Doğal lezzetlerin cenneti: Pür Cihangir

Şu zamana kadar menüsünü doğal ürünlerle oluşturan çok mekan gördüm; ancak Pür Cihangir’in menüsündeki her bir lezzet, gerçek anlamda doğal ürünlerle hazırlanıyor. Öyle ki, Pür Cihangir’de elinizi nereye uzatsanız doğal ürüne çarpıyor. Mekanda hiçbir lezzet market ürünü değil. Her bir lezzet kendi yöresinden Pür Cihangir misafirlerinin sofralarına geliyor. Mekanın sahibesi Hülya Hanım’ın kimyager olmasından da kaynaklı, araştırmalarını dinleyip, temin ettiği yerleri bildiğim ve ürünleri birebir denediğim için gönül rahatlığıyla size Pür Cihangir’i tavsiye ediyorum.

pür cihangir
Menüsündeki her bir lezzet doğal ürünlerle hazırlanan Pür Cihangir’de gerçek bir lezzet yolculuğuna çıkabilirsiniz.

Açıkça yazmak gerekirse; mekana peynirler Burhaniye’den, kaşar ve tereyağı Kars’dan, zeytinler Tirilye’den, salça Antalya’dan, un, sebze ve ekmekler Organik Pazar’dan, reçeller ise Beşiktaş’ta birçok kişinin aşina olduğu Reçel Türevleri’nden temin ediliyor. Anlaşılacağı üzere tamamen doğal kahvaltı keyfi için Pür Cihangir bence aklımızda olması gereken bir mekan. Ayrıca mekanda sadece kahvaltı yok, yine doğal lezzetlerle, ev yapımı birçok yemek de var.

İlgili yazı: İstanbul’un en popüler kahvaltı mekanları

Pür Cihangir’e gideceklere lezzetli öneriler

Mesela; organik yufka ile hazırlanan gözleme çeşitleri veya ev yapımı erişte ile hazırlanan sebzeli, cevizli ve peynirli makarnaları ve doğal un ile hazırlanan hamuru ile mantı, organik ekmek ile hazırlanan tost da Pür Cihangir’e gitme sebebiniz olabilir. Gelelim içecek konusuna; Pür Cihangir tüm kahveleri yapabilecek durumda. Aynı zamanda organik limondan limonata, Antalya’dan gelen greyfurt, portakal, nar, havuç ve elmadan meyve suları, çeşit çeşit organik bitki çayları da mekanın vazgeçilmez lezzetleri arasında.

Pür Cihangir, peynirden zeytine, galetadan bakliyata, nar ekşisinden zeytinyağına, hatta sabuna kadar birçok doğal ürünü satın alma şansı da sunuyor.

Cihangir’in eski topraklarından Pür Cihangir, her gün 09:00-20:00 saatleri arasında açık. Tahmin edebileceğiniz üzere mekan alkolsüz. Çocuk dostu Pür Cihangir’i hafta içi veya hafta sonu ailenizle de gönül rahatlığıyla gidebilirsiniz. Mekanın paket servisi şimdilik yok; ancak önümüzde günlerde bunun da müjdesini verebilirler, takipte kalın. Mekanın dış alanı bulunuyor, otopark ise mekanın arka sokağında mevcut. Özellikle freelance çalışanlar sessiz ve huzurlu ortamıyla için de oldukça uygun bir mekan Pür Cihangir.

Adres: Havyar sokak No:34 Cihangir-İstanbul

Telefon: 0212 251 06 56

Pınar Dumlupınar Özbek
Pınar Dumlupınar Özbek Yeme-içme ve mekan yazarı 1983 doğumluyum. Tek derdim; deneyimlemek ve paylaşmak! Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunuyum. 8 yıl Cumhuriyet ... Devam