Doğal bir antidepresan: Rezene çayı

Beslenmemizin; ruh sağlığımıza etkilerini görmemizde “rezene çayı” rol üstleniyor. Rezene çayı “doğal antidepresan” olması ile beraber yaygın fizyolojik rahatsızlıklarımıza da etkili bir ilaç olabilir. Dolayısıyla ofisinizde çalışırken, evde dinlenirken, kitap okurken veya her türlü rutin aktivitenizde kahve anksiyetenizi artırırken rezene çayı sizi sakinleştirebilir, yoğun dönemlerinizde psikolojik bir destek olabilir.

Psikolojik etkilerinin yanında sizi stresli dönemlerinizde rahatsız edebilecek fizyolojik etkileri de ortadan kaldırabilir. Nasıl mı?

  • Kaslarımızın gevşemesini sağlayan ve spazmları önleyen bir özelliğe sahip olduğu için bağırsak sorunları sonucu oluşabilecek gaz/şişkinlik gibi fizyolojik rahatsızlıkların oluşumunu önler.
  • Psikolojik bir etkisi olarak; adet döneminin yarattığı “PMS sendromu” olarak adlandırdığımız kısa süreli depresif halleri atlatmamıza yardımcı olur. Östrojenin etkilerini artırıcı özelliğinden dolayı PMS döneminde yaşanan fizyolojik kas ağrıları ve psikolojik duygu dalgalanmalarını minimalize eder. Eğer PMS döneminiz çalışma performansınızı, gün içinde aldığınız kararları, duygu değişimlerinizi etkiliyorsa rezene çayı kurtarıcınız olabilir.
  • Kan şekerimizi dengeleyici özelliği sayesinde tok tutucudur, iştahı bastırır. Ayrıca yemeklerden sonra tüketimi, sindirimi kolaylaştırır. İçine tarçın atıp rahatlıkla tüketebilirsiniz.
  • Kafein içermeyen bir çay olduğu için uykusuzluğa sebep olmaz, aksine; melatonin hormonu salgılayarak derin ve rahat bir uyku çekmenize yardımcı olur. Size tavsiyemiz özellikle işlerinizin bitişine yakın, günün sonuna doğru tüketmeniz olacaktır, bu sayede günün yorgunluğunu da üzerinizden rahatlıkla almış olursunuz.
  • Metabolizmayı hızlandırarak vücuttaki yağ yakımını hızlandırır. Yatmadan önce içerseniz uyku esnasında bile yağ yakımınız devam edecektir.

İlginizi çekebilir: Şifalı bir su: Aloe vera suyunun faydalarını biliyor musunuz?

Psikolog Melisa Darmar Psikolog
İstanbul’da doğdum. Liseyi Koç Lisesi ve üniversiteyi Koç Üniversitesinde Psikoloji alanında tamamladıktan sonra King’s College de Nörobilim ve Psikoloji Masterı yaptım. Aynı zamanda Barselona’da ... Devam