Drone kullanımı vahşi yaşamı tehdit ediyor!

Pensilvanya, vahşi yaşamı tehdit ettiği gerekçesiyle drone kullanımını eyalette belirli bir yüksekliğin altında yasaklamak istiyor.

4 Nisan’da yapılacak bir sonraki toplantıda, Board of Game delegelerinin sözcüsü Travis Lau yasakla ilgili önerge vermekle meşgul olacaklarını dile getiriyor ve ekliyor: ‘İlk kez bu yıl böyle bir durumla baş etmek durumunda kaldık. İnsanlar drone hava araçlarını başka türlü  elde edemeyeceği açılardan fotoğraflar çekmek için kullanıyorlar.’

İlgili yazı: Dronların önlenemez yükselişi

Komisyonun güneydoğu bölgesi delegesi Cheryl Trewella, geçtiğimiz haftalarda, birtakım drone operatörlerinin Lancester-Lebanon bölge sınırındaki Middle Creek Vahşi Yaşam Yönetimi Alanı’nda bulunan yavrulama alanına doğru manevra yaptığını dile getiriyor.

Burası yasak bölge olup, rahatsız edilmemesi gereken göç eden su kuşlarının dinlenme alanı. Aynı zamanda kazlar, tundra kuğuları ve yerel kuşlar da bu bölgeye yuva yapıyor.

‘Birçok insan göç eden kazları görmek için buraya geliyor ve drone kullanan insanları görünce yetkililere haber veriyorlar. Bazı kişilerin yerini tespit etmeyi başardık ve cezai işlem uyguladık’ diyor Trewella. Kuralı ihlal eden kişiler 1.500 dolar ceza ödemek zorunda kalıyorlar.

kuş drone
Drone’lar hayvanların yuvalama alanlarına girerek onları rahatsız ediyorlar.

Hayvanların yavrulama alanları tel örgülerle çevrili olup, içeri girmenin yasak olduğunu söyleyen uyarı levhaları bulunuyor.

‘Eğer biri drone hava aracıyla bu bölgeye girerse, kuralı ihlal etmiş sayılır ve bu durum vahşi yaşamı rahatsız ve taciz ettiğinden ötürü illegaldir’ diyor Trawella. Komsiyon geçen hafta bölgede drone kullanımının yasak olduğunu belirten uyarı levhalarını da yerleştirdi.

Farklı bir olay da York County’deki Codorus State Park’ta yaşandı. Bir görgü tanığı kartalların yuva yaptıkları ve kameralarla sürekli gözetlenen bir bölgede yuvaya çok yakın mesafeden bir drone’un geçmiş olabileceği bilgisini veriyor.

Lau bu konu hakkında şunları dile getiriyor: ‘Biri kartalların canlı olarak kameraya alındığı bir noktadan drone sesine benzeyen bir ses duyduğunu iddia etti. Dışarı çıktığımızda hiçbir şey bulamadık, ancak gecikme zamanının ne olduğundan emin değilim’

Bu durum mülke tecavüz olarak adlandırıldığı gibi yumurtanın veya yavru kuşun kaybına neden olabileceği için yasa dışı uygulama olarak adlandırılıyor. Federal cezalar binlerce doları bulabiliyor.

Lau özellikle kuğu ve kazların Kuzey Kutbu’na yaptıkları uzun göç yolculuğunda Middle Creek’deki yavrulama alanında durup mola verdiklerini söylüyor.

‘Bu molalar, hayvanlar tarafından önemli dinlenme alanları olarak görülüyor. Bazı hayvanlar buraya gelip bir sonraki göç seyahatine kadar 2 haftaya kadar burada kalabiliyor. Biz insanların sınırlarını zorlayarak hayvanları rahatsız etmesini istemiyoruz’ diyerek konunun önemine dikkat çekiyor Lau.

Ayrıca Lau bu bölgeye yapılacak herhangi bir saldırının yuvanın yıkılmasına neden olabileceğini söyleyip, yetişkin hayvanların kuluçka dönemindeyken bulundukları yerden çıkmalarının, özellikle soğuk havalarda yavrunun ölmesine neden olabileceğini belirtiyor.

Birçok hayvan türü tehdit altında

Bu noktada göçmen kuşlar endişenin tek kaynağı olarak görülmüyor. Diğer birçok türün de yavrulama alanında yuvası bulunuyor.

Yavrular yumurtadan çıktıklarında dahi gürültücü drone’lar yüzünden bulundukları yuvadan çıkma riskleri bulunuyor.

‘Eğer hazır olmadan yuvayı terk ederlerse, yere düşerler ve bir daha o ilk uçuşu gerçekleştiremeyebilirler’ diyerek durumun ne kadar vahim olduğunu anlatmaya çalışıyor Lau.

Öte yandan drone tarafından etkilenen başka bir vahşi yaşam alanı da bulmak mümkün. Geçen Temmuz’da Current Biology’de yayınlanan bir makalede, kalp ritim monitörüne bağlanan Minnesota siyah ayılarının drone gördüklerinde kalplerinin daha hızlı attığını ortaya koyuyor. Bir ayının kalp atışının %400 arttığını belirten araştırma, kalp atışının dakikada 41’den 160’a çıktığını ifade ediyor.

Bilimsel olmayan drone kullanımları Amerika’da United States Fish and Wildlife Service tarafında ulusal park ve milli yaban hayatı sığınaklarında yasaklanmış durumda. Nisan 2014’te Zion Ulusal Parkı’nda çalışan gönüllüler, bir drone hava aracının Kanada koyunu sürüsünü rahatsız ederek yetişkinlerin gençlerden ayrılmalarına neden olduğunu söylüyor.

drone
Pensilvanya’dan sonra Alabama ve Illionis’de drone’larla ilgili önlemler almaya başlayacaklarını ifade ettiler.

Drone ile ilgili yasalar yolda

2014 yılında drone’larla alakalı 2 yasa tasarısı Pensilvanya yasama meclisine sunuldu. Bir tanesi avcıların bu aletleri kullanmasını yasaklarken, diğeri ise hayvan hakları savunucularının drone kullanarak avcıları ve olta balıkçılarını taciz etmesini yasaklıyor. İki yasanın da henüz meclisten geçmemesine karşın, Alabama ve Illionis’de aynı önlemleri almayı kabul etti.

Birçok kanun yapıcı kişi PETA’nın (Hayvanlara Etik Muamele İçin Mücadele Edenler Derneği) aktivistler için drone satarak illegal avlanma ve balıkçılığın dokümantasyonunun yapılmasını eleştiriyor.

PETA sözcüsü Lindsay Rajt Minnesota ayısı hakkındaki çalışmanın yayınlanmasından sonra drone satışını durdurduklarını belirtiyor: ‘Pensilvanya’daki yasağı drone’ların diğer hayvanlara ne kadar zarar vereceğini tahmin ettiğimiz için destekliyoruz. Aynı zamanda bir adım daha ileri giderek avlanmanın tamamen yasaklanmasını istiyoruz. Hayvanlar için birinin peşinizden gelerek sizi öldürmeye niyetli olması kadar stresli bir durum olabilir mi?

Kaynak:

takepart.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!