Dizi izleme alışkanlıklarınızın kontrolden çıktığını gösteren 5 işaret

Binge-watching olarak adlandırılan, dizi bulup maraton şeklinde arka arkaya bölümlerin izlenmesi şeklinde ilerleyen alışkanlık son dönemin en yaygın ‘eğlencelerinden’ bir tanesi. Özellikle çevrimiçi dizi izleme platformlarının artışıyla bu durum daha da arttı ve herkes birkaç hatta bir günde saatler süren sezonu bitirmeye başladı. Her ne kadar keyifli bir aktivite gibi gözükse de bu durum bir süre sonra tavşan deliğine dönüşüp izleyicileri içerisine çekebiliyor.

Innovation360 klinik direktörü Dr. Kevin Gilliland, “Diğer tüm şeylerde olduğu gibi televizyon izlemede de yanlış bir şey yok. Ama bu bir noktadan sonra kesinlikle yönetilmesi gereken bir süreç” şeklinde açıklama yaparak bu durumun kontrolden çıkması takdirde müdahale edilmesi gereken bir durum olduğunu belirtiyor. Eğer sizde de aşağıda listelediğimiz alışkanlıklar görülmeye başladıysa duruma müdahale etmenizin zamanı gelmiş demektir.

İhtiyacınız kadar uyumuyorsanız

Dizi izleme alışkanlıklarınızın kontrolden çıktığını gösteren 5 işaret

Dizi izlemenin süresi genellikle işten eve geldiğiniz ve yatmaya kadar olan zaman aralığını kapsar. Ancak dizilere olan bağımlılık arttıkça bu süre daha uzar ve izlemeye başlama vakti aynıyken izlemeyi bırakmak çok daha geç saatlere ulaşır. Çoğu zaman kendinizi “Bir bölüm daha izleyip yatarım” derken bulursunuz. Hatta kimi zaman koltukta uyuyakalarak geceyi bitirirsiniz. Ancak uykusuzluk sebebiyle yorgun hissediyorsanız ve işe gittiğiniz saatler kabusa dönüşüyorsa bu duruma müdahale etmeniz gerekir.

Yeme alışkanlıklarınız değiştiyse

Eve girdiğiniz anda yemek yapmakla vakit kaybetmeyip doğrudan televizyon ya da bilgisayar başına geçiyor musunuz? Durum bu olunca yediğiniz şeyler zararlı atıştırmalıklara ya da dışarıdan söylenen fast food yiyeceklere dönüşür. Akşam yemeklerinin yerini cipsler almaya başladıysa sağlıksız bir beden ve artan kilolar da bir anda hayatınızın merkezine yerleşir.

Her zamankinden daha az aktifseniz

Dr. Kevin Gilliland, bu konuyu daha iyi anlamanız için kendinize “Bir yıl öncesi ve şimdiyle aktivite alışkanlıklarınızı karşılaştırdığınızda neyin değiştiğini görüyorsunuz?” sorusunu sormanızı öneriyor. Spor yapmasanız dahi yürümenizde düşüş varsa bu da dizilere gereğinden fazla bağlandığınızın bir göstergesi olabilir. Çünkü işten sonra yaptığınız küçük bir yürüyüşün yerini salonunuzdaki rahat koltuk almış olabilir.

Plan yapma konusunda isteksizseniz

İş arkadaşlarınızla iş çıkışında yaptığınız happy hour’ları, hafta sonu yapılan kahvaltıları bahanelerle erteliyorsanız; yakın arkadaşlarınızın doğum günlerinden çok erken saatlerde bir an önce dizi izlemek için ayrılıyorsanız bu iyi bir işaret değil. Dışarıda sevdiğiniz kişilerle yapacağınız etkinlikler yerine evinizde yalnız başınıza dizi izlemek sizi hayattan soyutlarken aynı zamanda yalnızlaşmanıza yol açar.

Dizi izleme alışkanlıklarınızın kontrolden çıktığını gösteren 5 işaret

Çevrenizdeki insanlardan uzaklaşmaya başladıysanız

Eğer çok samimi bir arkadaşınız sizin izlemekte olduğunuz diziyi daha önce izlediyse ve siz de hiçbir spoiler almamak için ondan uzaklaşmaya başladıysanız bu son derece önemli bir sorundur. Herkesin zaman zaman yalnız kalmaya ihtiyacı vardır ancak sizin bu yalnızlık süreleriniz her geçen gün uzuyorsa ve tek alışkanlığınız dizi izlemek olduysa bir an önce alışkanlıklarınızı tekrardan gözden geçirmelisiniz.

 

Kaynak:
brit.co

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!