Dışa dönük insanların iletişim becerilerini geliştirebileceği eğlenceli meslekler

Hayatımız boyunca hep hayalimizdeki işi yapmak isteriz. Eğer dışa dönük biriyseniz, sosyal olmanız gereken meslekler sizin için hem çok daha eğlenceli hem de insanlarla direk etkileşime girme fırsatı verdiği için bulunmaz bir fırsattır. Dışa dönük bireyler bu işleri yalnızca bir gelir kapısı olarak değil, aynı zamanda insanları gözlemlemek ve insan doğasını anlamak için de kullanırlar. Yani insanlarla etkileşimde oldukları işler dışa dönük bireyler için adeta bir cennettir.

Eğer bir yandan 9’dan 5’e bir işte çalışırken, dışa dönük kişiliğinizle uyuşacak ve aynı zamanda size para kazandıracak ikinci bir iş arıyorsanız, sizin için en uygun meslekleri listemizde bulabilirsiniz. Bu arada iki işin de birbirine benzer olmamasına dikkat edin, yoksa psikolojik olarak yıpranabilirsiniz. İşte birbirinden eğlenceli meslekler:

1. Airbnb ev sahipliği

İyi bir Airbnb ev sahibi olmak, günümüzde adeta bir sanattır. Yalnızca evinizi paylaştığınız insanları inceleme fırsatına sahip olmakla kalmayıp, aynı zamanda iyi bir ev sahipliği yapıp onlara şehirde gezilecek yerleri de gezdirerek örnek bir arkadaşlık da sergileyebilirsiniz. Bununla beraber odanızı kiraya verdiğiniz kişiyi iyi anlamalısınız, yoksa Airbnb sayfasında size düşük oy vererek odanızı kiraya verme şansınızı azaltabilir.

2. Tur rehberliği

Tur rehberleri sadece şehirde veya şehir dışındaki yerleri size anlatmakla kalmaz, aynı zamanda tarihi eserlerin veya yerlerin hikayesini anlatırken kendi kişiliğini de ortaya çıkarır. Eğer bir tur rehberiyseniz, gittiğiniz yerlerle ilgili ilginç olan her ayrıntıya sahip olmanız gerekir, bu ister bisiklet turu olsun ister kültür ve tarih gezisi . Bu işin en güzel yanı  anlatacaklarınıza hakim olduğunuzda yaptığınız işin stressiz ve eğlenceli olmasıdır.

3. Yoga eğitmenliği

yoga eğitmeni
Yoga eğitmeni olmak size başka insanların huzurlu ve sağlıklı olmasına yardımcı olma fırsatı sunar.

Sertifikalı yoga eğitmeni olmak size kendinizle barışık olma imkanı sunmasının yanı sıra başka insanların huzurlu ve sağlıklı olmasına da yardımcı olma fırsatı sunar. Ayrıca kendi programınızı kendiniz ayarlayabilirsiniz. Bir oda dolusu yoga öğrencisine yoga pozları öğretmek gerçekten mükemmel iletişim becerisi gerektirir.

4. Özel öğretmenlik

Eğer saat 17:00’de biten bir işiniz varsa ve daha sonraki zamanınızı boş geçiriyorsanız, öğrencilere özel ders verebilirsiniz. Yetenekli ve öğretmekten keyif alacağınız dersleri belirleyerek eğitmenlik yapabilirsiniz. Öğretmenlik yapmak size ekstra gelir kazandıracağı gibi, bildiklerinizi aktararak bilginizi paylaşma şansına da sahip olursunuz.

İlgili yazı: Ünlülerin, ünlü olmadan önceki şaşırtıcı meslekleri

5. Outdoor gezi rehberi

Eğer açık alanlarda vakit geçirmeye bayılıyorsanız, outdoor gezi rehberliği tam size uygun bir iş olacaktır. Kaya tırmanışından kanoya, boat turlarından avcılığa kadar birçok farklı outdoor sporlarından kendinize uygun olanı seçip eğitmenlik yolunda ilerleyebilirsiniz. Eğer outdoor sporlarında yeterince iyi olduğunuzu düşünüyorsanız ve başka insanları da bu konuda eğitmek istiyorsanız, kendi alanınızdaki eğitmenlik programlarını değerlendirmelisiniz. Ön ödeme ve alacağınız ilk yardım eğitiminin masrafını da bu noktada belirtmeliyiz.

6. Fotoğrafçılık

gelin
Eğer kendinizde gerçekten kendinizde fotoğrafçılık yeteneği olduğuna inanıyorsanız, düğün veya aile fotoğrafçısı olmayı deneyebilirsiniz.

Instagram’ın ortaya çıkmasından sonra artık herkes fotoğrafçı oldu! Fakat eğer kendinizde gerçekten kendinizde fotoğrafçılık yeteneği olduğuna inanıyorsanız, düğün veya aile fotoğrafçısı olmayı deneyebilirsiniz. Bu işin çoğunlukla kamera arkasında durmakla alakalı olduğunu düşünseniz de, aslında fotoğrafçılık üstün derecede sosyal beceri gerektiren bir iştir. Bir düşünün, insanların en önemli anlarını ölümsüzleştiriyorsunuz ve insanların sonuçtan memnun kalmalarını istiyorsunuz. İyi bir kamera ve teknik bilgi işin doğasında olmakla beraber eğer gerçekten yeteneğinize ve fotoğraf tutkunuza inanıyorsanız bu işe yönelmelisiniz.

7. Organizasyon planlaması

Bazı insanlar organizasyon planlama konusunda adeta doğuştan yeteneklidir. Mükemmel bir organizasyon için oradan oraya koştururlar, her aşamayı sürekli gözden geçirirler ve her şeyin organizasyon sahibinin istediği gibi olması için büyük çaba harcarlar. Eğer siz de organize, düşünceli ve organizasyonunu planladığınız kişiyle tutumu ne olursa olsun anlaşma konusunda ustaysanız, bu tam aradığınız iş olabilir. Elbette bu iş için sabır göstermeli, nabza göre şerbet vermeyi iyi bilmeli, zarafetten anlamalı ve konuşmaktan hoşlanan bir yapıda olmalısınız.

8. İngilizce öğretmenliği

Günümüzde artık İngilizce bilmek lüksten çok bir ihtiyaca dönüşmüş durumda. Dünyada İngilizceye olan ilgi artıkça, İngilizce bilen ve öğretme yeteneği olan kişiler de daha değerli hale geliyor. İngilizce öğretmenliği sayesinde iletişim becerilerinizi geliştirebilir, iletişim konusunda mükemmel bir duruma gelebilirsiniz.

9. Müşteri hizmetleri temsilcisi

Bu meslekte çalışacağınız kurumların haddi hesabı yoktur. Kahve dükyanından barlara, tiyatrolardan aklınıza gelebilecek her meslek dalına kadar farklı yerde müşteri temsilcisi olabilirsiniz. Sevdiğiniz bir meslek dalını seçerek müşterilerle iletişime geçmeye başlayabilirsiniz. Tiyatrolar ve müzik festivallerinde çalışırsanız bazen indirimli, yüksek ihtimalle de ücretsiz olarak gösterileri izleyebilirsiniz. Ancak sakın bunu iş görüşmesinde sormayın 🙂

Kaynak:

wisebread.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!