Diş fırçası satın alırken dikkat etmeniz gereken 7 önemli kriter

 

Doğru-diş-fırcalama-featured

Günde en az iki kez diş fırçalamanın ağız ve diş sağlığımız açısından ne kadar önemli olduğuna dair söylemler artık günlük hayatımızın bir parçası haline geldi. Ancak burada dikkat edilmesi gereken oldukça önemli bir nokta var: Her diş fırçası ve diş macunuyla ağız sağlığını tam olarak koruyabilmek mümkün değil.

Daha önce diş fırçasının tarihsel sürecini anlattığımız yazımızda da bahsettiğimiz gibi, 1930’lu yılların sonunda plastik diş fırçası ilk kez icat edildiğinde, kullanıcıların seçme şansı olmaksızın tek bir diş fırçası modeli mevcuttu. Şu ansa durum tersine dönmüş durumda. Hemen hemen dünyanın her yerinde birbirinden farklı modellerde, büyüklükte ve yumuşaklıkta yüzlerce diş fırçası modeli mevcut. Teknolojik yeniliklerin ağız ve diş sağlığı alanına da entegre olmasıyla birlikte özellikle şarjlı diş fırçaları ve bu fırçaların kullanım amacına göre dizayn edilmiş bir çok farklı yazılım ve donanım bulunuyor.

Peki, bu kadar farklı model arasından kendi ağız sağlığım için en uygun diş fırçasını nasıl bulacağım?

Eczanelere ya da marketlerin kişisel bakım reyonlarına diş fırçası almak için girdiğinizde, gördüğünüz yüzlerce modelden sonra aklınızdan bu soruyu bir çok kez geçirmiş olabilirsiniz. Sağlığınızı ilgilendiren bir konu olduğu için, diş fırçası seçiminde dikkatli olmak istemeniz oldukça normal. Bu noktada da tabii ki dikkat etmeniz gereken bir çok farklı kriter mevcut. Diş fırçası ve diş macunu seçiminde diş hekimlerinin tavsiye ettiği ürünleri kullanmak çok önemli.

Boyut

fırça boyutu

Alacağınız diş fırçasının özelliklerini incelerken dikkat etmeniz gereken en önemli konulardan biri, diş fırçasının boyutunun ağız yapınıza uygun olması. Diş fırçasının boyutuna karar verirken yapabileceğiniz en kolay değerlendirme, fırçanın ağzınızın her noktasına ulaşabilecek boyutta olmasına dikkat etmek olacaktır. Ağız yapınız çok küçük ve dişleriniz zor ulaşılabilen noktalarda değilse, orta boyda bir fırça sizin için yeterli olacaktır. Ağızının çok büyük olsa da, büyük başlı diş fırçalarını kullanmak manevra kabiliyetini kısıtlayacağı için etkili bir temizlik sağlamayabilir. Şarjlı diş fırçaları oynar başlıklı olmaları ve 3 boyutlu hareket sağlamaları nedeniyle ağzınızın her yerine kolayca ulaşarak daha kısa sürede daha fazla plak ve yiyecek kalıntısı temizlenmesine yardımcı olur. Bu nedenle uzmanlar son zamanlarda manuel diş fırçalarından çok şarjlı diş fırçalarının kullanımını teşvik ediyorlar. Fırça kısmının yuvarlak yapısı dişleri tam olarak kavrayabilmesi, fırçanın sap kısmının da kolay kavranabilir ve hareket kabiliyetini kısıtlamayacak büyüklükte olması önem taşıyor.

Fırça kıllarının yapısı

Kıl yapısına göre fırçalar genelde yumuşak, orta sertlikte ve sert olarak ayrılıyor. Uzmana danışmadan diş fırçası seçimi yapacaksanız, en güvenli ve rahat seçenek yumuşak kıllı bir diş fırçası seçmek olacaktır. Ne kadar sert ya da dikkatli fırçaladığınıza bağlı olmaksızın, orta sertlikte ve sert kıllı olan fırçalar diş minesine ve diş etlerine zarar vererek çürük oluşumunu hızlandırır. Bu nedenle yumuşaklığına ek olarak, diş minesinin çizilmemesi için keskin uçlu kıllardan çok uçları yuvarlak kesilmiş kılları olan fırçaları tercih etmenizi öneriyoruz.

Uzman önerisi

uzman önerisi

Diş fırçası seçerken aslında bir çoğumuzun dikkat etmediği, ancak çok önemli olan başka bir konuysa, bir ağız sağlığı uzmanına danışarak diş fırçası satın almak. Ağız sağlığı uzmanları, diş fırçalarının ağzınızın yapısına uygun olup olmadığını en iyi görebilecek ve doğru fırçayı seçmenizde size en etkili şekilde yardımcı olabilecek kişiler. Buna ek olarak, ağız sağlığı uzmanlarının incelediği ve onay verdiği diş fırçaları da, toplumun çoğunluğunun ağız yapısı ve ihtiyaçları göz önünde bulundurularak tasarlanmış oldukları için tercih edebileceğiniz modellerden.

Ayrıca günümüzde şarjlı diş fırçalarının yaygın olarak kullanılmasıyla birlikte, bu modellerin etkinliğine yönelik bilimsel çalışmalar da hız kazanmış durumda. Uzmanınızdan bu cihazların nasıl kullanıldığına ve manuel diş fırçalarından ne gibi farklılıkları olduğuna dair detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Fiyat

Şarjlı diş fırçaları önerildiğinde akla ilk gelen şey manuel diş fırçasıyla arasındaki büyük fiyat farkı oluyor. Burada dikkat edilmesi ve değerlendirmeye alınması gereken nokta, diş fırçalamaktaki amacın plak oluşumunu mümkün olabildiğince çok engellemesi ve çürük oluşumuna engel olması gerektiği. Kısa vadede daha masraflı gibi görünse de, uzun vadede daha fazla temizlik ve hijyen sağlayan şarjlı diş fırçaları ağız sağlığınızla ilgili daha az sıkıntı yaşamanıza ve dişçi giderlerinizin daha az olmasına yardımcı olacaktır.

Tasarım

Her gün, günde iki kez en az iki dakika kullanacağınızı düşündüğümüzde diş fırçasının tasarımının hoşunuza gidiyor olması da oldukça önemli. Diş fırçanızın ağzınızda yarattığı titreşim, verdiği temizlik hissi, rengi, dokusu… Tüm bu faktörler diş fırçanızı ne kadar sevdiğinizi, dolayısıyla diş fırçalama motivasyonunuzu etkileyecektir.

Kullanışlılık

kullanışlılık

Şarjlı diş fırçalarının kullanımındaki hızlı artış ve uzmanların şarjlı diş fırçası kullanımını teşvik etmesi, manuel diş fırçası ve şarjlı diş fırçası arasında nasıl bir fark olduğunu araştıran çalışmaların artmasını beraberinde getirdi. Yapılan araştırmalara göre, standartlara uygun bir şarjlı diş fırçası manuel fırçalarına oranla özellikle plak temizliğinin sağlanması ve diş eti sağlığının korunması konusunda çok daha etkili. Ayrıca zamanlayıcısı ve basınç göstergesi gibi özellikleri dişlerinizi tam gerektiği kadar ve uygun baskıyla fırçalamanızı sağlıyor. Aksi halde eksik ve zarar verici seviyede baskıyla dişlerinizi fırçalayabilirsiniz.

Güvenlik

Diş fırçasında güvenlik iki madde altında toplanabilir. Bunlardan ilki kendinize uygun fırça tipini seçmeniz. Hassas kıllı, sert kıllı veya beyazlatıcı bir başlık seçebilirsiniz. Diğeri önemli konu ise uygun şekilde fırçalamanız. Dişlerinizi çok sert fırçalamanız, diş fırçası ne kadar güvenli olursa olsun dişlerinize ve diş etlerinize zarar verecektir. Şarjlı diş fırçaları, diş yüzeyine basınç yapıldığında çalışmayı otomatik olarak durdurdukları ve bu nedenle dişlerinizi sert fırçalamanıza engel oldukları için manuel fırçalara göre daha güvenlidir. Güvenlik konusuna gelmişken, özellikle dişleri yeni gelişen çocuğunuz için diş fırçası seçerken mutlaka bir uzmandan yardım almanız gerektiğini unutmayın.

unnamed

 

Diş fırçası satın alırken dikkat etmeniz gereken noktaları derlediğimiz bu yazı Oral-B’nin katkılarıyla hazırlanmıştır. 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!