Dünyanın en ilginç 7 merdiveni

Biliyorum, merdiven çıkmaktan hiç hoşlanmıyoruz. Fakat bazı merdivenler var ki; sadece bu merdivenleri çıkmak için bile seyahat etmek isteyebilirsiniz. Tasarımı, sunduğu manzara ve yaratıcılığıyla işte sizi büyüleyecek dünyanın en ilginç 7 merdiveni:

1. Haiku Merdivenleri, Hawaii, Amerika

Adı “Cennete çıkan merdiven” olarak da bilinen Haiku Merdivenleri, Hawaii’nin Oahu Adası’nda bulunuyor. Haiku Merdivenleri’nde toplamda 3,922 basamak var. II. Dünya Savaşı döneminde zirvede bulunan radyo antenini tamir etmek gerektiğinde kolay ulaşılabilsin diye yapılan Haiku Merdivenleri’ne çıkmak için gerçekten cesaretli olmak gerekiyor.

2. Potemkin Merdivenleri, Odessa, Ukrayna

Potemkin stairs
Potemkin Merdivenleri – Ukrayna

Ukrayna’nın Odessa şehrinde bulunan Potemkin Merdivenleri, şehrin en önemli simgesi. Öyle ki, bu merdivenler denizden şehre girişin resmi yolu olarak görülüyor. 1837-1841 yılları arasında inşa edilen Potemkin Merdivenlerine yukarıdan bakıldığında sadece sahanlıklar, aşağıdan bakıldığında ise sadece basamaklar görülüyor.

3. Schlossberg Merdivenleri, Graz, Avusturya

Avusturya’nın Graz şehrinde bulunan Schlossberg Merdivenleri, şehrin en önemli simgelerinden biri olan Saat Kulesi’ne çıkmak için kullanılıyor. Kayaya şekil verilerek yapılan Schlossberg Merdivenleri 260 basamaktan oluşuyor. Bu merdivenleri bizzat çıkmış biri olarak hiç zorlayıcı olmadığını söyleyebilirim. Üstelik yukarıda sizi nefis Graz manzarası bekliyor.

İlgili yazı: Avrupa’da yürüyerek gezilebilecek en iyi 10 şehir

4. Chand Baori Merdivenleri, Jaipur, Hindistan

7780304178_2e77a3578c_h
Chand Baori Merdivenleri – Hindistan

M.Ö 800 yılında inşa edilen Chand Baori Merdivenleri, 3500 basamağı ve 33 metre derinliği ile Hindistan’ın en derin ve en geniş merdivenleri olma özelliğini taşıyor. Chand Baori Merdivenleri aynı zamanda Hindistan’daki insanların dini seramonilerini gerçekleştirdiği yer olarak da kullanılıyor.

5. Moses Köprüsü Merdivenleri, Halsteren, Hollanda

Sofistike mimarisi ile tam da Hollanda’ya yakışır bir merdiven burası. Tasarımı Hollandalı mimarlık firması RO & AD tarafından yapılan Moses Köprüsü Merdivenleri neredeyse su seviyesinin altında. Roovere Kalesi’ne gidiş yolu olarak tasarlanan bu köprü merdiven adını Kızıl Deniz’i asası ile ikiye ayırmasıyla bilinen Musa’dan alıyor.

6. Spiral Merdiven, Linzhou, Çin

Çin’in Linzhou şehrindeki Taihang Dağı’nda bulunan Spiral Merdiven’e çıkmak için 60 yaşın altında olmanız ve herhangi bir kalp ve ciğer hastalığınız olmadığını taahhüt etmeniz gerekiyor. Spiral Merdiven’de toplamda 300 basamak var ve 91,5 metre uzunluğunda.

7. Bueren Merdivenleri, Liege, Belçika

liege8
Bueren Merdivenleri – Belçika

1881 yılında askerler tehlikeli vadilerden yürüyerek şehre inmesinler diye yapılan 374 basamaklı Bueren Merdivenleri’nin en üst katına çıktığınızda harika Liege manzarası sizi bekliyor.

Öznur Demirhan
Bu hayatta en çok heyecan duyarak yaptığım şey seyahat etmek, beni en çok motive eden şey yeni yerler görmek, olmaktan en mutluluk duyduğum yerler ... Devam