Dövüş sporu meraklıları için ilham verici Instagram hesapları

İster motive olmak için, ister kısa tutorial’lara ulaşmak için, ister gündemi takip etmek için olsun, dövüş sporlarına ilgi duyuyorsanız sosyal medya tam bir memba. İşte size takip edilesi birkaç Instagram seçkisi:

Fightland

Dünyadaki “dövüş kültürü”ne dair Vice-vari bir bakış atmak isterseniz, Fightland’in hesabını mutlaka takibe alın ve bu alana dair stereotiplerin ötesini keşfetmeye hazır olun. Instagram hesabı için buraya tıklayabilirsiniz.

Gian Galang

Dövüş sporlarına olan ilgisini yaratıcı üretimle birleştirmesi ve konu edinmesi açısından kendimi ayrıca yakın hissettiğim illüstratör Gian Galang, kendine has bir tarzla popüler UFC dövüşçüleri dahil pek çok sporcunun çizimlerini üretiyor. Instagram hesabı için buraya tıklayabilirsiniz. Fightland tarafından da yer verilen bu illüstrasyonlar arasında favorimlerinden birisi de şu:

Gian Galang
Muay Thai Scholar 

Dövüş sporlarına ilgi duyup, 1980-90’lar civarındaki Muay Thai’nin “Altın Dönemi”nden müthiş örnekleri arşivden çıkarıp, daha kolay erişime sunan bu hesabı takip etmemek olmaz. Instagram hesabı için buraya tıklayabilirsiniz.

Tiger Muay Thai 

Tayland / Phuket’teki en otantik Muay Thai kampı olmadığı ve fazla turistik olduğu kesin. Fakat steril ortamı, CrossFit ve MMA gibi antrenman çeşitliliği, “Batılı”ları ağırlamasını iyi bilmesi ve uluslararası  arenadaki profesyonel sporcuların tercih ettiği kamp olmasından dolayı popüler olan Tiger Muay Thai, profesyoneller tarafından üretildiği belli olan keyifli ve ilham verici video içeriklerini paylaşıyor. Instagram hesabı için buraya tıklayabilirsiniz.

Muay Thai Photography
Muay Thai Photography

Hem etkileyici dövüş enstantaneleri, hem de şiirsel dövüşçü portreleri ile günlük ilham dozunuzu almak için 50K takipçiyi geçmiş olan bu hesaba mutlaka göz atın. Instagram hesabı için buraya tıklayabilirsiniz.

Dövüş sporları temalı fotoğraflardan hoşlanıyorsanız ayrıca 2011’de Tayland’da 2 ay kaldığım süre boyunca ürettiğim ve sonrasında Istanbul’da sergilenen “Full Contact” ile 2013’te yine İstanbul’da sergilenen “Fight-Flight-Freeze” adlı fotoğraf serilerime de buradan ulaşabilirsiniz.

İyi seyirler!

İlgili yazı: Dövüş sporu mu, “özsavunma” mı?

Gözde Mimiko Türkkan Sanatçı & Sporcu
Gözde Mimiko Türkkan, fotoğraf, sanatçı kitabı, video gibi çeşitli medyumları kullanarak toplumsal olarak inşa edilmiş kimlikler ve cinsiyet rolleri üzerine çalışmalar üretir. Eserleri, 2010’da ... Devam