantılı hale gelebilecek kadar teknolojik gelişmelere ayak uydurmuş diğer “akıllı” vibratörlerden farklı olarak HUM, kullanıcıların cinsel davranışlarını öğrenerek ihtiyaca göre tepki verme özelliğine sahip. Birçok vibratör yalnızca belirli titreşim seviyeleri ve yoğunluk seçeneği sunarken HUM, içindeki 80MHz’de çalışan işlemci sayesinde kullanım sırasında kullanıcının bedensel hareketlerine ve yapılan basınca göre bir insanın vereceği tepkilere en yakın tepkileri kullanıcısına sağlayarak gerçek bir insanla seks yapıyormuş hissini yaratabiliyor.

HUM, kullanıcıların cinsel davranışlarını öğrenerek ihtiyaca göre tepki verme özelliğine sahip.

Allen’a yapay zekalı vibratör yaratma fikri konusunda ilham veren kişi ise projenin diğer yaratıcılarından olan Driscoll. Driscoll kız arkadaşıyla piyasadaki vibratörleri incelerken, vibratör kullanmanın mekanikliğini ve cinsellikte karşılıklı paylaşımın cinsel haz için ne kadar önemli olduğunu düşünerek fikrini bir konuşma esnasında Allen ile paylaşıyor. “Ne yaptığının, kullanan kişiye nasıl bir haz verdiğinin farkında olmadan, kendi dünyasında olan bitenden habersiz durmadan titreyip duran bir alet… Cinsel haz duyabilmek için her şeyden önce karşımızdaki kişinin bizi hissetmesini isteriz. Bize tepki vermesini, bizim tepkilerimizin farkında olmasını, deneyimleyerek öğrenmesini ve keşfetmesini bekleriz” fikriyle bunu bir seks oyuncağına nasıl entegre edebilecekleri üzerine tartışan girişimciler HUM’ın yazılımını da bu fikirler doğrultusunda şekillendirmişler.

HUM nasıl çalışıyor?
Vibratör üzerindeki basınç arttıkça, mekanizmadaki motorun titreşimleri de giderek artıyor ve basınç artmaya devam ettikçe bir süre sonra vibratör ileri geri hareket etmeye başlıyor

HUM, farklı basınç tiplerini algılayabilen hareket ve basınç sensörlerinden oluşuyor. Bu sensörler, yalnızca parmak ucunuzu vibratörün yüzeyine hafifçe değdirdiğinizde bile tepki verebilecek kadar hassaslar. Vibratör üzerindeki basınç arttıkça, mekanizmadaki motorun titreşimleri de giderek artıyor ve basınç artmaya devam ettikçe bir süre sonra vibratör ileri geri hareket etmeye başlıyor. Yani kullanıcıya istediği şekilde kademeli olarak sevişme süresini ve yoğunluğunu kontrol etme olanağı sağlıyor. HUM’ı diğer “akıllı” vibratörlerden farklı kılan en önemli özellik kontrol etmek için herhangi bir kumandaya ya da akıllı telefona ihtiyaç duymadan yalnızca bedensel tepkilerinizle hareket kontrolünü sağlayabilmeniz. Bu sayede HUM’ın gerçeğe en yakın cinsellik deneyimini sunduğunu söyleyebiliriz.

 
 

 

İlginizi çekebilir: Kadın cinselliği, histeri ve vibratörün bulunuşunun tuhaf hikayesi

Kaynaklar:
meethum.com
dailydot.com
indiegogo.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!