Doğal ve sağlıklı: Balkabağı çorbası

Türkiye’de genellikle balkabağı tatlı yapmak için kullanılıyor. İlk kez bunu gördüğüm zaman çok şaşırdım. Çünkü İsviçre’de balkabağı ile kışın çorba yapıyoruz sadece. Sevgili Uplifers okuyucuları, bugün geleneksel bal kabağı çorbası tarifimi sizinle paylaşmak istiyorum.

balkabağı copy

Hava soğuk olunca bu çorbayı akşam yemeği olarak yiyebilirsiniz mesela. Besin değeri açısından, balkabağı çok fazla potasyum içeriyor ve muz yerinde balkabağı güzel bir alternatif olabiliyor. Antrenmandan sonra potasyum önemli; çünkü elektrolit dengesi yenileniyor ve bu şekilde kaslar en iyi şekilde çalışabilmeye devam ediyor.

Bunu ek olarak, balkabağı bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Bir tabak pişmiş balkabağı günlük besin ihtiyacımızın; kadınlar için %18’ini, erkekler için ise %15’ni karşılıyor. Fiber oranı da yüksek. Bildiğiniz gibi fiber uzun zaman tok tutuyor.

Bu kadar faydalı olan balkabağının, aynı zamanda lezzetli olduğunu da göreceksiniz 🙂

Balkabağını; manavdan, pazar veya market gibi her yerden alabilirsiniz. Bulursanız, kesilmiş ve temizlenmiş balkabağını tercih edin. Böylece, çorbayı hazırlamak  daha kolay olacak. Ama kesilmiş bir balkabağı alırsanız hemen pişirmeniz gerekiyor yoksa çok çabuk bozulabilir. Tam bir balkabağı alırsanız buz dolabınızda daha uzun kalabiliyor.

4 kişilik çorbamız için malzemeler:

750 gr. balkabağı
1 patates
1 pırasa
1 soğan
Sarımsak
2 veya 3 havuç (çorbanın rengini canlandırmak için)
Maydanoz
Zeytinyağı
Süt
Toz
Karabiber
Köri

Hazırlanışı 

Önce bütün sebzeleri soyun. Patates ve balkabağını büyük küpler halinde, soğan, pırasa, havuç ve sarımsakları küçük küçük doğrayın.

 bal1

Bir tencereye 4 yemek kaşığı zeytinyağı koyun ve ısınınca bütün sebzeyi tencereye ekleyin. Kısık ateşle 10 dk pişirin.

bal2

Sebzeler yumuşayınca, sebzelerin üzerini kaplayacak kadar su ekleyin. Su kaynayınca toz karabiber ve toz  köriyi koyun. Ateşi biraz kısın ve tencerenin kapağını kapatın. Bu şekilde 30-40 dk pişirin.

 bal 3

Ateşten aldıktan sonra, küçük küçük doğradığınız maydanozu çorbanın içine koyun. Blender ile çorbayı püre haline getirin. Biraz süt ekleyin. Afiyet olsun.

çorba10

Coraline Chapatte Sporcu
İsviçreliyim ama neredeyse 10 senedir Türkiye'de oturup çalışıyorum. Neuchatel'de 4 sene ekonomi okudum. İsviçre'de doğan her çocuk bütün sporları küçük yaşta öğrenir. Bu yüzden ... Devam