Doğal reçetelerle akşamdan kalma halinden kurtulun

Her ne kadar alkol tüketmek, özellikle belli bir orandan sonra sağlığımıza olumlu anlamda fayda sağlamasa da, birçok kişi hafta sonu geldiğinde rahatlamak ve güzel vakit geçirmek için arkadaşlarıyla içki içmekten keyif alıyor. Bir bardakla başlayan bu eğlence, kimi zaman sarhoş olmaya kadar devam edebiliyor. Ertesi gün uyandığınızda ise bu durum yalnızca sağlığınıza olumsuz anlamda etki etmekle olmuyor, aynı zamanda gün boyu keyifsiz olmanıza da neden olabiliyor. Yine de, bazı bitkisel çözümler hızlıca ayağa kalkıp eski neşenize kavuşmanızı sağlayacak:

Akşamdan kalma halinden kurtulmanıza yardımcı olan doğal reçeteler

Akşamdan kalmak; baş ağrısına, bulantıya ve kusmaya neden olabilir. Eğer bu semptomlardan kurtulmak istiyorsanız, işte doğal reçeteler:

Zencefil

zencefil
Zencefil, alkol aldıktan sonra oluşan bulantı hissinin ortadan kalkmasına yardımcı olur

Eğer fazla alkol aldığınız bir gecenin sabahında bulantınız varsa zencefil, güçlü aroması sayesinde alkole bağlı ağrıyı ve bulantıyı mininize etme özelliğine sahiptir. Zencefili doğrudan ağzınıza atmak yerine çiğ bala batırıp, ağız tadınıza uygun bir şekilde tüketebilirsiniz.

İlgili yazı: Toprağın altında büyüyen mucize: Zencefil

Nane

Her ne kadar nane akşamdan kalma durumunu engellemese de, midenizdeki ekşimeyi engellemek açısında birebirdir. Nane, içeriğinde bulunan asitlerin miktarı sayesinde midenizi rahatlatır. Aynı zamanda anti-inflamatuar özelliği olduğu için sindirim sisteminiz için de mükemmel bir seçenektir.

Aloe vera (Sarısabır) suyu

Çok fazla alkol içmenizdeki problem; midenizdeki çalkantı nedeniyle hissedeceğiniz bulantı, baş dönmesi ve kusma durumudur. Bir sonraki gün sizi bekleyen baş ağrısı da cabasıdır. Bu noktada akşamdan kalma durumunu önlemede en iyi doğal reçetelerden biri sarısabır suyudur.

Aloe vera bitkisinden üretilen bu içecek, midenizdeki inflamasyonu azaltır ve asit oranını düşürür. Bu içeceği ister sade isterseniz de hindistan cevizi suyu ya da asidik olmayan başka bir içecekle karıştırıp birlikte tüketebilirsiniz.

Devedikeni sütü

Bu ot genellikle karaciğeri temizlemek için kullanmasına karşın devedikeni sütünü çok alkol tükettiğiniz bir gecenin sabahında da tüketebilirsiniz. Devedikeni sütü, en güçlü antioksidan olarak bilinen glutatyonun üretimini hızlandırır. Glutatyon, sisteminizdeki alkolü metabolize eder. Eğer vücudunuzdaki glutatyon seviyesi yeterli değilse, aşırı alkol tüketiminin tüm etkilerini hissedersiniz.

Vasabi

Vasabi denince genellikle herkesin aklına suşi ve vasabinin keskin tadı geliyor. Peki vasabinin akşamdan kalma haline olumlu etki ettiğini biliyor muydunuz? Vasabi, kan dolaşımınızı hızlandırıyor ve bu sayede organlarınız en yüksek performansla çalışıyorlar. Aynı zamanda hücrelere yardımcı olarak toksin maddelerin atılmasına yardımcı oluyor.

İlgili yazı: Daha önce hiç duymadığınız ilginç özellikleriyle yeşil mucize: Vasabi

Zerdeçal

Zerdeçal, karaciğerde bulunan alkolü metabolize etme ve bu sayede akşamdan kalma halinin etkilerini azaltma özelliğiyle biliniyor. Aynı zamanda midenizi de rahatlatması sayesinde bulantı hissinden de kurtulacaksınız. Zerdeçal, safra üretimini azaltması nedeniyle sindirim sisteminizin dengelenmesine yardımcı olur.

zerdeçal
Zerdeçal, alkolü metabolizma etme özelliği sayesinde alkolün etkilerini azaltacaktır.

Brokoli, karnabahar, lahana, kara lahana, Brüksel lahanası gibi sebzeler içerdikleri enzimler sayesinde karaciğer detoksuna büyük fayda sağlar. Bu yüzden fazla miktarda alkol aldığınız bir geceden sonra bu sebzeleri tüketebilirsiniz. Ayrıca akşamdan kalma hissinden kurtulmak için muhteşem bir tarif isterseniz, hemen limonlu çay ve elma sirkesini blender’da karıştırıp, yarım çay kaşığı zerdeçal ekleyerek tüketebilirsiniz.

Kaynak:

Wellnessbin.com

Mindbodygreen.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!