Dünyaca ünlü doktor Mark Hyman’dan temel beslenme önerileri

Mark Hyman, dünyaca ünlü bir doktor ve çok satan kitapların yazarı. Sağlıksız beslenmeye savaş açmış olan Amerikalı doktor, metabolizma konusundaki uzmanlığıyla tanınıyor. Şimdiye dek yazdığı Kan Şekeri Diyeti ve Ultra Metabolizma gibi kitapları NY Times’ta aylarca çok satanlar listesine girdi. İşte eski ABD başkanı Bill Clinton ve yine başka bir dünyaca ünlü doktor Mehmet Öz başta olmak üzere pek çok uzmandan övgüler alan Hyman’dan siz okurlarımız için derlediğimiz temel beslenme önerileri:

Sağlığın temeli beslenme

Dr. Hyman, söz konusu metabolizma olduğunda sistem içindeki her şeyin birbirini etkilediğini ifade ediyor. Bu sistemin en temelinde ise beslenme alışkanlıkları var. Hyman’a göre tükettiğimiz besinler çok güçlü. Hatta o kadar güçlü ki, sağlığımızı tamamen dönüştürebilecek düzeyde. Ve biz, iyi beslenmeyi ve kendimize bakmayı öğrenmek zorundayız.

Dr. Mark Hyman’a göre beslenme sağlığımızın temelini oluşturuyor.
Yediğiniz her bir lokma sağlığınıza karar veriyor

Ünlü doktor, sadece besinleri tüketmemiz gerektiğini söylüyor. Kulağa biraz saçma gelebilir, ancak bugün yediğimiz pek çok şey aslında besin değil. Trans yağlar, kimyasallar, işlenmiş şeker, katkı maddeleri, antibiyotikler ve bunlar gibi diğer maddeler ne yazık ki günlük beslenmemize girmiş olsa da hiçbiri gerçek bir yiyecek değil. Ve sağlığımıza karar veren şey, aslında tam olarak yediğimiz şeyler.

Dr. Hyman, ne yersek o olduğumuzu söylüyor ve ekliyor:

“Mikrobiyota, bağırsaklarımızda yer alan mikroskobik canlılardan oluşan bir ekoloji anlamına geliyor ve yediğimiz her bir lokma ile bu ekoloji değişiyor. Bahsettiğim şey yıllar içinde genlerimizin değişmesi değil. Aksine genlerimiz yediğimiz her bir lokma ile değişiyor. İşte yiyeceklerle sağlığımız arasındaki bağlantı bu kadar kuvvetli.”

İlginizi çekebilir: Vücudumuzun gizli savaşçıları: Mikrobiyomlar

Şekeri hayatımızdan tamamen çıkarmalı mıyız?

Beslenmeyle ilgili şimdiye dek çok şey yazılıp çizildi. Ve bu yazılanlar arasında şekeri, hatta meyveleri bile hayatımızdan çıkarmamız gerektiğini söyleyenler oldu. Kendisinin de şekeri sevdiğini ve insanların şekeri sevmek üzere programlandığını söyleyen Hyman, meyveleri hayatımızdan çıkarmamız gerektiğini düşünmüyor. Her sabah hazırladığı shake’in içine kırmızı meyvelerden ekleyen Hyman, bunları özellikle glisemik indeksleri düşük olduğu için tercih ettiğini ifade ediyor. Ünlü doktora göre doğalında tatlı olan hiçbir şey sağlıksız değil. Yani hayatımızdan çıkarmamız gereken rafine şeker, meyve şekeri değil. Ancak yine de bunların düşük glisemik indeksli olanlarını daha sık tercih etmeye özen göstermeliyiz.

Yanlış beslenme hangi hastalıklara yol açıyor?

Hyman’a göre; mağarada yaşayan atalarımızın tükettiği şeker yılda 22 çay kaşığı kadardı. Bizse modern çağda günde 22 çay kaşığı şeker tüketir hale geldik. Ve şu an yaşadığımız metabolik rahatsızlıkların nedeni de bu tüketim alışkanlığından kaynaklanıyor. ABD’de toplum, bundan 30 yıl öncesine göre yüzde 70 daha kilolu. Ve bu obezite oranı gittikçe artıyor. Aynı şekilde kalp hastalıkları, çok sayıda kanser türü, demans, depresyon, akne, kısırlık gibi hastalıkların kaynağı da Hyman’a göre artan şeker tüketiminden başka bir şey değil.

Çok zayıf ya da kilolu olup aynı anda sağlıklı olmak mümkün mü?

Uzun yıllardır zihinleri meşgul eden başka bir konu ise fazla kilolu ya da çok zayıf biri olup aynı zamanda sağlıklı bir birey olabilmenin mümkün olup olmadığı sorusu. Hyman bu konuda önemli olanın vücudun dengesi olduğunu ifade ediyor:

“Birçok insan dışarıdan bakıldığında şişman görünmeyebilir. Ancak bu, o insanların içte de şişman olmadıkları anlamına gelmez. İç organlarınızın etrafında yağ depolamışsanız, zayıf görünseniz bile bu sizin şişman olduğunuz anlamına gelir. Aynı şekilde iç organlarınızın etrafında yağ olmadığında da, metabolik anlamda sağlıklısınız demektir.”

Dr. Mark Hyman’dan beslenme ve sağlıklı yaşama dair daha fazla bilgi almak için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz:

Dr. Mark Hyman | Revitalize | On Sugar & The Only Rules You Need To Eat Healthy

 

İlginizi çekebilir: Depresyonu azaltmaya yardımcı 6 faydalı besin

 

Kaynak:
mindbodygreen.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!