Dünyanın her bir yanından 27 geleneksel düğün kıyafetinin etkileyici fotoğrafları

Dünyadaki bütün gelinler ve gelin adayları düğünlerindeki en önemli şeylerden birinin gelinlik olduğunu bilir. Birçok ülkede gelinlik, çiftin mirasının bir tezahürü olarak kabul ediliyor. Gelinlikler aileler tarafından düğünden haftalar önce özenle seçiliyor ve titizlikle saklanıyor ve düğün günü gelinler el birliğiyle özenle hazırlanıyor.

Genelde giyilen gelinliklerin benzersiz olması, gelinlik seçerken en önemli unsur olarak kabul ediliyor. Günümüzde ise dünya çapında evrenselleşen beyaz gelinlikler, hala çoğu kültürde ve geleneksel düğünde renk ve şekil değişikliklerine uğruyor. 

Giyilen gelinliğin modelinin ve diğer tüm detaylarının önemi bulunuyor. Genelde gelinlikler; renk, silüet ve detay, gelenek ve dini inançlara uygun olarak tasarlanıyor. Biliyorsunuz ki iki gelin asla birbirine benzemez. İşte bu sözü sonuna kadar hissettiren, geleneklere göre tasarlanmış farklı dünya ülkelerinin özgün gelinlik modelleri:

1. Türkiye
Türkiye

Bir Türk gelin, babasının düğün evini terk etmeden hemen önce. Gelin beline kırmızı bir kemer bağlar ve bu kemer; şansı, cinselliği ve mutluluğu temsil eder.

2. Bulgaristan
Bulgaristan

Bulgaristan’ın Ribnovo kentinde düzenlenen bir düğünde gelinin yüzü beyaza boyanmış ve gelinliği renkli payetlerle süslenmiştir.

3. Makedonya
Makedonya

Makedonya’da geleneksel düğünlerde gelinler, kırmızı, beyaz ve altın rengi nakışlı ve işlemeli elbiseler giyiyor.

4. Sri Lanka
Sri Lanka

Sri Lankalı gelin, Doğu ve Batı geleneklerini harmanlayarak, işlemeli ipek saris giyiyor ve Avrupai görünümlü bir duvak takıyor. Mücevherleri ise çok değerli taşlardan oluşuyor.

5. Hakasya
Hakasya

Rusya’da yaşayan Khakas (Hakasya) halkı arasında geleneksel gelin kıyafetleri, dondurucu soğuklarda gelinlerin ısınabilmesi için bir yün şapkadan ve ağır kürklü bir kaftandan oluşuyor.

6. Yahudi düğünleri
İtalya’da bir Yahudi düğünü

Yahudi düğün geleneğinde gelin, yüzü ve eli hariç her şeyi kapatan, üzerine hafif bol gelen bir elbise giyiyor. Genelde gelinliklerde upuzun dantelli bir kuyruk bulunuyor.

7. Suriye
Suriye

Suriyeli gelin, ailesi tarafından kendisine verilen uzun kollu bir elbise giyiyor ve altın takılar kullanıyor. Geleneklere göre genelde gelinlikler renklidir, ancak bu zamanla değişmiş ve günümüzde çoğu gelin artık beyaz gelinlik tercih ediyor.

8. Tacikistan
Tacikistan

Tacikistan’da geleneksel bir düğünde gelin, bir çift pantolon üzerinde basit bir beyaz elbise giyiyor. Günlerce sürebilecek olan düğünlerde gelinler son günlere doğru kıyafet değiştirebiliyor.

9. Endonezya
Endonezya

Yaklaşık 8.000 adadan oluşan Endonezya’da moda bölgeye göre değişiyor. Çoğu gelin, ağır nakışlarla süslü ve canlı renklere sahip düğün elbiseleri giyiyor.

10. Pakistan
Pakistan

Koyu kırmızılar, pembeler ve morlar Pakistanlı gelinlerin düğün elbiselerinde en çok tercih edilen renkler. Bazı çiftler sevgi ve kabul sembolü olarak birbirlerinin etrafına çelenk koyuyor.

11. Hindistan
Hindistan

Hint gelinleri düğünden önce şans getireceğine inanılan kırmızı renkte “lehenga” adı verilen bir etek giyiyor ve 16 adet aksesuarla adeta baştan ayağı süsleniyor. Solah Shringar olarak adlandırılan bu süslemeler küpelerden, bilekliklerden, bilekliklerin çevrelerine bağlanan zincirlerden ve saça uygulanan parlak kırmızı tozdan oluşuyor.

12. Somali
Somali

Somali’deki modern gelinler, İslam kültürüne uygun olarak, Batı tarzı bir elbise ve baş örtüsü kullanmayı tercih ediyor. Düğünden önce ise saçlara veya ellere kına uygulanıyor.

13. Nubiya
Nubiya

Nubiya’da gelinler üç tane duvak takıyor; başlarının üstüne renkli bir tane, yüzlerini kapatan bir tane ve başlığı tamamen maskeleyen ağır beyaz bir duvak.

14. Tibet
Tibet

Tibet’te düğün öncesinde damat geline bir baş örtüsü, örgülerine takılan gümüş parçaları veya Buda’nın küçük bir metal heykelini içeren bir muska, bir gelinlik ve bir mücevher hediye ediyor.

15. Eritre
Eritre

Eritre’de geleneksel düğün kıyafetleri mor ve altın koyu renkli kadife taçlardan, işlemeli kaftanlardan ve ipek elbiselerden oluşuyor.

16. Tıva Cumhuriyeti
Tıva Cumhuriyeti

Tıva Cumhuriyeti’nde geleneksel düğün kıyafetleri, halkın göçebe yaşam biçimlerini yansıtıyor. Parlak renklerden ve zengin detaylardan oluşan düğün kıyafetleri,  ata binerken bile rahatlıkla giyilebilmesi ön planda tutularak tasarlanıyor.

17. Filistin
Filistin

Düğün gününde Filistinli gelin çarpıcı beyaz bir elbise giyiyor. Beyaz renkli gelinlik, gelinin annesi tarafından elle işleniyor bu sayede gelinlik özgün bir hale getiriliyor.

18. Peru
Peru

Peru’nun yukarısındaki Lima’da geleneksel düğünlerde gelinler, kırmızı ve siyah renkte bir elbise giyiyor, bol işlemeli ve pamuklu elbiseler çoğul katmanları sayesinde daha da büyük hale getiriliyor.

19. Ürdün
Ürdün

Ürdün’de gelinler beyaz elbiseler giyer ve altın veya gümüş takılar takıyor. Büyüme, uyum ve güveni sembolize ettiği için çoğunlukla yeşil bir ipek bezle başlarını örtüyor.

20. Mali 
Mali

Mali’de gelinler, kaftan olarak adlandırılan bir elbise giyiyorlar, bu elbise damadın Dashiki’sinin rengiyle uyum sağlıyor. Genelde düğün partilerinde giyilen kıyafetlerde Afrika’nın kendi renkleri olan lavanta veya mor renklerini tercih ediliyor.

21. Kore  
Kore

Geleneksel Kore kostümü olan Hanbok binlerce yıldır gelinler tarafından düğünlerde giyiliyor. Hanbok’un İçinde ise uzun kollu bir ceket ve pamuktan veya ipekten yapılmış yüksek bel bir etek bulunuyor.

22. Japonya
Japonya

Japonya’da gelinlere kar beyaz bir kimono örtülüyor. Tsunokakushi adı verilen ipek başlık gelinin itaatkar bir eş olduğunu sembolize ediyor ve gelinin “kıskançlık boynuzunu”  gizlediğine inanılıyor.

23. Fas
Fas

Fas düğünlerinin programlarında üç adet gardırop değişikliği ile bir gösteri bulunuyor. Resepsiyon için gelin ailesinin bölgesinin kültürünü yansıtan beyaz bir kaftan veya bornoz giyiyor.

24. Nijerya
Nijerya

Nijerya’da gelinler parlak renkli dantelli bluzlar ve desenli kaftanlar giyiyor. Genelde ithal Hint kumaşlarından yapılan kaftanını, mercan boncuklu takıları ve süslü başlığı tamamlıyor.

25. Çeçenistan
Çeçenistan

Çeçenistan’da tevazuyu vurgulayan bir kıyafet yasası uygulanıyor. Gelinler onları baştan aşağı örten beyaz bir elbise giyiyor. Metal bağlantı elemanları, kıyafetlerini süslüyor ve bellerine anneden kızına miras olarak geçen bir gebelik kemeri bağlanıyor.

26. İtalya
İtalya

İtalya’da gelinler genelde şans ve doğurganlık getirdiğine inanılan mavi renkte bir aksesuar takıyor fakat bazen bu mavi aksesuarı yeşil bir elbise ya da çiçekle değiştirebiliyorlar.

27. Amerika
Amerika

Amerika’da gelinler her zaman beyaz giymiyorlardı…

19. yüzyıl Amerika’sında gelinler düğünlerde kendilerine en çok yakıştığını düşündükleri elbiseyi giyerlerdi.

19 yüzyıl Amerikası’nda gelinler, düğünlerde kendilerine en çok yakıştığını düşündükleri elbiseyi giyerlerdi. Beyaz gelinliklerin temizliğinin zor olması nedeniyle, beyaz giymekten kaçınırlardı.

Kaynak:
BusinessInsider

                                                  

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!