Dünyanın “ilk yapay yaprağı” insanların uzayı kolonileştirmesine olanak sağlayabilir

Sentetik biyolojik yaprağın (su ve karbondioksidi emerek tıpkı gerçek bitkiler gibi oksijen üretiyor) yaratıcısı Julian Melchiorri; uzak mesafeli uzay yolculuğunun, ürettiği yaprak sayesinde mümkün olabileceğini söylüyor.

julian melchiorri

Bitkiler sıfır yer çekiminde büyüyemez diye açıklıyor Melchiorri ve devam ediyor: “NASA uzayda yaşayabilmemiz ve uzayda daha uzak mesafeli yolculuklara çıkabilmemiz için oksijen üretecek farklı yollar araştırıyor. Bu materyal ile şu anda keşfedebildiğimizin daha fazlasını yapabiliriz.”

yapay yaprak projeleri

Melchiorri’nin Royal Sanat Koleji’nde icat dizaynı mühendisliği dersi projesi olarak geliştirdiği ve Tufts Üniversitesi’nin ipek labaratuarından destek aldığı Silk Leaf projesi, ipek proteinden yapılan bir matriste bekletilmiş kloroplastlardan oluşuyor.

kloroplast

Materyalin doğrudan ipek liflerinden elde edildiğini söyleyen Melchiorri; “Bu materyalin molekülleri stabile etmek gibi harika bir özelliği var. Kloroplastlaro bitki hücrelerinden elde ettim ve ipek proteinin içine yerleştirdim. Sonuç olarak ise, tıpkı gerçek bir yaprak gibi yaşayan ve solunum yapan ilk fotosentetik materyale kavuştum” diyor.

yapay yaprak üretim

yapay yaprak

Biyoloji derslerinde öğrendiğimiz bitki yaprakları gibi, Melchiorri’nin ipek yaprakları (Silk Leaf projesi) da oksijen üretebilmek için ışığa ve az miktarda suya ihtiyaç duyuyor.

İcadın sahibi Melchiorri: “Silk Leaf ilk yapay biyolojik yaprak. Çok hafif, az enerji tüketimi yapıyor ve tamamen biyolojik. Benim fikrim şuydu; yapay bir ortamda doğanın verimliliğini kullanmak. Bu materyal ile bir yandan evi aydınlatırken, diğer yandan da bizler için oksijen üretiyorum” diye açıklıyor.

yapay yaprakla aydınlatma

Ancak Melchiorri, ürününün daha geniş bir yelpazede kullanılabileceğinden de bahsediyor; “Açık hava uygulamaları için de kullanılabilir. Bina cepheleri, havalandırma sistemleri gibi. Havayı dışarıdan emerek bu biyolojik filtrelerden geçmesini sağlarsınız ve içeriye oksijenli temiz havayı verirsiniz.”

 

Kaynak: Silk Leaf 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!