Dişil bilgelikten ilhamla regl dönemine özel öneriler

Kadın vücudunda yumurta oluşumundan döllenmeyen yumurtanın vücuttan atılmasına kadar geçen ve ortalama 28 gün – 4 haftalık periyotlar halinde devam eden döngü, regl döngüsü olarak adlandırılıyor. Her biri yaklaşık 1 hafta süren menstrual döngü; kanamanın olduğu menstruasyon haftası, yeni bir yumurtanın geliştiği folikül evresi, yumurtlama dönemi ve pre-menstrual dönem olarak da bilinen korpus luteum evresini kapsıyor. Dişi bedeninde gerçekleşen bu doğal biyolojik döngünün her döneminde farklı hormonel değişiklikler gerçekleşirken, bedensel ve duygusal tepkilerimizin de farklılaşmasına neden oluyor.

Her ne kadar 2000’li yılların başında bazı Amerikalı jinekologlar “regl döngüsünün kaldırılmasına” yönelik çalışmalar yapmış olsalar da; kadın bedeninin bu doğal döngüsüne ve bedenimize dair farkındalık kazanmamız, bu döngünün bedenimizin ayrılmaz bir parçası olduğunu kabul etmemiz ve bedenimizi her şeyiyle kucaklayabilmeyi öğrenmemiz gerekiyor.

Dişil bilgelik nedir?

28 günde tamamlanan menstrual döngünün her bir haftasında tıpkı hormonlarımız gibi deneyimlerimiz, bedenimizin mesajları, duygularımız ve tepkilerimiz de farklılaşıyor. Dişil bilgelik, menstrual döngünün tüm evrelerini, her bir evrenin bedenimizde ve ruhumuzda neden olduğu değişiklikleri ve bize verdiği mesajları anlayarak, döngümüzü kucaklamak ve onurlandırmak anlamına geliyor. Her dönemin olduğu gibi akmasına ve dönüşüme izin verdiğiniz noktada, dişil bilgelik kendini gösteriyor.

Regl dönemini iyi hissederek geçirmenize yardımcı olacak öneriler

Kanamanın başladığı gün, menstrual döngünün ilk günü olarak kabul ediliyor. Döngü boyunca enerjinin en düşük olduğu bu haftada genellikle hareket etmek, sorumluluklarımızla ilgilenmek ya da sosyalleşmek istemiyoruz. Vücudumuz yorgun, ruhumuz ise genellikle kırılgan hissediyor. Peki regl dönemini daha rahat, daha farkında ve bedenimizi kabul ederek geçirmek için neler yapabiliriz?

Beden farkındalığınızı geliştirin

Menstruasyon döneminde değişen hormonlarla birlikte, bedenimizin ihtiyaçları da değişiyor. Bedeninizde gerçekleşen değişimlerin farkında olmanın yanı sıra bu değişimleri koşulsuzca ve yargısızca kabullenmek, bu dönemi daha rahat geçirmenin ilk adımı. Süreç boyunca bedeninizin ihtiyaçlarına kulak verip, sınırlarına saygı duymanız da oldukça önemli.

Meditasyon, yoga ve nefes egzersizleriyle rahatlayın

Meditasyon, yoga ve nefes egzersizleri, regl döneminde farkındalığınızı artırırken, zihninizin ve bedeninizin de sakinleşmesine yardımcı olacaktır. Ayrıca zihninizi ve bedeninizi gevşeterek, acı ve ağrı gibi semptomlarla da başa çıkmanızı kolaylaştıracaktır. Bazı yoga akışları bedeninizi zorlayabileceği için regl dönemine uygun, hafif yoga akışları uygulamaya özen gösterin. Eğer yalnızca dinlenmek istiyorsanız dinlenmek için kendinize alan ve zaman tanıyın.

Regl döngünüzü onurlandırın

Regl döngüsünün utanılacak, saklanılacak bir şey olmadığının bilincinde olun. Bedeninizi ve döngülerini farkındalıkla kabullenin ve onurlandırın. Örneğin, kendinizle baş başa kalarak “ben zamanı” yaratmak, kırmızı giymek, Hintli kadınlardan ilham alarak ay taşından yapılmış takılar takmak ya da bedeninize, ruhunuza iyi gelecek çeşitli ritüeller bu dönemi onurlandırmanın ve kutlamanın en keyifli yolları arasında.

Bedeninize iyi bakın

Bedeninizi esnetmek, kısa yürüyüşlerle hem bedeninizi hem de zihninizi rahatlamak, kramplarınızı azaltarak rahatlamanıza yardımcı olabilir. Diğer yandan esansiyel yağlarla bedeninize masaj yapabilir, sıcak su torbası ya da sıcak duşlarla gevşetebilirsiniz.

Regl dönemine uygun beslenin

Genellikle enerjimizin düştüğü, ağrı ve yorgunlukla özdeşleştirdiğimiz bu dönemde rahatlamak için ağrılarınızı azaltarak enerjinizi ve modunuzu yükseltecek besinlerden destek alabilirsiniz. Özellikle regl semptomlarını azaltacak B1 içerikli yulaf ve lifli gıdalar, su içeriği yüksek besinler, östrojen hormonunun dengelenmesine yardımcı olacak Omega 3 ve D vitamini içerikli besinler tüketebilirsiniz. Bol bol su içmeyi de ihmal etmeyin.                             

Doğadan regl dönemine özel Çay ile bitkilerin gücünden destek alın

İyiliğini %100 bitki içeriğinden alan Doğadan Regl Dönemine Özel Çay, tam da bu dönem rahat hissetmeniz için yanınızda. Prof. Dr. Erdem Yeşilada ile birlikte geliştirilen Doğadan Regl Çayı’nın içeriğinde; kırmızı yonca, papatya, limon otu, civanperçemi, ısırgan ve lavanta bulunuyor. Bu dönemi daha rahat geçirmenize destek olacak fonksiyonel etkilerinin yanı sıra, lavanta içeriğiyle keyifli ve yumuşak bir içim sunuyor. Doğadan Regl Dönemine Özel Çay ile her yudumda iyiliği ve rahatlığı hissedin.

Doğadan Regl Dönemine Özel Çay ile hemen tanışmak için tıklayın.

 

Bu yazı Doğadan‘ın katkılarıyla hazırlanmıştır.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!
Advertisement