Dört duvarın dışına çıkıp doğada uyumanız için 5 sebep

Kamp fikri bana hep çok uzak gelmişti. Nedense kampın aklımdaki ilk imgesi; macera peşinde olan öğrencilerin tercih ettiği bir aktivite oluşuydu. Fakat sonra karşıma kamp anlarında çekilmiş fotoğraflar çıkmaya başladı. İşte o zaman büyülendim; çünkü doğanın içinde olma, doğada uyuma ve doğaya uyanma fikri beni yeni bir şeyi deneyimlemeye itti. Baharı doğada karşılamaya karar verip, ihtiyacımız olan kamp malzemelerini aldık ve unutulmaz bir deneyim yaşadık.

İlgili yazı: Kampa gitmeden önce mutlaka yapmanız gereken hazırlıklar

Bu yazımda hayatında ilk kez birkaç ay önce kamp yapmış biri olarak kamp yapmanız için sebepler sıralayacağım. Bakarsınız birilerine ilham olur…

1. Doğayla baş başa kalmanın en güzel şeklidir; huzurludur

doğada kamp yapmak
Kamp yapmanın belki de en güzel yanı doğayla baş başa kalmanızı sağlamasıdır.

Kamp yapmanın açık ara en önemli yanı sizi doğa ile baş başa bırakmasıdır. Biz İstanbullular olarak doğaya açız. Evden işe, işten eve koştururken pek göremediğimiz o yeşil alanlara hasretiz. Yağmurdan sonra yayılan toprak kokusunu bile artık unutur olduk. Yeşil bir alan görünce de heyecanlanıyoruz; çünkü aslında ait olduğumuz yer doğa. Bu yüzden kamp yapmak doğayla baş başa kalmak için harika bir yol. Doğayı sadece ağaç ve çimen olarak da düşünmeyin. Kamp yaparken kuşların birbiri ile konuştuklarına şahit olacak, bulutların gökyüzünde nasıl hareket ettiğini izleyecek ve güneş yavaş yavaş sırtını dünyaya dönerken havanın nasıl serinlediğini deneyimleyeceksiniz. Kaotik hayatlarımızda ne yazık ki doğanın nasıl büyük bir mucize olduğunu kaçırıyoruz.

2. Minimum harcama ile eşsiz deneyimler yaşatır; ekonomiktir

Kamp yapmak için ucuz bilet kovalamanıza, erken rezervasyon kampanyalarına, tatil sezonu mu değil mi diye kafa yormanıza gerek yoktur. İhtiyacınız olan şeyler, çok basit ve uygun fiyatlara temin edilebilir malzemeler. Fakat diyelim ki; ona da bütçeniz yok, sosyal medyadaki yardım gruplarına yazıp, ödünç bile isteyebilirsiniz. Demem o ki; kamp yapmak aslında bir seyahate çıkmaktır; ama seyahatte harcanan paradan çok daha azı ile yapılabilir.

3. Konfor alanınızdan çıkmanızı sağlar; yeni şeyler öğretir

Hayatımız bir rutinden ibaret. Çoğumuz her gün birçok şeyi aynı yapıyoruz. Bazen değişikliğe gitsek de hemen konfor alanlarımıza geri dönüyoruz. Fakat araştırmalar gösteriyor ki, konfor alanlarımızdan çıkıp alışık olmadığımız şeyleri deneyimlemek bizi motive ediyor, büyütüyor ve mucizeleri beraberinde getiriyor. Kamp yaparken hiçbir şey rutininizde yaptığınız gibi olmayacak. Modern hayatlarımızda bir kahve içmek ne kadar kolaysa kamp alanında bir kahve hazırlamak o kadar zor. Kahve için su kaynatmanız gerekecek, bunun için önce ateş yakmanız gerekecek; ama onun için de odun toplamanız gerekecek 🙂 Bir kahve hazırlamak bile bu kadar zorluyken, bir de bunun çadır kurması, yemek yapması gibi şeyler var ki, insan hepsinde sahip olduğu rahatlık için şükür duyuyor. Kamp yaparak konfor alanlarınızdan çıkmayı deneyimleyin; inanın çok şey öğreneceksiniz.

4. Gökyüzündeki yıldızlara bakıp hayal kurmanızı sağlar; sizi çocukluğunuza götürür

kamp yapmak
Kamp yaptığınızda yıldızlara bakıp hayallere dalabilirsiniz.

Açık havada ve doğanın içinde geceyi geçirmenin en güzel yanı güneş batarken havayı kaplayan karanlık. Ağaçların arasındaki doğal ışık kaynağımızda aramızdan ayrılınca geriye hiçbir ışık kalmıyor. İşte o an bir battaniye serip gökyüzünü izlemeye başlayın. Yıldızlarla kaplı gökyüzünü izlemek beni çocukluğuma götürdü. Çocukken gökyüzündeki yıldızları daha çok izlediğim anlar geldi aklıma…

5. Hareket etmenizi sağlar; egzersizle birlikte mutluluk hormonu salgılatır

Farkında olmasak da kamp yaparken çok hareket ederiz. En basitinden bir yemeğin hazırlanması için malzeme temin ederken bile sürekli hareket ederiz. Daha güzeli ise, etrafta nelerin olduğuna dair duyduğumuz merak duygusunun bizi uzun yürüyüşlere çıkartması. Çadırda doğaya uyandığınız anı yoga veya meditasyon yaparak değerlendirmenizi mutlaka tavsiye ediyorum.

Ben kamp deneyimimden sonra ön yargılarımdan kurtularak kampın sadece öğrenciler için olmadığını hatta kamp kurarak seyahat etmenin bir yaşam şekli olduğunu deneyimledim. Kamp yapmayı isteyip henüz deneyimlememiş olanlar ya da şu sıralar yeni bir şeyler denemek istiyorum diyenler; size sesleniyorum: Daha fazla ertelemeyin ve harekete geçin.

Doğa, dört duvardan daha güvenli ve huzurlu…

Öznur Demirhan
Bu hayatta en çok heyecan duyarak yaptığım şey seyahat etmek, beni en çok motive eden şey yeni yerler görmek, olmaktan en mutluluk duyduğum yerler ... Devam