Dünyanın ilk AVM içi kapalı alan “dikey tarım tesisi” İstinyePark’ta açıldı

Doğal kaynakları gelecek nesillere aktarabilmek ve insanların mevcut ihtiyaçlarını karşılarken gelecek nesillerin de ihtiyaçlarını gözetebilmek için sürdürülebilirlik, günümüzde her zamankinden çok daha kritik bir öneme sahip. Yaşamın her alanında ön plana çıkmaya devam eden sürdürülebilirlik, tarım alanında da hızla gelişiyor ve sürdürülebilir tarım yöntemlerinden biri olarak dikey tarım, dünya genelinde olduğu gibi ülkemizde de kendine önemli bir yer ediniyor. Ve öncülüğü Dikey tarım teknolojileri şirketi Plant Factory üstlenerek tarımda geleceğin kapılarını İstinyePark’ta aralıyor.

Tarım Sektörünün Geleceği: Dikey Tarım Tesisleri

Mühendislik ve gıda teknolojisi alanında uzmanlardan oluşan Plant Factory’nin genç kurucu ortakları; Halil Beşkardeşler, Ahmet Güney, Anıl Sönmez ve Emre Kaynar gıda üretimi için sürdürülebilir ve verimli bir gelecek yaratmayı amaçlıyor. Plant Factory; topraksız, ilaçsız tarım tesisleri ve her bitkinin ihtiyacına göre iklim koşullarını simüle etmesine olanak sağlayan teknolojiler geliştiriyor. Günde 2800 yılda yaklaşık 900.000 adet üretim kapasitesine sahip İstinyePark’taki yeni tesisinde sanayi tipi üretim yapmaya devam eden Plant Factory, üretim hacmiyle sektörde rakip tanımıyor. Plant Factory, 1 dönümlük alanda 315 dönümlük üretim yapıyor olacak.  Şehrin tam kalbinde açılan tesis, birçok çeşit sebze ve taze baharatın şehir içinde üretilmesine ve şehir merkezinden restoranlara kolayca tedarik edilmesine imkân sunacak; karbon ayak izini önemli ölçüde azaltacak.

Dünyada Bir İlk

Plant Factory’nin İstanbul Dragos’ta faaliyet gösteren Ar-Ge merkezinden sonra kurulan ilk ticari tesisi, İstinyePark AVM’nin kapalı alanında yer aldı. Bu yenilikçi adımı; dünyada ilk kez bir alışveriş merkezinde kurulan sanayi ölçeğinde dikey tarım tesisi olarak sektörde devrim niteliği taşıyor. Plant Factory’nin dünyada ses getirecek projelere devam edeceğinin de habercisi. Kendini işine adamış, tutkulu bireylerden oluşan bir ekip ve en son teknolojilerle hayat bulan Plant Factory, önümüzdeki yıllarda tarım endüstrisindeki sorumluluğu yönetmeye hazırlanıyor.

Herkes İçin Erişilebilir, Taze, Sürdürülebilir Gıda

Plant Factory, yeni dikey tarım tesisini İstinyePark’ta kurarak sürdürülebilir ve verimli gıda üretimini tüketicilerle ve restoranlarla buluşturma hedefinde bir adım daha ilerledi. Plant Factory, topraksız ve ilaçsız üretim yöntemleriyle gıda üretiminin çevresel dezavantajlarını en aza indiriyor ve tüketicilere taze ve tarım ilacı kullanılmayan, mevsimden bağımsız, 365 gün aynı standart ve kalitede üretilen, raf ömrü uzun ürünler sunuyor.

Sektöre ilham veren dikey tarım tesisinin İstinyePark içinde kurulması, tarım ve gıda sürdürülebilirliğinde yeni bir dönemi işaret ediyor. Plant Factory, insan müdahalesini en aza indirerek, çimlenmeden hasada kadar tüm aşamaları kontrol ederek ve geleneksel tarım yöntemlerine kıyasla %95 daha az su tüketerek gıda üretimi için daha temiz bir geleceğe öncülük ediyor.

“Olağanüstü ve umut verici bir teknoloji!”

Plant Factory kurucu ortaklarından Halil Beşkardeşler ise; “Bu iş birliği tüm ekibimiz için heyecan ve umut verici. Gelecekte yapacağımız çalışmalar için bizi motive ediyor. İstinyePark’ın modern yapısı ve konumu, dikey tarımın daha geniş kitlelere ulaşması için mükemmel bir platform sunuyor. Yeni tesisimizle birlikte, şehirli tüketicilerin daha taze ve sürdürülebilir ürünlere erişmesini sağlamış olacağız.” diyerek düşüncelerini paylaştı.

Tesisin 27 Nisan’da gerçekleşen açılışının davetlileri arasında akademisyenler, mutfak şefleri ve sektör profesyonelleri yer aldı. Açılış etkinliğine katılan şeflerden BigChefs Mutfak Koordinatörü Murat Aslan, “Dikey tarım geleneksel tarıma göre hem su tüketimi açısından hem çevreye yararı açısından daha uygun. Dikey tarım teknolojisi ile üretilen gıda ürününün ihtiyacına göre verilen besin kaynakları aracılığı ile ürünün daha standart hale gelmesi sağlanıyor. Bir de topraksız tarımda böceklenme, kirlenme vs olmadığı için şefler açısından kullanımı daha kolay oluyor. Biz de BigChefs olarak dikey tarıma önem veriyoruz ve bu alanda yapılan çalışmaları destekliyoruz. Plant Factory’nin üretim tesisini gezdim, tesis hem teknolojik hem işleyiş olarak, yaz ve bahar çimlendirme alanları ile beni çok şaşırttı. Bir Türk olarak böyle bir teknolojiyi hayata geçirebildiğimiz için gurur duydum. Plant Factory’nin sektörümüzde yolunun açık olduğuna inanıyorum.” dedi.

Evlerde ve Restoranlarda Plant Factory Ürünleri

Plant Factory’nin İstinyePark alışveriş merkezindeki yeni tesisinin açılışı şirketin yolculuğunda önemli bir dönüm noktası. Yenilikçi teknolojisi ve sürdürülebilirliğe olan bağlılığı ile Plant Factory, dikey tarım endüstrisinde öncülük etmeye hazırlanıyor. Tesiste yetiştirilen marul çeşitleri, fesleğen, reyhan, renkli pazı, kişniş, su teresi, yeşil ve mor kale, maydanoz çeşitleri ve pak choi gibi ürünler, 28 Nisan itibari ile Macro Center’larda ve e-ticaret platformu Taze Direkt’te tüketici ile buluşuyor olacak. Otel & Restoran müşterileri için ise tesiste ve sipariş ile satın alım alternatifleri mevcut.

Plant Factory ve dikey tarım tesisleri hakkında daha fazla bilgi almak ve ürünlerini denemek için www.plantfactory.company web sitesini ziyaret edebilir veya @plantfactory.co Instagram hesabını takip edebilirsiniz.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!