Değişime kendinizden başlayın: Dünya Değişim Günü 7 Temmuz’da kutlanacak

Yıllardır duyduğumuz ya da dile getirdiğimiz değişim son derece etkili bir sözcük olsa da hangimiz değişimi hayatlarımıza yansıtabiliyoruz? Hepimiz dünyada, çevremizde hatta ailemizde değişikliklerin olmasını istiyoruz ama kendimiz bu konuda ne yapıyoruz? Bu noktada unutulmaması gereken değişimin bizzat insanın kendisiyle başladığıdır. 

Uluslararası Değişim Federasyonu (ULUDEF) tarafından düzenlenen ve “Değişim Nefesle Başlar” teması ile kutlanacak Dünya Değişim Günü etkinliği 7 Temmuz Cumartesi, yurt içi ve yurt dışında çeşitli etkinliklerle kutlanacak. Etkinlikler, müzik ve dans gösterileri ile başlayacak, ardından değişimin önemi anlatılacak ve değişim nefes uygulaması ile devam edece Ücretsiz olan etkinlikler herkesin katılımına açık.

Dünya Değişim Günü 7 Temmuz’da kutlanacak

“Değişim Nefesle Başlar”

Toplum bireylerden oluşur ve her bireyde meydana gelen küçücük bir değişim bile kelebek etkisi ile toplum üzerinde bir etki yaratır. Bireyin değişiminde nefes temeldir, çünkü nefes yaşam iksiridir.  Bu yaşam iksirini nasıl kullanacağını bilmeyen kişi, bunun hayatında gerçekleştireceği mucizelerden mahrum kalır.

İşte, sadece nefesini fark et, onu izle ve sonra da onu kontrol et… Böylece yaşamını da kendi ellerine alacaksın ve hayatında istediğin her türlü değişimi gerçekleştirebileceksin.

Değişim

Değişim deyince akla sonsuz seçenekler geliyor, ama biz burada spesifik bir değişimden bahsediyoruz.  Daha aydınlık bir gelecek için tüm dünyanın topyekün pozitif yönde değişimini kastediyoruz. Gezegenimiz tehlike sinyalleri veriyor, her geçen gün milletler arası yeni savaşlar çıkıyor, bireyler gittikçe daha mutsuz oluyor çünkü gelecekle ilgili umutları yıkılıyor.

Teknoloji ilerliyor ve bu, insanlığın da ilerlediği şeklinde bir yanılgı yaratıyor, ama dikkatlice bakıldığında teknolojik ilerlemenin insanlığı daha aydınlık bir geleceğe taşımadığı görülüyor. Bu yüzden teknolojik ilerleme ile insanlığın ilerlemesini birbirinden ayırmalıyız. Biz burada insanlığın aydınlanmasından bahsediyoruz. İnsan robot değil ki, teknolojik ilerleme insanın üst modellerini ortaya çıkarsın, o yüzden teknolojiyi bir tarafa bırakalım ve insanlıktan bahsedelim.

Gezegenin, toplumların ve bireylerin gelişmesi, ilerlemesi ve bütünleşmesi için değişim gerekiyor. Herkes değişmek istiyor, dünyanın pozitif yönde değişmesini istiyor ama bunu sağlayamıyor, bunun nedenlerini araştıralım. İnsanlar neden değişimi sağlayamıyor?

Dünya Değişim Günü 7 Temmuz’da kutlanacak

İşte bu soruların cevabını bulmak için Dünya Değişim Günü’nde insanlığa etkili bir değişim anahtarı sunuluyor: “Kendini değiştir.”

Eğer dünya değişsin, savaşlar bitsin, gelecek umutla dolsun istiyorsan kendini değiştirmekle başla. Kendini değiştir ama başkalarının değişmesini bekleme. Ve kendini değiştirmek için en etkili araç insanın nefesidir. 

Nefes; hem fiziksel hem de duygusal ve zihinsel olarak insanı olumlu, pozitif, sağlıklı yönde değiştiren bir eylemdir. Sağlık iyi olma hali, mutlu, pozitif olma hali olarak tanımlanabilir, nefesle bunu herkes başarabilir. İnsan fiziksel sağlığına ulaştığı kadar düşünsel ve duygusal dünyasında da içsel barışını sağladığı ve mutlu olduğunda bu iyilik halini dış dünyaya yansıtır. Toplum bireylerden oluşmaktadır, birey içsel iyilik halini dışarı yansıttığında toplum da iyileşecek, böylece çevre de iyileşecek ve dünya da iyileşecektir.

İşte nefesin değişim üzerinde bu kadar önemli etkisi var. Sadece 5-10 dakikada nefesinizi tanıyın, nefes alış verişlerinizi izleyin, nefesinizi doğru ayarlara oturtun ve nefes akışını düzenleyin böylece olumlu değişim önce bünyenizde ortaya çıkacak ve sonra sizden dışarıya taşacak. 

Sadece tek bir kişi nefesini değiştirerek dünyadaki değişim alevini başlatabilir. İşte her birey bu sorumluluğu üzerine alarak, nefesini değiştirerek dünyayı değiştirmeye başlasın.

7 Temmuz Dünya Değişim Günü etkinliklerinin yapılacağı iller ve alanlar

 • İstanbul – Şişli Nişantaşı Sanat Parkı – saat: 16.00
 • İzmir – Urla Kent Meydanı  – saat 18.00
 • Ankara -Çankaya İncek Bulvarı –Ahlatlıbel Atatürk Parkı– saat: 16.00
 • Tekirdağ Sahil –Anfitiyatro – saat 18.00
 • Bursa  – Nilüfer Üçfidan Parkı – saat: 16.00
 • Denizli – Demokrasi Meydanı – saat: 20.00
 • Çanakkale – Adatepe Koyu Köy Meydanı – saat: 16.00
 • Antalya – Konyaaltı Kent Meydanı – saat: 18.00
 • Adana – Süleyman Demirel Bulvarı Pastabahçe – saat 18.00 
 • Eskişehir – Adalar Porsuk Kenarı – saat 16.00 
 • Bodrum – Gümbet Sami Beach Hotel – saat 18.00 
 • Çorlu – saat: 16.00

 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!