Domates Çorbası Kaç Kalori?

Domates Çorbası

(1 gr)
0
kcal
Miktar
Birim

Besin Değerleri

100 gr 1 gr
Karbonhidrat (g) 4.35 0.04
Protein (g) 0.91 0.01
Yağ (g) 1.1 0.01
Lif (g) 0.54 0.01
Kolesterol (mg) 0.1 0.00
Sodyum (mg) 154.66 1.55
Potasyum (mg) 121.66 1.22
Kalsiyum (mg) 12.99 0.13
Vitamin A (iu) 40.23 0.40
Vitamin C (mg) 11.03 0.11
Demir 0.31 0.00

Domates vitaminler, mineraller, antioksidanlar ve bitkisel bileşenlerle dolu bir meyvedir ve sağlığa da pek çok faydası vardır.

Araştırmalara göre bu bileşenler kalp hastalıkları ve kanser gibi pek çok hastalığa karşı koruma sağlayabiliyorlar.

Bu nedenle domates çorbası içmek, domatesin sağlığa faydalarını elde etmenin en iyi ve lezzetli yollarından bir tanesi olabilir. Soğuk bir havada sıcak bir kase domates çorbası içebilirsiniz ancak yazın sıcaklığında da soğuk şekilde içmek ferahlatıcı olabilir.

Domates Çorbası Kaç Kalori, Besin Değeri Nedir?

Domates görece düşük kalorili bir gıdadır ancak pek çok faydalı besine ve bitkisel bileşene sahiptir.

Aşağıda 182 gram kadar çiğ domatesin besin profili var:

  • Kalori: 33 kcal
  • Karbonhidrat: 7 gram
  • Lif: 2 gram
  • Protein: 1.6 gram
  • Yağ: 0.4 gram
  • C vitamini: Günlük ihtiyacın %28’i
  • K vitamini: Günlük ihtiyacın %12’si
  • A vitamini: Günlük ihtiyacın %8’i
  • Potasyum: Günlük ihtiyacın %9’u

Domates likopen adı verilen karotenoid bakımından da zengindir ve günlük likopen ihtiyacının %80’ini karşılar.

Likopen domatese karakteristik parlak kırmızı rengini veren pigmenttir. Ayrıca sağlığa pek çok faydası olabilir ve pek çok kronik hastalığa karşı koruyucu etkileri olabilir.

İlginç şekilde, araştırmalara göre beden likopeni piştiğinde daha rahat kullanıyor. Isının onun emilim hızını arttırma olasılığı olabilir.

Domates çorbası pişmiş domatesten yapıldığı için, bu bileşen bakımından mükemmel bir kaynaktır.

Domates Çorbasının Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Antioksidanlar Bakımından Zengindir

Antioksidanlar oksidatif stresin zararlı etkilerini nötralize etmeye yardımcı olurlar. Bu durum hücresel hasara yol açan serbest radikal adlı bileşenlerin vücutta birikmesi sonucunda olabilir.

Domates çorbası mükemmel bir antioksidan kaynağıdır ve bunlar arasında likopen, flavonoidler, C ve E vitaminleri ile başkaları vardır.

Antioksidan tüketiminin daha düşük kanser riski ve inflamatuvar hastalıkla bağlantılı olduğu görülmüştür. Bunlara obezite ve kalp hastalıkları da dahildir.

Ayrıca araştırmalara göre C vitamini ve flavonoidlerin antioksidan eylemleri, tip-2 diyabet, kalp hastalıkları ve beyin hastalıklarına karşı da koruma sağlayabiliyorlar.

E vitamini C vitamininin antioksidan etkilerinin artışını sağlayabiliyor.

Kanserle Savaşan Özellikleri Olabilir

Domates yüksek likopen içeriğinden dolayı kanserle savaşa dair araştırmalara sık sık konu oluyor. Özellikle prostat ve meme kanserine karşı etkili olabilir.

Prostat kanseri küresel bazda kanser kaynaklı ölümlerin beşinci sebebi ve erkeklerde en çok tanısı konulan ikinci kanser türü.

Pek çok çalışmaya göre yüksek likopen alımı, özellikle de pişmiş domates ile alımı ile prostat kanseri riskinde azalma ile direkt bağlantı vardır.

Araştırmalara göre likopen kanser hücrelerinin ölüm sürecini başlatabiliyor. Ayrıca anti-anjiyogenez adı verilen süreçle tümörlerin gelişimini yavaşlatabilir.

Yüksek dozda karotenoid tüketiminin meme kanseri riskinde %28 azalma ile bağlantısı görülmüştür. Bu karotenoidler arasında alfa karoten, beta karoten ve likopen vardır.

Bu sonuçlar umut verici olsalar da, kanıtlara göre likopen tek başına bir kanser ilacı olabilecek kadar güçlü de değil.

Araştırmalara göre likopenin antioksidan kapasitesi, kemoterapi ve radyasyon terapisinin işleyişine de engel olabilir.

Cilt Sağlığı ve Görmeye Faydası Olabilir

Bir kase domates çorbası tüketmenin gözlere ve cilde faydası olabilir.

Cilt sağlığı söz konusu olduğunda, beta karoten ve likopen tüketimi, cildin UV hasarından daha kolay kurtulmasına yardımcı olabilir.

Örneğin bir çalışmada araştırmacılar 149 sağlıklı katılımcıya 15 mg likopen ve 0.8 mg beta karoten ile bazı antioksidanlar içeren gıda takviyeleri vermişler. Sonuçlara göre bu takviyeler katılımcıların ciltlerini UV ışınlarına karşı ciddi şekilde korumuşlar.

Ancak araştırmalar cilde faydası olabileceğini gösterseler de, bu durum derinizi güneşten koruyan kremlerden vazgeçmeniz gerektiği anlamına gelmiyor.

Domates gibi gıdalar karotenoidler ve A vitamini bakımından zengin oldukları için göz sağlığına faydaları da olabilir.

Domates tüketiminin yaşa bağlı maküler dejenerasyon veya yaşla gelen görme kaybına karşı da risk azalması sağlayabildiği belirtiliyor. Bu koruyucu etkilerin onların antioksidan özelliklerinden geldiği düşünülüyor. Zira oksidatif stres gözün önemli bir parçası olan makulayı etkileyebiliyor.

Buna ek olarak beden beta karoteni retinole dönüştürür ve bu bileşen görmenin önemli bir bileşenidir.

Kemik Sağlığını İyileştirebilir

Kemik erimesi, kemiklerde hassasiyet ve çatlaklar ile kendini gösteren kronik bir rahatsızlıktır. Menopoz sonrası görülen en önemli komplikasyonlardan birisi olduğu düşünülmektedir.

Çalışmalara göre likopen kemik metabolizmasının düzenlenmesinde temel bir rol oynuyor çünkü kemik mineral yoğunluğunu arttırıyor ve böylece çatlak riskinde azalma sağlayabiliyor.

Kemik metabolizmasının diğer unsurları arasında osteoblast ve osteoclast adı verilen hücreler arasında bir denge de vardır. Osteoblastlar kemik yapımından sorumlulardır, diğerleri ise emilim ve parçalanmadan sorumludurlar.

Hayvan deneylerine göre likopen osteoblast aktivitesini uyararak kemik metabolizmasını etkiliyor ve bu sırada parçalanma da azalıyor.

Kalp Hastalıklarının Riskini Azaltabilir

Domates ürünlerinin yüksek tüketimi toplam ve kötü kolesterolde azalma sağlayabilir ve bunlar kalp hastalıkları için risk faktörleridirler. Bu etkiler domatesin likopen ve C vitamini içeriğinden kaynaklanabilirler.

Hem likopen hem de C vitamini, kötü kolesterolün oksidasyonuna engel olurlar. Okside kötü kolesterol damar daralması için bir risk faktörüdür.

Likopen aynı zamanda bağırsaklarda kolesterol emilimini de azaltır, iyi kolesterolün işlevlerini güçlendirir.

Buna ek olarak domatesteki karotenoidler tansiyonu düşürmeye yardımcı olurlar. Yüksek tansiyon da kalp hastalıkları için bir risk faktörüdür.

Erkeklerde Doğurganlığı Arttırabilir

Oksidatif stres erkek kısırlığının temel sebepleri arasındadır. Sperm hasarına yol açabilir ve bu da spermleri azaltıp hareketliliklerine engel olabilir.

Araştırmalara göre likopen takviyeleri almak potansiyel bir doğurganlık tedavisi olabilir. Çünkü likopenin antioksidan özellikleri daha fazla sağlıklı sperm üretme ihtimalini arttırır.

Kısırlığa sahip 44 erkekle yapılan bir çalışmada, domates suyu veya çorbası gibi ticari domates ürünlerini tüketmenin likopen düzeylerinde ciddi bir artış sağladığı ve sonucunda sperm hareketliliğinin arttığı görülmüş.

Buna ek olarak bir hayvan deneyinde likopenin radyasyon terapisi kaynaklı hasarı azalttığı görülmüş. Bu hasar genelde sperm adetlerinde azalmaya yol açar.

Domates Çorbasının Zararları Nelerdir?

Domates genelde yemesi güvenli bir gıdadır ancak reflüyü tetikleyebilir. Reflüsü olan 100 kişiyle yapılan bir çalışmada, domatesin katılımcıların yarısında reflüyü tetiklediği görülmüş. Bu nedenle bir etki görecek olursanız domates çorbası tüketimini azaltmanız veya bırakmanız daha uygun olacaktır.

Ayrıca domates çorbası genelde bol tuzlu olur ve bu da çocuk ve yetişkinlerde yüksek tansiyona yol açabilir. Özellikle konserve ve hazır domates çorbalarında bu durum çok sık görülür. Bu nedenle günlük tuz alımı ihtiyacınızı aşmanıza yol açabilir. Ayrıca içerisine konulan krema veya üstüne serpilen kaşar peyniri rendesi gibi şeyler kalorisinde artışa yol açarak istenmeyen kilolara yol açabilirler. Krema genelde bu çorbanın yağ ve kalori içeriğinin büyük kısmını tek başına sağlar.

Sonuç Olarak

Domates çorbasının sağlığa pek çok faydası vardır ve bunun sebebi içerisindeki bitkisel bileşenlerin çokluğu olabilir. Ancak her faydasının bir araştırma tarafından desteklenmediğini de unutmamak gerekir. Bu nedenle bu alanda daha fazla araştırmalar gerekiyor. Ayrıca reflüsü olanlar için de tüketimi uygun bir gıda olmayabilir. Evinizde hazırlamanız daha düşük kalorili ve daha az tuzlu olmasına da yardımcı olabilir.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!